Ogórki w musztardzie sarepskiej to jeden z naszych corocznie robionych przetworów na zimę. Do ogórków w zalewie musztardowej najlepiej pasuje musztarda sarepska, ewentualnie francuska. Musztarda delikatesowa jest zbyt mało wyrazista w smaku i nie sprawdzi się do tego przepisu. Ogórki w zalewie musztardowej świetnie pasują do obiadu, sałatki lub jako zagryzka na imprezę.  

 
Ilość sztuk10 słoików
Kalorie215 kcal/słoik
Trudność łatwałatwy
Rozmiar formy500ml

Kalorie zostały wyliczone na podstawie podanych składników. 

Składniki

  • Ogórki – 4 kg
  • Koper, kwiat + kawałek łodygi – 10 szt.
  • Czosnek – 10 ząbków średniej wielkości
  • Ziele angielskie – 20 szt.

Zalewa

  • Woda – 6 szklanek (1,5 L)
  • Cukier – 1,5 szklanki (330g)
  • Ocet spirytusowy 10% – 1,5 szklanki (375 ml)
  • Sól – 3 łyżki (54g)
  • Musztarda sarepska – 185 g (cały słoik)
Kilka uwag
  • Z podanego przepisu wychodzi 10 słoików po 500 ml.
  • Na przetwory z ogórków w zalewie musztardowej najlepiej nadają się małe i średnie ogórki. Jeśli jednak chcemy użyć dużych ogórków, należy dodatkowo odciąć z nich środek (pestki).
  • Jeśli ogórki kupiliście w sklepie, na targu lub zerwaliście znacznie wcześniej, polecam wcześniej namoczyć w zimnej wodzie przez około 2 godziny.
Przepis
  1. Ogórki dokładnie myjemy i obieramy ze skórki.
  2. Przygotowujemy 10 słoików o objętości 500 ml. Słoiki wyparzmy (wrzącą wodą lub w piekarniku nagrzanym do 100ºC).
  3. Na dno każdego słoika dajemy 2 ziarenka ziela angielskiego, 1 kwiat kopru z kawałkiem łodygi i 1 ząbek czosnku.
  1. Obrane ogórki kroimy wzdłuż na ćwiartki i wkładamy do słoików.
  1. Przygotowanie zalewy musztardowej: Do garnka wlewamy wodę i ocet. Wsypujemy cukier i sól. Następnie garnek z zalewą gotujemy. Gdy woda zacznie wrzeć dodajemy musztardę i dokładnie mieszamy (najlepiej trzepaczką lub rózgą kuchenną). Zalewę musztardową gotujemy przez 2 minuty, pozostawiamy kilka minut do lekkiego przestudzenia.
  2. Do słoików z ogórkami wlewamy zalewę musztardową tak, aby końcówki ogórków były przykryte. W razie potrzeby lekko wciskamy ogórki do środka.
  1. Następnie wycieramy rant słoików czystą ściereczką i dokładnie zakręcamy.
  2. Gotowe słoiki z górkami w musztardzie pasteryzujemy.

Zapasteryzowane słoiki przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Ogórki w zalewie musztardowej są gotowe do spożycia po około tygodniu od zrobienia.

Jak pasteryzować ogórki w zalewie musztardowej?

Istnieje kilka sposobów na pasteryzację. Poniżej podaję dwie metody, z których sama najczęściej korzystam.

    1. Pierwszym sposobem jest pasteryzacja w garnku z wodą. Na dnie dużego garnka, najlepiej z szerokim dnem, układamy ręcznik kuchenny. Następnie wkładamy słoiki (dekielkami do góry) tak, aby nie stykały się ze sobą. Następie nalewamy wodą do ¾ wysokości. Wlewana woda powinna mieć podobną temperaturę co słoiki, przy dużej różnicy temperatury słoiki mogą pęknąć. Wodę doprowadzamy do wrzenia, następnie zmniejszamy moc palnika, przykrywamy i gotujemy przez około 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjmujemy, odwracamy słoiki do góry dnem i pozostawiamy do wystudzenia.
    2. Drugim sposobem jest pasteryzacja w piekarniku, szczególnie przydatna przy większej ilości słoików. Na blaszkę dajemy ściereczkę kuchenną, na którą układamy słoiki tak, aby nie stykały się ze sobą. Następnie ustawiamy piekarnik na 130ºC (grzanie góra-dół), gdy piekarnik nagrzeje się do temperatury 130ºC pasteryzujemy ogórki przez 20 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, lekko uchylamy i pozostawiamy na 30 minut. Następnie słoiki wyciągamy, układamy do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.

Zobacz również

Dodaj komentarz