Puree z dyni, czyli podstawowy składnik większości przepisów. Można wykorzystać do zup, sosów, makaronów, placków, a także wypieków i deserów. Polecam zrobienie jesienią większej ilość puree, które z łatwością możemy przechować przez kilka miesięcy w zamrażarce lub zawekowane w słoiku. 

Oto kilka rodzajów dyni najbardziej popularnych oraz ich charakterystyka:

Dynia zwyczajna:

  • Zastosowanie: Jest wszechstronnie wykorzystywana w kuchni, nadaje się do pieczenia, gotowania, smażenia, a także do przygotowywania zup, purée, placków i deserów. Dynia zwyczajna (olbrzymia) najczęściej używana do dekoracji na Halloween. 
  • Smak: Charakteryzuje się delikatnym smakiem, dlatego jest bardzo uniwersalna w kuchni ale wymaga odpowiedniego doprawienia. To jedna z najmniej słodkich dyń. Niektóre odmiany mają nutę orzechową, inne są bardziej kremowe i słodsze. Dynia zwyczajna ma dużą ilość wody, dlatego należy wrócić uwagę na konsystencję szczególnie przy wypiekach. 

Dynia Piżmowa:

  • Zastosowanie: Jest powszechnie wykorzystywana do pieczenia, przygotowywania purée oraz do produkcji napojów dyniowych. Może być również dodatkiem do zup i sałatek.
  • Smak: Charakteryzuje się delikatnym, słodkim smakiem z lekką nutą orzechową.

Dynia Hokkaido:

  • Zastosowanie: To najbardziej popularna dynia do przygotowywania potraw. Doskonale nadaje się do różnych rodzajów wypieków, zup, a także potraw kuchni azjatyckiej. Może być również wykorzystywana do produkcji kremów, sosów i dipów. to naj
  • Smak: Posiada intensywny, słodki smak, często opisywany jako kremowy i delikatny. Ma bardzo ciemny, pomarańczowy kolor. 
Puree z dyni

Z niewielkiej dyni ważącej 2 – 3 kg wychodzi około 3 szklanek puree (200 g waży każda szklanka). 

Ważne! Konsystencja purée z dyni jest kluczowa w wypiekach. Zależy ona głównie od rodzaju użytej dyni – nie może być zbyt rzadka, powinna przypominać konsystencję dżemu. W przypadku zbyt rzadkiego purée, należy odcedzić je na gazie. Sok wyciśnięty z dyni używam również zamiast wody, co dodaje wypiekom wyjątkowego smaku i koloru. 

 

Puree – przepis I

Dynie myjemy, usuwamy pestki, kroimy ostrym nożem na równe kawałki o grubości około 2-3 cm. Rozkładamy na blasze do pieczenia skórką do dołu. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15-20 minut lub do miękkości – wbity widelec nie powinien mieć oporu. Studzimy, wyskrobujemy miąższ ze skórki i blendujemy – w malakserze lub blenderze kielichowym.

Puree – przepis II

Dynie myjemy, usuwamy pestki, kroimy ostrym nożem na kawałki o grubości około 2-3 cm i obieramy. Dynie kroimy w kostkę i blendujemy – w malakserze lub blenderze kielichowym. Możemy również zetrzeć na drobnej tarce.

Surowa dynia ma dużo soku, dlatego nadmiar płynu lekko odciskam za pomocą gazy. Surową dynię przekładamy do woreczków do mrożenia i przechowujemy w zamrażarce do 12 miesięcy. 

Sok z dyni można użyć do wypieków zamiast wody lub mleka. Polecam również przepis na domowy sok z dyni. 

Jak przechowywać puree z dyni?

Puree dyniowe można trzymać przez kilka dni w lodówce (w szczelnie zamkniętym pojemniku). Można również zapakować w woreczek do mrożenia i przechowywać w zamrażarce do 12 miesięcy. 

Kolejnym sposobem, najczęściej przeze mnie stosowanym jest przechowywanie w słoiku.
Gotową masę dyniowa nakładamy do umytych i wyparzonych słoików zachowując 2,5 cm przerwy od góry. Jeżeli ubrudzi się rant słoika koniecznie musimy dokładnie wytrzeć. Następnie słoiki mocno zakręcamy.
Do dużego, szerokiego garnka wkładamy złożona kilkukrotnie kuchenną ściereczkę, aby słoiki nie miały bezpośredniego kontaktu z gorącym dnem. Wstawiamy słoiki i wlewamy wodę do 2/3 ich wysokości. Stawiamy na kuchence i doprowadzamy do zagotowania. Pasteryzujemy na małym ogniu przez około 15-20 minut. Wyjmujemy słoiki i pozostawiamy do ostygnięcia – nakrętki powinny się zassać.

Dobrze zakonserwowane puree można przechowywać do następnego sezonu na dynie :).

Zobacz również

Dodaj komentarz