Zapraszam do odkrycia wyjątkowego smaku mojego tortu, który z pewnością zaspokoi Twoją słodką ochotę. Tort z kremem pistacjowym, chrupiącym spodem z orzechów migdałowych, czekolady i płatków kukurydzianych oraz aksamitnym tynkiem Milky Way z mleka w proszku to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Tort pistacjowy to propozycja dla tych, którzy cenią różnorodność smaków. Krem pistacjowy dodaje delikatnej nuty orzechowej, tworząc harmonijną całość z chrupiącym spodem, który zawiera orzechy migdałowe, czekoladę i chrupiące płatki kukurydziane. Całość jest wykończona smacznym tynkiem Milky Way z mleka w proszku, który znany jest ze swojego wyjątkowego smaku i doskonałej konsystencji.

Nie dziwię się, że krem Milky Way z mlekiem w proszku zyskał ogromną popularność. Jest to nie tylko pyszny krem maślany, ale także łatwy w nakładaniu i dekorowaniu tortów, co sprawia, że nawet mniej doświadczonym osobom będzie towarzyszyć sukces w przygotowaniu tego wyjątkowego deseru.

Zapraszam Cię do zapoznania się z moim przepisem na tort pistacjowy krok po kroku, a także dodatkowymi wskazówkami, które pomogą Ci w przygotowaniu tego tortu i zorganizowaniu pracy.

Czas pieczenia35 min
Temperatura pieczenia180ºC
Ilość sztuk22 sztuk
Trudność średniaśredni
Rozmiar formy24 cm

Biszkopt kakaowy

  • Jajka L – 6 sztuk
  • Cukier –  3/4 szklanki (160 g)
  • Olej – 1/2 szklanki (100 ml)
  • Mąka pszenna tortowa– 1 szklanki bez 1 łyżki (150 g)
  • Kakao be cukru– 1/3 szklanki (40 g)
  • Proszek do pieczenia – 1 płaska łyżeczka

Krem pistacjowy

  • Śmietana kremówka 36% – 400 ml
  • Czekolada biała – 300 g
  • Pasta pistacjowa lub krem – pasta pistacjowa 3 łyżki lub krem 200 g

Krem maślany z mleka w proszku milky way

  • Mleko 3,2 % –  4 łyżki (60 ml)
  • Cukier – 4 łyżki (50 g)
  • Masło 82% tłuszczu – 300 g ( w temperaturze pokojowej)
  • Mleko w proszku –  2 szklanki (135 g)

Chrupka orzechowa

  • Płatki kukurydziane – 1 szklanka (30 g)
  • Migdały – 40 g (garść)
  • Mleczna czekolada – 30 g
  • Cukier –  2 i 1/ 2 łyżki (30 g)

Polewa drip czekoladowy

  • Śmietana kremówka 36% – 6 łyżek (60 g)
  • Czekolada gorzka – 30 g
  • Czekolada mleczna – 20 g

lub

  • Czekolada deserowa 55 % -50 g

Do naponczowania

  • Herbata -120 ml
  • Cytryna – 1 łyżeczka

Dodatkowo

  • Dżem niskosłodzony, kwaśny np. malinowy, owoce leśne
  • Kilka suchych bez
  • Granat lub maliny
  • Pistacje

 

Tort pistacjowy z chrupką – kilka uwag 

Chrupkę orzechową można przygotować dzień wcześniej przed składaniem tortu.

Krem z mlekiem w proszku milky way można zrobić nawet do dwóch dni wcześniej i przechowywać w lodówce. Przed nałożeniem kremu na tort, należy go wyjąć z lodówki 30 minut wcześniej, aby zmiękł. Ewentualnie krem można chwilę zmiksować. Krem można również mrozić.

Biszkopt można upiec kilka dni wcześniej. Należy przechowywać go szczelnie zawiniętego w folię spożywczą lub reklamówkę, uważając, aby nie zgnieść ciasta.

Biszkopt jest przygotowany na bazie oleju, co sprawia, że jest bardziej wilgotny i stabilny. W podstawowym przepisie na biszkopt nie dodaje się proszku do pieczenia, jednak w tym biszkopcie jest to zalecane.

Wybór czekolady ma duże znaczenie dla prawidłowej konsystencji polewy dripu czekoladowego. Możemy użyć czekolady gorzkiej o wysokiej zawartości kakao pół na pół z czekoladą mleczną. Do polewy nie polecam czekolady Milka. 

Przygotowanie tortu, jak rozplanować? 

Tort najlepiej jest rozpocząć przygotowywać 3-4 dni przed podaniem.

Dzień 1:

  1. Na trzy dni przed podaniem tortu pieczemy biszkopt. Po wystudzeniu, najlepiej pozostawiamy go w rancie tortownicy i dokładnie przykrywamy folią lub reklamówką. Przechowujemy w temperaturze pokojowej.
  2. Przygotowujemy krem do tynkowania z mlekiem w proszku milky way. Przechowujemy go w lodówce, szczelnie owijamy folią spożywczą. Przed nakładaniem na tort, wyjmujemy go na 30 minut wcześniej, ewentualnie miksujemy przez chwilę mikserem. 
  3. Przygotowujemy krem pistacjowy. Rozpuszczamy śmietanę kremówkę 36% z pastą lub kremem pistacjowym i czekoladą, zgodnie z przepisem poniżej. Schładzamy przez co najmniej 12 godzin.

Dzień 2:

  1. Przygotowujemy poncz.
  2. Robimy chrupkę do tortu i czekamy, aż wystygnie.
  3. Przed rozpoczęciem składania tortu ubijamy schłodzony krem pistacjowy.
  4. Składamy tort, przekładamy warstwami kremu pistacjowego, chrupki, owijamy folią i schładzamy w lodówce przez co najmniej kilka godzin.
  5. Przygotowujemy dekoracje, kroimy pistacje. 

Dzień 3:

  1. Na schłodzony tort nakładamy tynk – krem milky way, w cienkiej warstwie, mogą być prześwity ciasta. Schładzamy przez 30 minut.
  2. Po tym czasie nakładamy kolejną warstwę tynku – kremu milky way i wyrównujemy go. Schładzamy. Jeśli nadal są nierówności, można lekko nadłożyć i poprawić tynk.
  3. Dekorujemy tort, gdy tynk nie jest jeszcze schłodzony, ponieważ masa twardnieje i dekoracje lepiej się trzymają. Jeśli tort jest schłodzony, można pozostawić go w temperaturze pokojowej przez 30 minut przed dekoracją.
  4. Schładzamy tort co najmniej przez 2 godziny przed podaniem. Można podać go nawet następnego dnia (Dzień 4).
Biszkopt kakaowy

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

  1. Mąkę pszenną tortową i kakao mieszamy, następnie przesiewamy.
  2. Oddzielamy żółtka od białek.
  3. Białka ubijamy na sztywną pianę.
  4. Dodajemy powoli cukier, ciągle miksując.
  5. Następnie dodajemy po jednym żółtku i chwilę ubijamy.
  6. Zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze i wlewamy cienkim ciurkiem olej na 3 tury, cały czas miksując między partiami. Krótką miksujemy. 
  7. Następnie dodajemy partiami mąkę z kakao, za każdym razem delikatnie mieszając masę szpatułką. Nie mieszamy zbyt długo, tylko do połączenia składników, inaczej masa opadnie i biszkopt słabo wyrośnie.
  8. Tortownice o wymiarach 24 cm wykładamy papierem do pieczenia samo dno (niczym nie smarujemy).
  9. Ciasto przekładamy do formy i wyrównujemy powierzchnię.
  10. Pieczemy około 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180ºC z grzałką góra i dół (do suchego patyczka).
  11. Biszkopt wyjmujemy z piekarnika od razu po upieczeniu. Dopiero po całkowitym wystudzeniu, ciasto wyciągamy z formy.
Krem pistacjowy
  1. W garnku podgrzewamy śmietankę 36%, aż będzie gorąca (nie gotujemy). Dodajemy pastę pistacjową lub krem i połamaną na kostki czekoladę, odstawiamy na 2-3 minuty. 
  2. Po tym czasie mieszamy i studzimy. Następnie masę przykrywamy i schładzamy w lodowce minimum przez 6 godzin najlepiej przez co najmniej 12 godzin. 
  3. Schłodzoną masę ubijamy przez kilka minut. Uwaga! Krem może być nieco rzadszy niż krem z samej śmietany, jednak nie lejący. Trzeba uważać, aby nie przebić śmietany. Po wystudzeniu krem z czekoladą gęstnieje. 
  4. Krem nakładamy na tort od razu po zrobieniu. 
Krem do tynkowania z mlekiem w proszku milky way
  1. Mleko w proszku przesiewamy.
  2. Do garnka dajemy mleko UHT 3,2% i cukier, podgrzewamy na małym ogniu cały czas mieszając, aż cukier rozpuści się. Pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.
  3. Po tym czasie masło ucieramy za pomocą miksera, aż będzie puszyste i jasne (około 10 minut).
  4. Cały czas miksując dodajemy po łyżce mleka z cukrem, miksując krem chwilę między kolejnymi partiami.
  5. Następnie dodajemy po łyżce mleka w proszku, cały czas miksując. Krem miksujemy przez kilka minut, aż do uzyskania gładkiego kremu bez wyczuwalnej konsystencji proszku. Na tym etapie możemy dodać barwnik spożywczy, kakao lub wybielacz do kremu i miksujemy, aż do uzyskania jednego koloru.
Chrupka orzechowa
  1. Migdały dajemy do misi i zalewamy wrzątkiem na 2-3 minuty, odcedzamy i ściągamy skórkę. Orzechy kroimy na mniejsze kawałki  i prażymy na rozgrzanej patelni przez kilka minut, co chwilę mieszając. 
  2. Na osobnej patelni rozpuszczamy cukier na średniej mocy palnika, aż do uzyskania bursztynowego koloru, co chwilę mieszamy. Trzeba uważać aby nie przypalić cukru, bo będzie gorzki. 
  3. Następnie dodajemy uprażone orzechy i mieszamy. Na papier do pieczenia przekładamy orzechy w karmelu i studzimy. 
  4. Wystudzoną masę blendujemy na drobne kawałki.
  5. Płatki kukurydziane lekko łamiemy, można do tego użyć mocnego woreczku lub znieść w dłoniach.
  6. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub w mikrofali
  7. Wszystkie składniki łączymy razem i dokładnie mieszamy. 
  8. Spód od tortownicy lub płaski talerzyk wykładamy folią spożywczą (potrzebujemy większy kawałek, aby też przykryć chrupkę). Wykładamy na nią chrupkę, która powinna być mniejsza niż biszkopt około 22-23 cm, przykrywamy folią. Schładzamy w lodówce.
Polewa drip czekoladowy
  1. Czekoladę łamiemy na małe kawałki.
  2. W małym garnku podgrzewamy śmietanę 36 % (nie gotujemy). Ściągamy z kuchenki i dodajemy czekoladę, pozostawiamy na 3 minut. Po tym czasie mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Polewę studzimy do temperatury około 40 C (cieplejsza polewa rozpuści krem, zbyt chłodna za bardzo zgęstnieje). 
Wykonanie
  1. Biszkopt dzielimy na trzy równe blaty. 
  2. Pierwszy blat biszkoptu kładziemy na płaskim talerzu i zakładamy rant może być obręcz od tortownicy, którą zapinamy. Dookoła biszkoptu możemy dać kawałki papieru do pieczenia, patera będzie łatwiejsza do wyczyszczenia) i nasączamy 1/3 ponczu.
  3. Nakładamy bardzo cienką warstwę kremu pistacjowego i kładziemy chrupkę. Na wierz dajemy warstwę kremu pistacjowego około 1/3 kremu. Uzupełniamy również kremem pistacjowym boki chrupki około 1 cm.
  4. Kładziemy kolejny blat biszkoptu, nasączamy 1/3 ponczu, nakładamy około 3 mmm warstwy dżemu, następnie wykładamy prawie cały krem, pozostawiamy na wierz około 2-3 łyżek kremu pistacjowego.  
  5. układamy ostatni blat biszkoptu, nasączamy i wykładamy na środek pozostały krem pistacjowy, lekko wyrównujemy powierzchnię, boki powinny pozostawać bez kremu. 
  6. Tort schładzamy w lodówce minimum 30 minut, jeśli będziemy dłużej schładzać tort przykrywamy folią spożywczą. 
  7. Schłodzony tort smarujemy kremem maślanym z mlekiem w proszku. Najlepiej położyć cienką warstwę kremu, mogą zostać prześwity biszkoptu. Schładzamy w lodówce przez 20 minut. Po tym czasie nakładamy pozostały krem maślany, dzięki temu znacznie łatwiej można uzyskać równą powierzchnię.
  8. Krem po schłodzeniu robi się twardy, więc dekoracje najlepiej ułożyć od razu po nałożeniu ostatniej warstwy kremu. Ewentualnie wyciągnąć tort z lodówki i pozostawić w temperaturze pokojowej przez około 30 minut i dopiero nakładać dekoracje. 
  9. Na schłodzony tort wylewamy drip czekoladowy, zaczynając od brzegu tortu. Pozostałą polewę wylewamy na górną cześć tortu, wyrównujemy. 

Mamy nadzieję, że przepis na tortu z kremem pistacjowym, chrupką z płatków kukurydzianych i tynkiem Milky Way z mleka w proszku wzbudził Twoją ciekawość i apetyt! Zachęcam Cię do podzielenia się swoją opinią i doświadczeniami. Czy już próbowałeś podobnej kombinacji smaków? Może masz własne wskazówki dotyczące dekoracji tortów? Dziel się swoimi myślami i pomysłami w komentarzach poniżej.

Zobacz również

Dodaj komentarz