9

Gdy już zasmakowałeś w tradycyjnym cieście czekoladowym i czujesz, że czas na coś zupełnie nowego, proponuję wyjątkowy Tort Pająk z czekoladową pajęczyną. To nie tylko festiwal smaków, ale prawdziwe dzieło sztuki kulinarnej. Pająk to po prostu znany przepis na kulki mocy, ułożony w charakterystyczną formę. Jego nogi to paluszki w czekoladzie, a całość została delikatnie polana dodatkową warstwą czekolady. Warto pamiętać, że prawdziwy pająk ma 8 nóg!

Stworzenie tego wyjątkowego wypieku było moim pomysłem na urodziny syna, który nie przepada za klasycznymi tortami i masami. Postawiłam więc na jego ulubiony murzynek, dodając odrobinę tajemniczego klimatu w dekoracji. Przygotowanie ciasta może być nieco czasochłonne i zaleca się rozłożenie pracy na co najmniej 3 dni. Choć wymaga to pewnej cierpliwości, efekt końcowy jest tego wart. Serdecznie zachęcam do wypróbowania ciasta czekoladowego z pająkiem – tort pająk. To smaczna i oryginalna alternatywa dla tradycyjnych deserów na każdą okazję!

Ilość sztuk16 sztuk
Kalorie217 kcal/szt.
Trudność średniaśredni

Murzynek

  • Masło – 250 g
  • Jajka – 3 sztuki (w temperaturze pokojowej)
  • Cukier – 1 i 1/3 szklanki (290 g)
  • Kakao niesłodzone – 3 łyżki (18 g)
  • Woda – 1/4 szklanki (62 ml)
  • Mąka pszenna – 2 szklanki (280 g)
  • Proszek do pieczenia – 2 i 1/2 łyżeczki
  • Szczypta soli
  • Powidła lub gęsty drzem – 1 łyżka

Pająk

  • Orzechy – 1/3 szklanki
  • Daktyle – 1/3 szklanki
  • Masło orzechowe 1-2 łyżki
  • Miód lub nuttela – 1 łyżka (można pominąć)
  • Ciastko okrągłe np. owsiane – 1 sztuka
  • Czekolada deserowa – 2 kostki
  • Paluszki z polewą – 4 sztuki
  • Oczy cukrowe gotowe lub z przepisu lub z marcepanu

Pajęczyna z polewy

  • Śmietana kremówka 30% – 120 ml 
  • Gorzka czekolada – 70 g 
  • Mleczna czekolada – 50 g 
  • Biała czekolada – 30 g 
Murzynek
  1. Do garnka dodajemy masło, cukier, kakao, wodę oraz powidła.
  2. Podgrzewamy na średniej mocy palniku, aż do rozpuszczenia się składników. Powstały sos pozostawiamy do wystudzenia.
  3. Białka oddzielamy od żółtek.
  4. Do białek dodajemy szczyptę soli i miksujemy, aż do powstania sztywnej piany.
  5. Do wystudzonego sosu czekoladowego dodajemy żółtka, mieszamy.
  6. Mąkę i proszek do pieczenia przesiewamy, następnie dodajemy do ciasta.
  7. Miksujemy na wolnych obrotach tylko do połączenia składników.
  8. Dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy łyżką (nie mikserem).
  9. Tortownicę  wymiarach 24 cm wykładamy papierem do pieczenia (samo dno), boków niczym nie smarujemy.
  10. Pieczmy w temperaturze 180 C przez około 50 minut do tzw. suchego patyczka.
  11. Wyjmujemy ciasto od razu po upieczeniu, studzimy.
Pająk

Ważne: Jeżeli daktyle są bardzo wysuszone, zalewamy je gorącą wodą i pozostawiamy na 10 minut. Po ty czasie odcedzamy i czekamy chwilę aż daktyle przestygną i odparuje z nich woda.

  1. Orzechy zmielić blenderem na bardzo drobną mieszankę. Do mielenia orzechów można również użyć młynka do kawy. Następnie należy zmielić daktyle. Wszystkie składniki wymieszać. Zarówno masło orzechowe jak i miód sklejają ciasto. Użyte masło orzechowe może być różnej gęstości, dlatego najlepiej dodawać je partiami. Ciasto powinno być zwarte, lekko klejące, natomiast nie może być suche i rozsypujące się. 
  2. W dłoniach formujemy kulkę, którą kładziemy na ciastko i kształtujemy półkulę, schładzamy w lodówce przez co najmniej 1 godzinę (można zrobić ją dzień wcześniej). Jeśli masy orzechowo-daktylowej jest za dużo odkładamy nadmiar (można śmiało zrobić pyszną kulkę i polać czekoladą, powstanie tzw. Kulka mocy). 
  3. Po schłodzeniu z każdej strony kulki robimy po cztery otwory za pomocą ostrego szpikulca np. wykałaczki.
  4. Paluszki łamiemy na kawałki: potrzebujemy 8 kawałków o długości około 2,5 cm  i 8 krótszych  długości 1,5-2 cm. Wielkość paluszków najlepiej dostosowujemy do ustawienia pająka na cieście.
Pajęczyna z polewy
  1. Do garnka wlewamy śmietanę 30 % i podgrzewamy aż bezie gorąca (nie gotujemy). Ściągamy z kuchenki i dodajemy połamaną czekoladę gorzką i mleczną, pozostawiamy na 2-3 minuty, po tym czasie wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji.  Ostudzić do temperatury około 36 C. 
  2. Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub woreczku strunowym. Woreczek strunowy: Do miski lub kubka wlewamy wrzącą wodę i zanurzamy woreczek z czekoladą, pozostawiamy na kilka minut, aż czekolada się rozpuści. Odcinamy 2 mm róg z woreczka i polewamy ciasto zgodnie z instrukcją poniżej „wykonanie”.  Jeśli wybieramy sposób w kąpieli wodnej to: do miski dajemy połamaną czekoladę, miskę ustawiamy na wrzącą wodą i co chwilę mieszamy (miska nie powinna dotykać wody) podgrzewamy, aż czekolada się rozpuści.   Po tym czasie rozpuszczamy w kąpieli wodnej: ustawić miskę z połamaną czekoladą na mniejszym garnuszku z lekko gotującą się wodą. Miska nie powinna stykać się z wodą, bo czekolada może się zważyć.

Wykonanie
  1. Z murzynka ścinamy górną część ciasta (górkę), aby ciasto było równe. 
  2. Ciasto układamy na paterze, spód ciasta dajemy na wierz. Paterę można zabezpieczyć kawałkami papieru do pieczenia (papier wkładamy tylko kilka cm pod boki ciasta, a nie na środek, żeby łatwo można było wyciągnąć). 
  3. Na schłodzone ciasto czekoladowe wylewamy przestudzoną ciemną polewę, na bokach polewę możemy rozprowadzić za pomocą pędzelka lub łyżki.
  4. Następnie białą rozpuszczoną czekoladę przekładamy do strzykawki lub do mocnego woreczka np. strunowego z którego odcinamy bardzo mały róg. Czekoladę wylewamy tworząc okręgi.
  5. Wykałaczką przeciągamy delikatnie linie zaczynając od środka tworząc nierówności pajęczyny.
  6. Schłodzone ciasto z uformowaną kulką kładziemy jeszcze na niezastygniętą czekoladę. Paluszki – nogi pająka wkładamy najpierw kilka mm do ciasta (pająk ma 8 nóg), później wkładamy paluszków do kulki pająka lekko kładąc je na wbite paluszki w ciasto.
  7. 3 kostki czekolady wkładamy do woreczka strunowego . Do kubka nalewamy wrzącą wodę, wkładamy woreczek z czekoladą i pozostawiamy na 2-3 minuty aż do rozpuszczenia czekolady.
  8. Z woreczka z czekoladą odcinamy niewielki róg i polewamy Pająka polewamy czekoladą, delikatnie polewamy również nogi pająka, szczególnie na łączeniu. Ciasto wkładamy na kilka minut do lodówki. Po tym czasie ponownie oblewamy pająka czekoladą i delikatnie palcami lub małą łyżeczką robimy nierówności. Przyklejamy oczy. 

Ciasto schładzamy w lodówce. Przed podaniem, na co najmniej 30 minut, wyciągamy ciasto z lodówki.

Zobacz również

Dodaj komentarz