Orzechowiec z karmelem jest jednym z moich ulubionych ciast. Ma dwie warstwy orzechów oblanych karmelem, których słodki smak przełamuje kwaśna konfitura. Orzechowiec zagościł u nas w domu na stałe i chętnie piekę je na uroczystości rodzinne i święta. Ciasto należy do tych, które muszą leżakować. Pełnię smaku uzyskuje dopiero od 1 do 2 dni po upieczeniu. Dodatkowo świetnie wytrzymuje w temperaturze pokojowej, dzięki czemu sprawdza się na imprezach. Przypadnie do gustu prawdziwym łasuchom. 🙂
Do upieczenia ciasta potrzebujemy sporej ilości orzechów. Na cieście prezentuje się najładniej mieszanka orzechów. Dlatego wybieram kilka rodzai, najczęściej włoskie, laskowe i migdały.
W łatwy sposób możemy pozbyć się skórki z migdałów. Należy przesypać je do miski, zalać wrzątkiem i postawiam na parę minut. Po tym czasie migdały można odcedzić z wody, a skórkę w łatwy sposób ściągnąć palcami.
Orzechy laskowe należy prażyć na rozgrzanej patelni przez kilka minut, co chwilę mieszając. Następnie umieścić między dwoma kawałkami papierowych ręczników i potrzeć. W ten sposób skórka odchodzi od orzecha i pozostaje na ręczniku. W razie potrzeby czynność można powtórzyć.
Z drugą częścią ciasta należy postąpić tak samo. Ciasto rozwałkować, zrobić masę orzechową i wylać na ciasto, następnie upiec.
Do każdego blatu ciasta, karmel należy zrobić osobno.
Ciasto orzechowe należy wstawić do lodówki na co najmniej 12 godzin.
Smacznego!
Orzechy w karmelu wykłada się na ciasto przed pieczeniem czy po? Bo raz pisze ze przed a przy masie pisze ze na upieczony
Orzechy w karmelu wykładamy od razu na surowe ciasto (karmel szybko gęstnieje, jest bardzo gorący) i pieczemy. Dziękuje za informacje, przepis już poprawiłam.