Moje dzieci bardzo lubią dinozaury, dlatego ostatnio zrobiłam im niespodziankę – gigantyczne jajo dinozaura. Jego wykonanie jest proste, lecz czasochłonne. Trochę jest przy tym bałaganu, ale warto się pobrudzić, bo efekt końcowy i zadowolenie dzieci jest bezcenne.

Jajo dinozaura - wykluty dinozaur

Jajo wykonane jest z papieru więc z powodzeniem można je łupać lub rozcinać. W środku ukryłam dinozaura. Można zamiast tego włożyć słodycze lub inną niespodziankę. Jeśli planujesz zorganizowanie dla dzieci przyjęcia urodzinowego z motywem dinozaurów, na pewno wykonanie jaja jest świetnym pomysłem. Możesz również, w ramach podziękowania za wspólną zabawę, podarować na pożegnanie każdemu dziecku jajo z ukrytą w środku niespodzianką. Z pewnością będzie to bardzo oryginalny pomysł i zapadnie gościom na długo w pamięci.

Wykonanie jaja dinozaura proponuję dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Oczywiście im młodsze dziecko tym więcej potrzebuje pomocy osoby dorosłej. Nakładanie kilku warstw papieru na duży balon jest czasochłonne, dlatego z młodszym dzieckiem radzę zrobić mniejsze jajko.

Zadowolenie i dobra zabawa gwarantowana! Zapraszam do obejrzenia filmu z instrukcją oraz ciekawym zakończeniem :). 

potrzebujesz

 1. Balonu
 2. Gazety lub innego cienkiego papieru 
 3. Nożyczek
 4. Kawałka sznurka
 5. Stojaka na balon, na przykład miski
 6. 1 szklanki wody
 7. 1 szklanki mąki pszennej lub kleju do tapet
 8. Farb
 9. Pędzla i pojemnika na wodę

wykonanie

 1. Napompuj balon i zawiąż. Pamiętaj, że rozmiar napompowanego balonu odpowiada wielkości jaja dinozaura. Do większego jaja można schować sporo rzeczy natomiast trzeba się znacznie więcej nakleić papieru, aby skończyć jajo.
 2. Ustaw balon na stojaku, na przykład na misce lub kubku. 
 3. Potnij lub porwij gazetę na paski około 1,5-2 cm. Najlepiej sprawdzi się czarno-biała gazeta lub inny papier o podobnej grubości. Jeśli papier będzie za gruby, trudniej przykleja się i dopasowuje do kształtu balonu. Do położenia ostatniej warstwy użyłam białego papieru śniadaniowego. Dzieki temu wystarczy jedna wartwa farby, aby pokryć w wybranym kolorze jajo. 
 4. Czas na wykonanie kleju. Najprostrzy jest klej z mąki i wody. Użyłam do tego proporcji 1:1. Wsyp szklankę wody, następnie szklankę mąki, wymieszaj. Jęśli jajko ma dłużej stać możesz dodać kila kropel cytryny. Dzięki temu mąka się nie popsuje. Dodatek kleju do tapet sprawi, że skorupa jaja będzie twardsza. Do wykonania jaja możesz również użyć samego kleju do tapet. 
 5. Pocięty pasek gazety zamocz w kleju i przyłóż do balonu. Obłóż w ten sposób cały balon. Nastepna warstwę połóż w przeciwną stronę. Potrzebnych jest przynajmniej 6 warst papieru. Jeśli robisz duże jajo dinozaura, proponuję położenie 8 warstw. Papier przyklejałam mieszanką mąki, wody z odbrobiną kleju do tapet, natomiast ostatnią warstwę wyłacznie klejem do tapet. Jajko jest wtedy bardziej wytrzymałe
 6. Pozostaw jajko do wyschnięcia. Możesz do balonu przywiązać sznurek i powiesić balon. Dzieki czemu szybciej wyschnie z każdej strony. Czas schnięcia trwa około doby.
 7. Jeśli po wysuszeniu jajo jest gdzieś miękkie lub odchodzi papier, podklej lub przyklej w brakujące miejsce kolejną warstwę papieru. Ponownie odstaw do wyschnięcia. 
 8. Odetnij górną część balonu, następnie rozetnij jajo tak, aby włożyć do środka dinozaura lub inną niespodziankę. Wyciągnij ze środka pęknięty balon. 
 9. Zrobiony otwór zaklej paskami papieru, tak samo jak było klejone całe jako. Wystarczy do tego około 2 warst. Do zaklejania otworu użyłam kleju do tapet, ale również sprawdzi się mąka z wodą. Jajo pozostaw do wyschnięcia. 
 10. Pomaluj jajo w dowolnym kolorze. Do malowania użyłam farb plakatowych. Zmieszałam kolor biały, jasnobrązowy i zielony. Na koniec skropiłam pędzelkiem jajo, aby powstały kropki. Do malowania plam na jajku świetnie sprawdzi się mała gąbka. Namocz gąbkę w farbie, następnie delikatnie przykładaj do jaja. 

Pozostaje tylko poczekać na wyschnięcie farby i bawić się jajem. 

Jajo dinozaura

Zobacz również

Dodaj komentarz