Myślę, że to dobry moment, aby ujawnić nasze zainteresowania grami komputerowymi. Dobry, ponieważ przed nami długie zimowe wieczory, które po części spędzimy grając na komputerze. Od wielu lat fascynują mnie gry napisane z myślą o dzieciach, natomiast Maciej zwykle walczy na frontach Battlefielda. 

Mój syn od kilku lat poznaje nowe gry i sukcesywnie sięga po coraz trudniejsze. Pamiętam jak kilka lat temu nie radził sobie z obsługą myszki i klawiatury. Gry komputerowe dla dzieci należy zawsze dostosować do ich wieku i umiejętności. Nie było nam łatwo znaleźć gry odpowiedniej dla niego, dlatego teraz chciałabym opisać i polecić grę, która nadaje się do takiej nauki idealnie. Dodatkowo sprawi wiele radości dzieciom i ich rodzicom.

Spyro Reignited Trilogy to gra zręcznościowa dla najmłodszych. Dostępna na konsole, komputery PC i modny w ostatnim czasie Switch. Ponieważ nie posiadam konsoli, ucieszyło mnie, żę gra została wydana na PC w zeszłym roku i od razu była dostępna w większości sklepów w rozsądnej cenie. Nie trzeba martwić się o wydajność, gra powinna działać płynnie nawet na strarszych komputerach.

Gry komputerowe dla dzieci - Spyro
Gry komputerowe dla dzieci - Spyro

Powrót smoka

W latach 90 powstały 3 gry z tym sympatycznym, fioletowym smokiem w roli głównej. Niestety nie miałam okazji w nie zagrać. Spyro Reignited Trilogy to tak naprawdę ponowne wydanie tych trzech gier, ale w nowym wydaniu. Ta świetna platformówka przedstawia przygody młodego smoka Spyro, który staje się niechcianym bohaterem. Jego zadaniem jest uratowanie innych smoków, które zostały uwięzione w krystalicznych posągach przez bardzo złego kolesia o imieniu Gnasty Gnork. Smok eksploruje kilka zróżnicowanych światów, pokonując wrogów i bossów oraz wykonując dodatkowe misje. Jednocześnie ma za zadanie zebrać jak najwięcej skarbów i klejnotów. Gracz musi wykonać wiele skoków i nauczyć się szybować, aby przemieszczać się między platformami. W ten sposób przemierza kolejne mapy i przeżywa następne przygody.

Opis gry

Nie wszystkie mapy są dostępne od razu. Aby je odblokować, trzeba najpierw wykazać się sporym refleksem w wykonywaniu zadań. Czasami polegają one na zabraniu odpowiedniej liczby klejnotów, innym razem smok musi przelecieć niczym ptak przez obręcze. Niektóre miejsca w grze są dobrze ukryte i bez widowiskowych skoków, nie można do nich się dostać. Myślę, że warto wspomnieć o zadaniach na deskorolce, które sprawiają wiele frajdy. Szybka jazda i akrobacje powietrzne, które można na niej robić, są bardzo widowiskowe.

Świat przedstawiony w grze jest bardzo kolorowy i wesoły. Czasami lokacje wydają się zbyt puste, ale dzieciom i tak będą się podobać. Mimo że, smok musi zmierzyć się z wieloma przeciwnikami, można ich podzielić na kilka grup, w zależności sposobu ich pokonywania. Pierwsza grupa, zwykle małych stworzeń bez broni, jest łatwa do zwyciężenia. Wystarczy szybko w nie stuknąć lub zrobić podmuch ognia. Druga grupa, do której należą wielkie potwory, może być pokonane tylko za pomocą ognia. W końcu, przeciwnicy w błyszczącej zbroi są do pokonania tylko za pomocą szybkiego biegu. W całej grze spotkałam się tylko z kilkoma wyjątkami. Tak więc jeżeli dzieci zapamiętają te trzy grupy, będą w stanie zwyciężyć wszystkich przeciwników, którzy staną im na drodze.   

Nie oznacza to wcale, że gra jest bardzo prosta. Zdarzało mi się wielokrotnie przechodzić te same mapy. Czasami z powodu upadku w przepaść, innym razem z powodu dużej ilości postaci, z którymi przyszło mi walczyć. W szczególności, gdy na jednej mapie zbierze się wiele postaci należących do różnych grup, trzeba wykazać się sporymi umiejętnościami, aby pokonać wszystkich w biegu lub ogniem, zanim smok zostanie trafiony.  

Czy Spyro Reignited Trilogy jest przeznaczona dla małych dzieci?

Gra jest oznaczona znakiem PEGI 7. Mimo że zawartość gry jest odpowiednia dla najmłodszych, to najmniejsi, a w szczególności początkujący gracze będą potrzebowali twojej pomocy na niektórych poziomach.

Każda część gry zawiera bardzo trudne zadania na przykład, gdy smok musi przelecieć przez okręgi lub rozbić wybuchowe beczułki i to przed zakończeniem czasu. Poziomy te są bardzo wymagające nawet dla dorosłych. Na szczęście kolejne mapki można wybierać dość swobodnie i każdą można przechodzić dowolną ilość razy. Nie wszyscy gracze dążą też do zakończenia całej gry w 100%, jeżeli twoje dzieci nie podejmują takich wyzwań podczas zabawy, mogą pominąć najtrudniejsze fragmenty gry. Pomocna okazała się również mapka, która można aktywować w dolnym rogu ekranu, pokazuje ona obecną pozycję gracza, więc można uniknąć kręcenia się w kółko. 

Na koniec, jeszcze jeden aspekt, na który zwróciłam uwagę, patrząc na mojego syna. Wszystkie dialogi w grze opatrzone są polskimi tekstami, więc dzieci uczące się czytać mogą ćwiczyć czytanie oglądając przerywniki filmowe i czytając opisy zadań do wykonania. Zresztą polski dubbing też jest wykonany bardzo profesjonalnie.

Wskazówka

Jeżeli utknęliście na jakieś mapce i nie wiecie co zrobić, aby przejść dalej. Jeżeli chcecie dowiedzieć się co oznacza latająca wokół smoka ważka, albo jak zebrać wszystkie trofea. Na wszystkie te pytania i dużo więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez portal o grach gry-online.pl, który znajduje się tutaj.

Możecie również obejrzeć film z przejścia całej gry na YouTube, który znajduje się tutaj.

Platforma
PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Nintendo Switch
Wydana
PlayStation 4, Xbox One
Listopad 13, 2018
Windows, Switch
Wrzesień 3, 2019
Typ
Zręcznościowa, gra pojedyńcza
Gry komputerowe dla dzieci - Spyro
Gry komputerowe dla dzieci - Spyro


Galeria

Gry komputerowe dla dzieci - Spyro
Gry komputerowe dla dzieci - Spyro

 


Aktualizacja 10.01.2020: W grze można wcielić się w hokeistę i rozegrać mecz 1:1. Super zabawa!

PODSUMOWANIE

Spyro Reignited Trilogy jest czarującą i bardzo kolorową grą. Sprawia dużo radości młodym i starszym graczom. Polecam tą grę najmłodszym, ponieważ mogą ćwiczyć jednoczesną obsługę klawiatury i myszki, dmuchać ogniem na napotkane zwierzęta i potworki oraz biegać po prawie w pełni otwartym świecie. Gra jest prosta w obsłudze, a kamera zawsze idealnie ustawia się tak, aby smok był widoczny na ekranie. 

Starsi mogą podjąć wyzwanie ukończenia w 100% wszystkich plansz, ukończyć zadania dodatkowe i odnaleźć ukryte pomieszczenia. Jeżeli graliście w poprzednie części tej gry z lat 90-tych, może nawet zakręci się wam łezka, gdy ponownie zobaczycie swojego bohatera w akcji. 

Jeżeli mogłabym coś zmienić w tej grze chciałabym, aby przeciwnicy i klejnoty do zbierania były trochę bardziej zróżnicowane. Rozsiane po planszach przedmioty nie dają ekstra mocy, a jedynie zwiększają licznik klejnotów. Czasami odpowiednia liczba jest potrzebna do otwarcia nowych map. Poza tym mój syn uwielbia modyfikować wygląd postaci, którymi gra. Chętnie zmienia ich właściwości lub porównuje zdolności. W grze Spyro Reignited Trilogy nie ma takiej możliwości, jedynym miłym akcentem, który pamiętam była możliwość wcielenia się na jednej z map w sympatyczną kangurzycę. 

A w jakie gry komputerowe grają twoje dzieci? Czy też jesteś fanem smoka Spyro? Zapraszam do podzielenia się w komentarzach grami, które pokochały wasze dzieci. 

Ocena 8/10
Bardzo dobra
gra!

Na plus

  • Super zabawa dla dzieci i dorosłych
  • Piękny i kolorowy świat oraz sympatyczny główny bohater
  • Gra jest dość prosta, idealna dla początkujących graczy do nauki obługi klawiatury i myszki
  • Świetna praca kamery, która zawsze podąża za smokiem

Na minus

  • Świat i przedmioty do zebrania są mało zróżnicowane
  • Właściwie cała gra polega na bieganiu, dmuchaniu ogniem i zbieraniu klejnotów
  • Nie można modyfikować lub ulepszczać głównej postaci

Zobacz również

Dodaj komentarz