Nauka kolorów dla dzieci po przez grupowanie to jeden z pomysłów na połączenie nauki z zabawą. Sortowanie jest ważną umiejętnością rozwoju poznawczego u małych dzieci. Warto wiec zachęcić dzieci do sortowania używając ich ulubionych zabawek. Mamy dużą ilość klocków LEGO Duplo oraz samochodów w różnych kolorach, dlatego u nas świetnie sprawdziły się właśnie te zabawki. No i najważniejsze, Mikołaj uwielbia bawić się autami i klockami! Syn bardzo chętnie grupował zarówno klocki jak i samochody. Wręcz spieszył się biegając między kartkami, aby jak najszybciej posegregować zabawki.  

Potrzebujesz

  1. Kartek A4 w kolorze czerwonym, zielonym, żółtym, niebieskim
  2. Flamastra
  3. Zabawek do segregowania np. samochodów, kloców
  4. Taśmy malarskiej

Nauka kolorów dla dzieci - grupowanie

  1. Kartki A4 przyklej do podłogi za pomocą taśmy malarskiej.
  2. Flamastrem narysuj kształty np. ulicę lub parking. Możesz również zrobić prosty pociąg. Należy z kartki papieru wyciąć 12 kółek i komin. Na koniec flamastrem narysować kształty i przykleić do kartek A4.  
  3. Połóż w pobliżu przyklejonych kartek zabawki w odpowiednich kolorach. 
  4. Poproś dziecko o umieszczenie zabawki na odpowiedniej kartce. Podaj proste, krótkie komunikaty, np.: „To jest czerwony klocek”, „Czerwony klocek połóż na czerwonej kartce”. Pomóż dziecku wskazując lub segregując zabawki razem z nim. 

Naszą zabawę rozpoczęliśmy od segregowania samochodów. Mikołaj często bawi się na dywanie samochodami, na którym znajduje się miasto i ulice. Postanowiłam narysowany parking również na kartce. To był strzał w dziesiątkę! Mikołajowi bardzo spodobała się zabawa. Kilkukrotnie segregował zabawki, nawet zaczął szukać kolejnych aut w swojej szafie w tych samych kolorach.

Czerwony samochód nie zmieścił się na odpowiedniej kartce, więc zaparkował obok 😉

Z kolorowych kartek powstały wagoniki ciuchci, którą wykonałam gdy mój syn spał. Mile mnie zaskoczył ogromy, dziecięcy zachwyt. Mikołajowi spodobał się pociąg i od razu przystąpił do zabawy w segregowanie kolorów. Gdy znudził się segregowanie, wspólnie układaliśmy jednokolorowe pojazdy. 

Zabawę w dopasowywanie kolorów rozpoczęliśmy kilka miesięcy po ukończeniu przez Mikołaja drugich urodzin. Najpierw zaczęliśmy od segregacji zabawek w dwóch kolorach. Z czasem rozszerzyliśmy zabawę do 4 kolorów, która trwa do dziś. Mikołaj sprawnie segreguje 4 podstawowe kolory, więc w niedługim czasie powiększymy naszą bazę kolorów. 

Mam dla Was kilka propozycję na zabawę z dzieckiem:

Zabawa sensoryczna – Malowanie w folii bąbelkowej

Odrysowywanie sylwetki na kartonie

Piasek księżycowy

Jeśli Wasze pociechy są w wieku 12-18 miesięcy, mam dla Was sporo pomysły – w co się bawić z dzieckiem

Miłej zabawy i wspólnie spędzonych chwil!

Zobacz również

2 Odpowiedzi
  1. Nauka angielskiego w domu poprzez malowanie farbami? Nic prostszego! Do tego zadania wykorzystaj przygotowany przeze mnie kontur teczy  – dzieci odciskaja swoje pomalowane farbami palce w miejscu kolek. Zadanie wymaga precyzji, wyczucia nacisku palcem i dobrania odpowiednich kolorow. Mozesz dac dziecku przyklad i rowniez odciskac swoje palce w czesci kolek.

Dodaj komentarz