Macie niepotrzebne opakowania po jajkach? Jeśli tak, to świetnie! Mam bowiem pomysł na ich wykorzystanie i ciekawe zajęcie dla dzieci. Proponuję wykonanie portretu z opakowania po jajkach. Pracę można połączyć z nauką o narodowościach, rasach, czy kolorze skóry. Dzieci mogą również wykonać swoje własne portrety przedstawiające różne emocje. Warto podkreślać, że każdy jest inny i wyjątkowy. Mój starszy syn miał przy tej pracy sporo zabawy. Efekt końcowy wyszedł bardzo ciekawy i przede wszystkim, tak jak chcieliśmy, każdy portret jest jedyny w swoim rodzaju. 🙂

W sklepach można znaleźć opakowania w różnych kolorach, dzięki czemu bez używania farb uzyskamy różne kolor skóry. Niestety, na niektórych pudełkach znajdują się napisy, dlatego w pierwszym etapie można pomalować opakowania farbą lub kredkami, które dobrze kryją np. pastelami olejnymi. 

Potrzebujesz

  1. Opakowania po jajkach
  2. Kartki A4 w różnych kolorach 
  3. Nożyczki
  4. Klej
  5. Flamastry
  6. Ewentualnie farby lub kredki (świecowe lub pastele olejne)

Jak zrobić portret z opakowania po jajkach?

Krok 1
Z opakowania odetnij pokrywkę.

Portret z opakowania po jajkach

Krok 2
Wytnij jedną, dłuższą część na nos i 4 krótsze na wykonanie oczu i uszu. Miejsce wycięcia zostało zaznaczone na zdjęciu.

Ryba z kartonu

Krok 3
Przyklej oczy i uszy oraz nos.

Portret z opakowania po jajkach

Portret z opakowania po jajkach

Krok 4
Flamastrem namaluj oczy, rzęsy, brwi, usta, owal twarzy, szyję i ramiona. W kolejnym kroku pomaluj tło (obszar pomiędzy głową, a ramionami) za pomocą flamastra lub kredek.

Portret z opakowania po jajkach

Krok 5
Czas na wykonanie włosów. Z kartki A4 wytnij kwadrat, nieco dłuższy niż szerokość opakowania po jajkach. Następnie wytnij półkole jak na zdjęciu. Ponacinaj i przyklej do opakowania po jajkach.

Portret z opakowania po jajkach

Portret z opakowania po jajkach

Krok 6
Z pozostałego kawałka kartki wytnij kształt głowy, nieco większy niż opakowanie po jajkach i przyklej.

Portret z opakowania po jajkach

Krok 7
Długie włosy można wykonać, składając kartkę A4 na długości 3/4. Następnie ją ponacinać. Można również zrobić loki, zawijając wycięte kawałki włosów na ołówek lub flamaster.

Portret z opakowania po jajkach

Portret z opakowania po jajkach

W tych kilku krokach powstały nasze postacie. Przyznacie, że prezentują się wspaniale. 🙂

Jeśli spodobały się Wam portrety, zapraszam do obejrzenia innych prac plastycznych z wykorzystaniem opakowań po jajkach: Statek piracki z opakowania po jajkach oraz Złota rybka z opakowania po jajkach.

Zobacz również

Dodaj komentarz