Dziś przybliżę Wam niezwykły przepis na chałkę dyniową – pyszne i aromatyczne pieczywo, które z pewnością stanie się hitem Waszej kuchni. Przekonam, dlaczego chałka dyniowa to nie tylko smaczna, ale i zdrowa alternatywa w świecie wypieków. Zajrzyjcie do mojego przepisu, aby odkryć tajemnice przygotowania tej wyjątkowej chałki oraz dowiedzieć się, dlaczego warto eksperymentować z dynią w kuchni. 

W przepisie podałam minimalną ilość cukru, co sprawia, że chałka wychodzi mało słodka, a wręcz bardziej wytrawna. Z kolei, dodając maksymalną ilość cukru, uzyskamy chałkę o smaku zbliżonym do tych dostępnych w sklepie, charakteryzującą się wyraźniejszą słodyczą.

Chałka dyniowa – dlaczego warto?

1. Unikalny smak dyni: Chałka dyniowa to niepowtarzalny połączenie delikatności chałki z intensywnym smakiem dyni. Dzięki temu wypiekowi możemy cieszyć się nie tylko tradycyjnym pieczywem, ale również subtelnymi nutami jesieni.

2. Bogactwo wartości odżywczych: Dynia to skarbnica beta-karotenu, witaminy C i błonnika. Dodając ją do chałki, nie tylko podkreślamy jej smak, ale także nadajemy naszym wypiekom dodatkową wartość zdrowotną.

3. Domowe pieczywo zawsze wygrywa: Przygotowując chałkę dyniową w domu, mamy kontrolę nad jakością składników. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią świeżość i naturalność w każdym kęsie.

Ilość sztuk2 sztuki
Kalorie217 kcal/szt.
Trudność średniaśredni

Chałka z dyni

  • Puree z dyni – 1 szklanka
  • Drożdże – 14 g świeże , suszone 7 g 
  • Mąka pszenna – 6 szklanek (900 g)
  • Woda lub sok z dyni – 1/2 szklanki (125 ml)
  • Cukier – 1/3  do 3/4 szklanki (75 g do 160 g)
  • Jajka – 3 sztuki
  • Masło roztopione – 100 g lub oleju 80 ml 
  • Sól – szczypta

Kruszonka

  • Masło (zimne) – 80 g
  • Cukier – 6 łyżek (80 g)
  • Mąka pszenna – 4/5 szklanki (130 g)

Dodatkowo

  • Jajko – 1 sztuka
  • Mleko – 1 łyżka
Kruszonka
  1. Zimne masło posiekać z mąką, dodać cukier.
  2. Wszystkie składniki zagnieść palcami, na koniec rozkruszyć.

Kruszonkę schować do lodówki na czas przygotowania ciasta.

Najlepszy przepis na chałkę z dyni

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Purée z dyni nie może być zbyt rzadkie, powinno mieć konsystencję dżemu. Konsystencja puree zależy od rodzaju użytej dyni. Zbyt rzadkie purée, należy odsączyć na gazie lub w dłoniach. Wyciśnięty sok z dyni możemy użyć zamiast mleka.

  1. Zaczyn: Do letniego mleka dodajemy świeże drożdże. Następnie dodajemy 1 łyżkę cukru i 3 łyżki mąki, wszystko razem mieszamy. Przykrywamy ściereczką kuchenną i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (około 15-20 minut). Jeśli używamy suszonych drożdży nie robimy zaczynu, dodajemy drożdże do mąki. 
  2. Następnie dodajemy resztę składników (oprócz masła) i wyrabiamy ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne (ciasto na początku będzie się kleiło). Jeśli wyrabiamy ciasto mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego, należy wyrabiać tak długo, aż będzie odchodziło od ścianek miski.
  3. Pod koniec wyrabiania ciasta dodajemy rozpuszczone masło i wyrabiamy, aż do połączenia się składników.
  4. Miskę oprószamy mąką, następnie przekładamy do niej uformowane w kulę ciasto. Przykrywamy ściereczką kuchenną i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, aż do podwojenia objętości (około 40 minut).
  5. Ciasto dzielimy na 6 równych części, z każdej porcji formujemy wałek o grubości około 2 cm (na końcu wałek powinien być nieco cieńszy).
  6. Z podanych składników wychodzą dwie chałki. Trzy wałki krzyżujemy jak na zdjęciu, warkocz zaczynamy zaplatać od środka. Końce warkocza ściskamy ze sobą i podwijamy pod spód.
  7. Chałkę przekładamy a blaszkę z wyposażenia piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia lub do keksówki.
  8. Ciasto smarujemy roztrzepanym jajkiem z mlekiem, następnie na wierzchu posypujemy kruszonką.
  9. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180ºC przez 30 minut lub dłużej do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu od razu wyciągamy z piekarnika. 

Zachęcam do wypróbowania chałki z dynią. Po spróbowaniu, podziel się swoją opinią – czekam na Twój komentarz.

Zobacz również

Dodaj komentarz