Przepis na najlepsze pączki, które mogą konkurować nawet z pączkami z najlepszej cukierni. Przepis jest prosty i nie powinien sprawić kłopotu. Jednak jak to bywa z ciastem drożdżowym, trzeba uzbierać się w cierpliwość. Ciasto trzeba długo wyrabiać, aby było pulchne i smaczne. Serdecznie polecam przepis na najlepsze domowe pączki.

Ilość sztuk25 sztuk
Kalorie153 kcal/szt.
Trudność średniaśredni

Pączki

  • Mąka pszenna – 600 g mąki pszennej + kilka łyżek do podsypywania
  • Żółtka – 8 sztuk
  • Masło roztopione – 50 g
  • Drożdże  swieże – 50 g
  • Mleko – 300 ml
  • Cukier – 50 g
  • Cukier waniliowy – 16 g
  • Spirytus, rum lub wódka – 2 łyżki
  • Sól – szczypta

Dodatkowo

  • Olej do smażenia – 1 L
  • Konfitura lub marmolada – 250 g
  • Cukier puder do posypania – 1 łyżka
Jak smażyć pączki, aby nie chłonęły tłuszczu?

Najlepszym sposobem na obniżenie tłuszczu w pączkach jest dodanie spirytus, który podczas smażenia paruje i ogranicza wchłanianie tłuszczu. 

Jeśli jednak nie mamy spirytusu możemy do tego celu użyć innego alkoholu, który ma nie mniej niż 30-40 %. Dodatek smakowych alkoholi np. rumu dodatkowo nada lekkiego aromatu pączkom, dzięki czemu zyskaj ciekawy smak.

Nieco mniej skuteczną metodą jest dodanie do surowego ciasta soku z połowy cytryny lub octu.

Alkohol podczas pieczenia paruje, więc dzieciom można podać takie wypieki.

Temperatura smażenia pączków ma również ogromne znaczenie na wchłanianie tłuszczu. Olej podczas smażenia powinien mieć temperaturę 170ºC, którą należy mierzyć termometrem cukierniczym. Podczas smażenia w tej temperaturze, ciasto najmniej chłodnie tłuszcz. Większość z nas nie ma termometru cukierniczego. Wtedy temperaturę oleju możemy sprawdzić wrzucając niewielką ilość ciasta. Jeśli ciasta od razu wypłynie i ładnie się zarumieni to oznacza, że temperatura oleju jest odpowiednia.

Najlepsze pączki

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej 

  1. Do letniego mleka dodajemy drożdże, 1 łyżeczkę cukru i 3 łyżki mąki, wszystko razem mieszamy. Przykrywamy ściereczką kuchenną i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (około 15-20 minut). W ten sposób powstnie zaczyn do pączków. 
  2. Do zaczynu dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne (ciasto na początku będzie się kleiło). Jeśli wyrabiamy ciasto mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego, należy wyrabiać tak długo, aż będzie odchodziło od ścianek miski.
  3. Miskę oprószamy mąką, następnie przekładamy do niej uformowane w kulę ciasto. Przykrywamy ściereczką kuchenną i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, aż do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
  4. Po tym czasie stolnicę lub blat lekko podsypujemy mąką, rozwałkowujemy ciasto na grubość około 1 cm.
  5. Za pomocą szklanki wykrawamy krążki (każdy około 40-50 g). Pozostałe resztki ciasta zlepiamy w kulę, rozwałkowujemy i wykrawamy krążki.
  1. Każdy krążek układamy na desce lekko posypanej mąką, zachowując między nimi odległości kilku centymetrów.
  2. Pączki przykrywamy ściereczką kuchenną i pozostawiamy, aż do podwojenia wielkości (około 30 minut). Czas wyrośnięcia zależy od temperatury w pomieszczeniu, pączki nie mogą być przerośnięte.
  3. Olej rozgrzewamy do temperatury 175 ºC (średnia moc palnika). Pieczemy z każdej strony przez kilka minut, aż do bursztynowego koloru. Jeśli temperatura oleju, będzie zbyt wysoka, pączki zbyt szybko spieką się i w środku mogą być surowe.
  4. Po usmażeniu pączki układamy na ręczniku papierowy.
  5. Pączki nadziewamy za pomocą szprycy tuż po upieczeniu.

Zobacz również

Dodaj komentarz