Dżem z czarnej porzeczki to prosty przepis, w którym nie trzeba używa dodatkowej pektyny lub zagęszczaczy typu żelfix. Czarne porzeczki to jedne z owoców, które mają bardzo dużo pektyny, dlatego podczas gotowania szybko gęstnieją. Przetwory z czarnej porzeczki mają lekko kwaskowaty smak, dlatego doskonale nadają się do przełamania słodkiego smaku w wypiekach. Domowe przetwory z owoców są bardzo smaczne i dzięki nim możemy cieszyć się owocami przez cały rok. 

Ilość sztuk3 słoiki
Kalorie876 kcal/słoik
Trudność średniaśredni
Rozmiar formy320 ml

Z podanego przepisu wychodzi około 1 litra dżemu z czarnej porzeczki. Kalorie zostały wyliczone na podstawie podanych składników. 

  • Składniki na 3 słoiki po 320 ml

    • Czarna porzeczka – 1 kg
    • Cukier – 500 g
Przepis na dżem z czarnej porzeczki
  1. Czarne porzeczki myjemy i obieramy z gałązek.
  2. Do garnka wsypujemy porzeczki i cukier, mieszamy.
  3. Owoce zagotowujemy, następnie zmniejszamy na najmniejszą moc palnika, bez przykrycia ,aby owce lekko bulgotały. Dżem gotujemy przez około 1 – 2 godziny, mieszając od czasu do czasu, aż woda odparuje. Gotowy dżem będzie miał konsystencję kisielu. Uwaga! Pamiętajmy, że dżem po ostygnięciu zgęstnieje. W celu sprawdzenia czy dżem jest już dobry, najpierw schładzamy mały talerzyk w zamrażalce, następnie wylewamy na niego krople dżemu. Jeśli kropla szybko krzepnie, dżem jest gotowy.
  4. Przygotowujemy 3 słoiki o objętości 320 ml. Słoiki wyparzmy (wrzącą wodą lub w piekarniku nagrzanym do 100ºC).
  5. Dżem przekładamy do słoików zachowując 2,5 cm przerwy od góry.
  6. Następnie wycieramy rant słoików czystą ściereczką i mocno zakręcamy.
  7. Gotowe słoiki z dżemem z czarnej porzeczki pasteryzujemy.
Jak pasteryzować ogórki w zalewie musztardowej?

Istnieje kilka sposobów na pasteryzację. Poniżej podaję dwie metody, z których sama najczęściej korzystam.

  1. Pierwszym sposobem jest pasteryzacja w garnku z wodą. Na dnie dużego garnka, najlepiej z szerokim dnem, układamy ręcznik kuchenny. Następnie wkładamy słoiki (dekielkami do góry) tak, aby nie stykały się ze sobą. Następie nalewamy wodą do ¾ wysokości. Wlewana woda powinna mieć podobną temperaturę co słoiki, przy dużej różnicy temperatury słoiki mogą pęknąć. Wodę doprowadzamy do wrzenia, następnie zmniejszamy moc palnika, przykrywamy i gotujemy przez około 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjmujemy, odwracamy słoiki do góry dnem i pozostawiamy do wystudzenia.
  2. Drugim sposobem jest pasteryzacja w piekarniku, szczególnie przydatna przy większej ilości słoików. Jeśli chcemy pasteyzować jeszcze gorące słoiki, najpier rozgrzewamy piekarnik do 130ºC (grzanie góra-dół). Jeśli pasteryzujemy przestudzone słoiki, wkładamy je do chłodnego piekarnika i ustawiamy temperaturę 130ºC (grzanie góra-dół). Na blaszkę dajemy ściereczkę kuchenną, na którą układamy słoiki tak, aby nie stykały się ze sobą. Dżem pasteryzujemy przez 30 minut, natomiast czas liczymy od momentu osiągnięcia przez piekarnik wymaganej temperatury. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, lekko uchylamy i pozostawiamy na 30 minut. Następnie słoiki wyciągamy, układamy do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.

Zobacz również

Dodaj komentarz