Przepisy na Tłusty Czwartek, który zbliża się wielkimi krokami. Dlatego mam dla Was kilka propozycji właśnie na ten dzień. Wybrałam przepisy o różnym stopniu trudności. Niektóre desery przygotujemy  dosłownie w kilka minut, inne bardziej tradycyjne przepisy zajmą nam wymagają więcej czasu. Wśród przepisów na Tłusty Czwartek nie mogło zabraknąć pączków, mini pączków oraz faworków. Zapraszam do wypróbowania przepisów. 

Trudno mi wskazać faworyta na Tłusty Czwartek, dlatego liczę na wasze opinie i propozycje w komentarzach.

Skąd się wziął Tłusty Czwartek?

Tłusty czwartek  wypada w ostatni czwartek przed wielkim postem, natomiast w ostatnim tygodniu karnawału. Znany jest także pod nazwą zapusty, mięsopust. Zgodnie ze zwyczajem w tym dniu dozwolone jest objadanie się tłustymi potrawami. 

Tłusty Czwartek – historia

Źródła historyczne wskazują, że początkowo Tłusty Czwartek był zwyczajem pogańskim, który obchodzono już w starożytności. Rzymianie w ten sposób żegnali zimę i cieszyli się nadejściem wiosny. Tłusty dzień obchodzono, gdy pojawiły się pierwsze oznak wiosny. Dania były zupełnie inne niż współcześnie, ponieważ pączki były zrobione z ciasta chlebowego, wypełnione słoniną. W zwyczaju było również popijanie pączków winem. 

Zwyczaj szybko się rozprzestrzenił na Europę. Nic dziwnego, ponieważ w dawnych czasach łuszcz oraz osoby o okrągłych kształtach były symbolem dobrobytu. 

Tłusty Czwartek – współcześnie

Data Tłustego Czwartku zależy od daty Wielkanocy jednak, jak sama nazwa wskazuje zawsze jest to czwartek. Tłusty Czwartek przypada na 52 dni przed Wielkanocą. Najbliższa środa po Tłustym Czwartku to środa popielcowa, która w chrześcijaństwie rozpoczyna post. 

Podczas Tłustego Czwartku królują przede wszystkim pączki. W tym dniu w każda cukiernia obłożona jest ogromną ilością przeróżnych pączków. Najpopularniejsze są pączki z różą lub marmoladą. Dużą popularnością cieszą się pączki z czekoladą, karmelem, czy awokado. Dawniej pączki nadziewano słoniną, boczkiem lub mięsem. W Polsce zwyczaj jedzenia pączków na słodko pojawił się około XVI wieku. Pączki wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Do niektórych pączków wkładano orzecha , a ten kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.

Drugą co do popularności oprawą na Tłusty Czwartek są faworki zwane również pod nazwa: chrust, chruścik. Faworki to chrupiące ciasto smażone na głębokim oleju, posypane cukrem pudrem. 

Przysłowia na Tłusty Czwartek

  • „Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania – ścisły post się kłania.”
  • „Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje.”
  • „Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje.”
  • „Czuć się jak pączek w maśle. ” M. Rej
  • „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole.”
  • „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.”
  • „Wszelkie diety dziś na boku -Tłusty Czwartek jest raz w roku!”

Życznia na Tłusty Czwartek

„Tłusty Czwartek
dzień rozpusty !
Każdy wcina pączek tłusty
I nieważna jest figura
kiedy w domu pączków góra
I faworek też być musi
swym wyglądem również kusi
Każdy zjada ile zdoła
i o więcej ciągle woła
Ja kalorii dziś nie liczę
i Smacznego Wszystkim Życzę”

 

„Góra pączków,

za tą górą tłuste placki z konfiturą,

za plackami misa chrustu,

bo to dzisiaj są zapusty.

Smacznego czwartku życzę!”

 

„Ja Ci życzę dziś smacznego,

zjedz pączka chociażby jednego.

A do pączka smaczna kawa,

to dopiero jest zabawa!”

 

„Jak tradycja stara każe
w domu, sklepie, biurze, w barze,
wszędzie pączek dziś króluje,
każdy chętnie go smakuje.
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami,
wszędzie pączek dzisiaj z nami.
Dziś kalorii nikt nie liczy,
wszędzie moc pysznych słodyczy.
W Tłusty Czwartek przez dzień cały
słodkim królem – pączek mały!”

„Spotkałam się wczoraj z pączkiem,
Dotknął mnie swym lepkim rączkiem.
Na tłusty czwartek nie przyjdzie,
Bo utknął z chrustami w windzie.
Zmartwione są inne pączki,
A także ich lepkie rączki
Martwią się wciąż o kolegę,
Co lubił muzykę reggae.
W windzie jej nie posłucha –
Pani chrustowa zbyt krucha.
Gdy głośną muzykę słyszy,
To roztrzęsiona aż dyszy 😉
Miłego Tłustego!”

 

„Każdy zjada, ile zdoła i o więcej ciągle woła. 

Ja kalorii dziś nie liczę i smacznego wszystkim życzę.”’

 

Faworki tradycyjny przepis

Najlepszy przepis na faworki czyli inaczej chrust. Poznaj mój tradycyjny przepis na faworki, które wychodzą bardzo kruche i chrupiące. Nie wyobrażam sobie Tłustego Czwartku bez faworków. Z podanego przepisu wychodzi około 60 faworków. Przepis na tradycyjne faworki znajdziecie tutaj.

Przepis na najlepsze pączki

Przepis na najlepsze pączki, które mogą konkurować nawet z pączkami od najlepszych cukierników. Jednogłoście, każdy kto spróbuje pączków z tego przepisu mówi, że to najlepsze domowe pączki. Przepis jest prosty i nie powinien sprawić kłopotu. Jednak jak to bywa z ciastem drożdżowym, trzeba uzbierać się w cierpliwość. Ciasto trzeba długo wyrabiać, aby było pulchne i smaczne. Serdecznie polecam przepis na najlepsze domowe pączki. Zachęcam do wypróbowania przepisu, który znajdziecie tutaj

Lany chrust

Lany chrust często jest nazywany sylwestrowym lanym chrustem pewnie dlatego, że jest to idealna przekąska do pochrupania podczas imprezy. Lany chrust to nic innego jak nieco rzadsze ciasto na chrust, podane w formie spirali. Dodatkowo wykonanie nie zajmie nam zbyt wiele czasu, więc spokojnie możemy zrobić w Tłusty Czwartek. Jak każdy chrust jest najbardziej chrupiący tuż po upieczeniu, jednak na drugi dzień jest również smaczny. Im spirale zrobimy cieńsze tym chrust będzie bardziej wypieczony i chrupiący. Nam najbardziej smakował chrust średniej wielkości, czyli około 5 mm. Mimo, że moim faworytem na Tłusty Czwartek są tradycyjne faworki lub róże karnawałowe, to uważam, że jest to ciekawa alternatywa do wypróbowania. Tutaj jest przepis. 

Mini pączki serowe

Róże karnawałowe to dobrze wszystkim znane faworki, tylko z dodatkiem marmolady. Istotną różnicą jest sposobów ich kształtowania. Wykonanie jest bardzo proste, ale trzeba poświęcić trochę czasu na ich wykrawanie i usmażenie. Róże karnawałowe są bardzo chrupiące. Dzięki marmoladzie są jeszcze smaczniejsze niż zwykłe faworki. Tłusty czwartek już tuż, tuż więc jeśli jeszcze nie jedliście faworków w kształcie róż, koniecznie wypróbujcie mój przepis

Mini pączki serowe

Pączki serowe są bardzo proste i szybkie do wykonania. Nie trzeba czekać, aż ciasto wyrośnie, wystarczy wymieszać składniki, ulepić kulki i usmażyć. Robi się je bardzo szybko około 20 minut, znikają z talerza jeszcze szybciej 😁. Mini pączki z białym serem są pyszne, miękkie i lekko wilgotne. Najbardziej lubię jeść mini pączki z Nutellą. Zapraszam po przepis – tutaj.

Faworki na piwie

Faworki na piwie to bardzo prosty przepis, który nie wymaga składania ciasta i kilkukrotnego wałkowania. Bąbeli na faworkach pojawiają się dzięki temu, ze piwo jest gazowane. Domowe faworki wychodzą bardzo kruche i delikatne. Chrust na piwie to świetna alternatywa dla tradycyjnego przepisu na faworki.  Przepis – tutaj.

Zobacz również

Dodaj komentarz