Róże karnawałowe to dobrze wszystkim znane faworki, tylko z dodatkiem marmolady. Istotną różnicą jest sposobów ich kształtowania. Wykonanie jest bardzo proste, ale trzeba poświęcić trochę czasu na ich wykrawanie i usmażenie. Róże karnawałowe są bardzo chrupiące. Dzięki marmoladzie są jeszcze smaczniejsze niż zwykłe faworki. Tłusty czwartek już tuż, tuż więc jeśli jeszcze nie jedliście faworków w kształcie róż, koniecznie wypróbujcie mój przepis. 

  • Ciasto

    • Mąka pszenna – 200 g 
    • Żółtka – 3 sztuk
    • Kwaśna śmietana 18% – 3-4 łyżki
    • Szczypta soli
    • Spirytusu, rum lub ocet – 1 łyżka
  • Dodatkowo

    • Olej do smażenia
    • Cukier puder do posypania
    • Marmolada lub wiśnie w zalewie

Spotkałam się z kilkoma przepisami na faworki, które różnią się składnikami. Jednak najbardziej kruche są faworki, które nie zawierają w przepisie proszku do pieczenia oraz całych jajek. Mają natomiast w składzie kwaśną śmietanę. Zamieszczony przeze mnie przepis na faworki jest bardzo tradycyjny i sprawdzony. Przekazywany bowiem w rodzinie z pokolenia na pokolenie. 

Wykonanie

Mąkę przesiać, następnie dodać żółtka, śmietanę, spirytus i szczyptę soli. Wszystkie składniki połączyć i wyrobić ręcznie lub mikserem z hakiem na gładką masę. Ciasto zawinąć w folię i pozostawić w temperaturze pokojowej na 30 minut. Dzięki temu ciasto zmięknie. 

Po tym czasie ciasto powinno wybić się wałkiem (choć czynność można pominąć). Wybijanie ciasta powoduje, że faworki staną się jeszcze bardziej chrupiące i delikatne. Ciasto rozwałkować, złożyć, ponownie ubić wałkiem. Czynność powtórzyć 2-3 razy, a po skończeniu podzielić na 3 porcje i owinąć w folię spożywczą. Ponownie odstawić do lodówki na 30 minut w celu schłodzenia.

Jeden kawałek ciasta rozwałkować na cienki placek. Pozostałe kawałki nadal przechowywać w lodówce, aż do usmażenia pierwszej porcji ciastek. Wyciąć z ciasta krążki o trzech, różnych wymiarach (taką samą ilość w każdym wymiarze). Brzegi każdego kawałka naciąć kilkukrotnie tak, aby nie dociąć do środka. W kolejnym kroku krążki złożyć od największego do najmniejszego. Środek docisnąć palcem, aby krążki się skleiły.

Złożone róże należy kłaść na gorący tłuszcz, obrócone najmniejszym krążkiem do spodu. Smażyć z obu stron do uzyskania złotego kolor, po czym odsączyć na ręczniczku papierowym.

Po wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem, a środek udekorować marmoladę lub wiśnię. 

Przygotowanie róż karnawałowych nie jest o wiele dłuższe niż tradycyjnych faworków, natomiast efekt końcowy zachwyca wyglądem i smakiem. 🙂

Zobacz również

2 Odpowiedzi

Dodaj komentarz