Naleśniki z dodatkiem soku ze świeżo wyciśniętej dyni stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych naleśników. W tym przepisie dynia jest praktycznie niewyczuwalna, dodając jedynie piękny pomarańczowy kolor. Dlatego naleśniki z dodatkiem soku z dyni są świetne zarówno jako danie słodkie, jak i wytrawne.

W swoich przepisach coraz częściej używam świeżo wyciśniętego soku z dyni oraz startej dyni. Podczas wyciskania dyni uzyskuję dużo aromatycznego soku, który nadaje danym intensywny smak dyni i piękny kolor. Oczywiście ilość soku zależy od rodzaju dyni, ale każda odmiana nadaje się doskonale. Ten sposób jest dla mnie szybszy i wygodniejszy niż korzystanie z gotowego puree.

Soku z dyni koniecznie nie wylewaj – to świetny dodatek i zamiennik mleka. Sok ten doskonale smakuje także na surowo, bez gotowania, zwłaszcza gdy dodamy do niego przetarty banan, sok z jabłka lub pomarańczy. Połączenie soku z dyni z innymi owocami to prawdziwa bomba witamin. W ten sposób otrzymamy dyniowy sok przecierowy typu Kubuś.

Dlaczego naleśniki z sokiem z dyni są takie fajne?

Pyszny smak: Sok z dyni dodaje tym naleśnikom wyjątkowego smaku, który jest zarówno słodki, jak i delikatnie przyprawiony.

Zdrowa alternatywa: Dynia jest pełna witamin, minerałów i antyoksydantów. Sok z niej wyciśnięty dostarcza witaminę A, C, E, a także beta-karoten, który wspomaga naszą odporność i pielęgnuje skórę.

Niskokaloryczne: To świetna opcja dla tych, którzy chcą zjeść coś pysznego, ale nie chcą przesadzać z kaloriami. Dynia jest niskokaloryczna, więc można się nią delektować bez wyrzutów sumienia.

Jak przechowywać startą dynię?

Mrożenie: Startą dynię można zamrozić. Przed zamrożeniem lekko odciskam nadmiar soku, a następnie dzielę starty miąż na porcje, zazwyczaj po około 600 g każda. Po rozmrożeniu prawdopodobnie konieczne będzie ponowne odciskanie dyni z nadmiaru soku.

Wekowanie: Jeśli chodzi o wekowanie, startą dynię należy lekko odcisnąć z nadmiaru soku i gotować w garnku na małym ogniu przez kilka minut. Następnie dynię można przełożyć do słoików i poddać procesowi wekowania. Więcej informacji na temat tego sposobu przetwarzania żywności znajdziesz tutaj.

Ilość sztuk12 sztuk
Kalorie145 kcal/szt.
Trudność średniaśredni

Naleśniki z dynią

  • Mąka pszenna – 200 g (1 i 1/4szklanki)
  • Jajka – 2 sztuki
  • Sok z dyni – 380 ml
  • Olej lub rozpuszczone masło – 1 łyżka (15 ml)
  • Sól – szczypta
Naleśniki z sokiem z dyni

Jeśli chcemy wykorzystać miąższ z dyni, najlepiej wycisnąć jedynie 70% soku ze startej dyni. Z pozostałej startej dyni możemy przygotować pyszne babeczki czy chleb.

  1. Dynię ścieramy na tarce na małych oczkach, odciskamy sok na drobnym sitku, gazie, pieluszce tetrowej lub w dłoniach. Można do tego użyć sokowirówki. Jeśli soku jest za mało można uzupełnić mlekiem.
  2. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy za pomocą trzepaczki lub miksera. Ciasto najlepiej odstawić na 30 minut.
  3. Patelnię rozgrzewamy na kuchence ustawiając średnią moc palnika. Naleśniki możemy smażyć na patelni lekko posmarowanej olejem lub bez tłuszczu na patelni z nieprzywierającą powłoką.
  4. Ciasto na naleśniki mieszamy, odmierzamy odpowiednią porcję np. za pomocą małej chochelki, tak aby ciasto pokryło całą powierzchnię patelni. Wlewam porcję ciasta, od razu patelnie delikatnie przechylamy, aby ciasto rozlało się na całą powierzchnię.
  5. Naleśnika smażymy przez około 45 sekund, aż do złotego koloru. Obracamy naleśnika i smażymy przez około 30 sekund.

A jak Wy używacie dyni w swojej kuchni? Może macie swoje ulubione przepisy z dynią? Podzielcie się nimi w komentarzach poniżej. Czekam z niecierpliwością na Wasze pomysły i inspiracje!

Zobacz również

Dodaj komentarz