Sernik z Michałkami to nie tylko deser – to prawdziwa uczta dla podniebienia. Ten wyjątkowy wypiek nie tylko kusi swoim wyglądem i aromatem, ale także zachwyca wilgotnością, która zachowuje się w nim dzięki wyjątkowej technice pieczenia. Długi czas pieczenia w niskiej temperaturze sprawia, że sernik jest niezwykle wilgotny, zachowując jednocześnie swoją lekkość i delikatność. W połączeniu z popularnymi i lubianymi Michałkami tworzy smakowitą harmonię, której nie zapomnisz. Zapraszamy Cię do odkrycia przepisu na sernik z Michałkami. 

Jaki wybrać ser na sernik pieczony?

Ser na sernik pieczony najlepszy będzie tłusty lub półtłusty. Z gotowych mas serowych warto przed zakupem przeczytać etykietę jaki jest skład sera. Im prostrzy skład tym ser będzie bardziej zbliżony do smaku i konsystencji sera białego w kostce. Często masy serowe mają sporo serwatki, którą trzeba odlać. Jeśli po odsączeniu ser nadal jest rzadki, trzeba w trakcie robienia sernika dodać o jedną więcej łyżkę mąki ziemniaczanej

Z gotowych mas serowych polecam ser Mój ulubiony z Wielunia, gęsty i prosty skład oraz Twaróg sernikowy z Piątnicy – bardzo dobry skład i konsystencja taka sama jak po zmieleniu tradycyjnego sera.

Jeden z najłatwiej dostępnych twarogów na sernik President – odpowiednia konsystencja dopiero po odsączeniu, niestety mała zawartość tłuszczu i w składzie mleko w proszku.

Ilość sztuk16 sztuk
Kalorie217 kcal/szt.
Trudność średniaśredni

Spód ciasta

  • Ciastka Lotus Biscoff lub owsiane – 320 g
  • Masło – 120 g

Masa serowa

  • Ser biały tłusty lub półtłusty – 500 g 
  • Mascarpone – 250 g
  • Śmietana kremówka 30% – 200 ml
  • Cukier puder – 7 łyżek (85 g)
  • Mleka w proszku – 100 g
  • Cukierki Michałki Białe – 150 g (9 sztuk)
  • Biała czekolada – 70 g
  • Jajka L – 4 sztuki
  • Mąka ziemniaczana – 2 łyżki (24 g)

Polewa

  • Biała czekolada – 75 g
  • Śmietana kremówka – 60 ml

Dodatkowo

  • Michałki pokrojone 2-3 sztuki
  • Zmielone orzechy ziemne – 2 łyżeczki
  • Spód z ciasta – 1 łyżeczka
Spód ciasta
  1. Ciastka umieścić w mocnym woreczku i pokruszyć za pomocą wałka lub tłuczka. Można również zblendować. Następnie wymieszać z rozpuszczonym masłem. Można odłożyć 1 łyżeczkę zmielonych ciasteczek z masłem do dekoracji sernika. 
  2. Tortownicę o wymiarach 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód, boków niczym nie smarujemy.
  3. Do tortownicy wykładamy zmielone ciasteczka i wykładamy nim spód tortownicy oraz boki lekko dociskając łyżką. 
Masa serowa

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. 

  1. Do garnka wlewamy śmietanę 30% i podgrzewamy aż będzie gorąca (nie gotujemy). Następnie dodajemy mleko w proszku oraz posiekane michałki i czekoladę. Całość podgrzewamy na średniej mocy palniku, aż składniki się rozpuszczą. Masę pozostawiamy do wystudzenia.
  2. Wystudzoną masę blendujemy, aż uzyskamy jednolitą konsystencję (można pominąć).
  3. Ser biały trzykrotnie zmielony lub ser z wiaderka dobrej jakości (jeśli jest na wierzchu serwatka należy ja  zlać), dodajemy mąkę ziemniaczaną, mleko w proszku i cukier, wymieszać mikserem do połączenia się składników.
  4. Następnie dodajemy jajka i serek mascarpone, miksujemy przez kilka minut, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. 
  5. W kilku turach dodajemy masę z cukierkami i miksujemy do połączenia się składników. 
  6. Masę wykładamy na schłodzony spód.
  7. Sernik z michałkami piec w nagrzanym piekarniku do 180ºC przez około 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 120ºC i jeszcze pieczemy przez 80 minut. Po upieczeniu sernik pozostawiamy w lekko uchylonym piekarniku, aż ostygnie. Upieczony sernik po delikatnym poruszeniu powinien na środku blaszki lekko poruszyć się. Masa na bokach powinna być sztywna, a na środku galaretowata. Dzięki temu sernik będzie wilgotny po wystudzeniu. 
Polewa
  1. Do garnak wlewamy śmietanę 30 % i podgrzewamy aż bezie gorąca (nie gotujemy). ściągamy z kuchenki i dodajemy połamaną czekoladę, pozostawiamy na minuty.
  2. Po tym czasie mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Polewę pozstawiamy na 5 minut, aż lekko zgęstnieje, następnie pelewamy wierz sernika i dekorujemy pokrojonymi cukierkami Michałkami, mielonymi orzechami i ciasteczkami mielonymi.  

Zobacz również

Dodaj komentarz