Choinki z papieru są nie tylko piękne, ale także łatwe w wykonaniu. Własnoręcznie wykonane świąteczne dekoracje dają dużo satysfakcji. Poniżej znajdują się instrukcje, jak wykonać choinki z papieru oraz kartonu. Pomysły są doskonałe dla różnych grup wiekowych. Zapraszam do obejrzenia filmów z instrukcją i subskrybowania kanału. 

Historia choinki

Choinki to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Kojarzą się ze zwyczajem chrześcijańskim, jednak ich pochodzenie należy przypisać tradycji pogańskiej. Od tysięcy lat, na długo przed nadejściem chrześcijaństwa dekorowano domy w czasie przesilenia zimowego. Używano do tego wiecznie zielonych drzew  i roślin, które kojarzyły się z nachodzącą wiosną.

W XVI wieku Niemcy jako pierwsi podczas Święta Bożego Narodzenia zaczęli przynosili choinki do swoich domów. Dekorowali je przede wszystkim ciasteczkami i lampkami. Początkowo pomysł dekorowania całego drzewa nie był powszechny. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych XIX wieku spopularyzowała ją brytyjska królowa Wiktoria i książę Albert. Nastąpiło to po opublikowaniu rysunku rodziny królewskiej świętującej wokół pięknie przystrojonej choinki, znajdującej się w zamku Windsor (Illustrated London News w 1848 roku).

Dziś choinki mają różne kształty i rozmiary, od tradycyjnej jodły po sztuczne. Tradycję ozdabiania drzewka przyjmują miliony ludzi na całym świecie, różnych wyznań i kultur.

Choinka stała się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.

Mówi się, że gwiazda na szczycie choinki reprezentuje Gwiazdę Betlejemską, która według chrześcijan poprowadziła Trzech Mędrców do odnalezienia małego Jezusa.

Inną popularną ozdobą wieszaną na choince jest Anioł. Według Biblii aniołowie pojawili się na niebie nad Betlejem, aby ogłosić i uczcić narodziny Jezusa.

Świeca to także symbol gwiazdy betlejemskiej. Przed elektrycznością rodziny zapalały drzewo świecami, obecnie zapala się lampki choinkowe.  

1. Jak zrobić choinkę 3D?

Potrzebujesz

 1. Papier w kolorze zielonym
 2. Nożyczki

Wykonanie

Do wykonania choinki potrzebujesz kartki papieru w kształcie kwadratu w dowolnym rozmiarze, jednak im mniejsza choinka tym trudniej jest ją złożyć. Postępuj zgodnie z instrukcją załączoną na filmie.

Na koniec swoją choinkę może udekorować wycinając małe kuleczka i gwiazdki z kolorowego papieru lub przyklejając kolorowe naklejki. Możesz również wykonać ozdoby z bibuły karbowanej. Łańcuch wykonaj z paska o szerokości około 1 centymetra, który należy zwinąć. Bombki wykonujmy z małych kawałeczków kolorowej bibuły, zgniatając je w kulkę. Wszystkie ozdoby mocujemy do choinki za pomocą kleju. 

2. Jak zrobić choinkę z papieru i ozdoby z bibuły

Potrzebujesz

 1. Papier A4 w kolorze zielonym – 3 kartki
 2. Ołówek
 3. Nożyczki
 4. Klej do papieru
 5. Dodatkowo bibuła karbowana w różnych kolorach

Wykonanie

Choinkę z papieru rozpoczynamy od wykonania stożka. Do tego możemy użyć zielonego papieru do drukarki lub z bloku technicznego. Gdy stożek jest bardziej stabilny, łatwiej wykonać kolejne kroki. Polecam użyć nieco mocniejszego kleju do papieru np. Wikol lub Magic.

Zapraszam do obejrzenia filmu z instrukcją. 

Na koniec swoją choinkę może udekorować wykonując ozdoby z bibuły karbowanej. Łańcuch wykonaj z paska o szerokości około 1 centymetra, który należy zwinąć. Bombki wykonujmy z małych kawałeczków kolorowej bibuły, zgniatając je w kulkę. Wszystkie ozdoby mocujemy do choinki za pomocą kleju. 

3. Jak zrobić choinkę z kartonu?

Potrzebujesz

 1. Kawałek kartonu, najlepiej nieco grubszego
 2. Patyk do szaszłyków
 3. Klej
 4. Papier w różnych kolorach

Wykonanie

Z kartonu wytnij choinkę, która będzie nieco wyższa niż patyk do szaszłyków. Następnie poproś osobę dorosłą o pomoc przy wbiciu patyka do szaszłyków, który trzeba wbić w środek, aby nie wystawał na zewnątrz. Jeśli karton jest cienki i nie można wpić patyka można go przykleić za pomocą taśmy malarskiej. 

Papier w dowolnych kolorach, najlepiej wybierz 3-4 kolory, potnij na paski o różnej długości. Następnie karton posmaruj klejem i przyklej paski, aby całkowicie go zasłonić. Na koniec dotnij wystające paski. Swoją choinkę udekoruj z dwóch stron. 

4. Jak zrobić choinkę z kartki papieru?

Potrzebujesz

 1. Papier A4 w kolorze zielonym
 2. Papier w kolorze brązowym
 3. Nożyczki
 4. Klej
 5. Dodatkowo dekoracje: gwiazdki lub kawałki kolorowego papieru

Wykonanie

 1. Krok – Kartkę papieru połóż przed sobą.
 2. Krok – Róg dolnej kartki przyłóż do boku tak, aby powstał trójkąt.
 3. Krok – Odetnij prostokąt. Pozostaw kartkę złożoną w trójkąt.
 4. Wykonaj nacięcia tak, jak na zdjęciu (nacięcia wykonujemy od strony, gdzie można otworzyć kartkę). Nacięte paski powinny być nie mniejsze niż 1 cm.
 5. Krok – Rozłóż kartkę.
 6. Krok – Końcówki każdego paska posmaruj klejem i dołóż do środka.
 7. Krok – Czynność wykonuj po kolei raz z prawej, raz z lewej strony. Przyklej w ten sposób wszystkie paski.
 8. Krok – Z brązowego papieru wytnij pasek o szerokości około 2 cm i długości 4 cm. Przyklej pasek na dole choinki. 
 9. Krok – Brązowy pasek zawiń i przyklej tak, aby powstało kółko. 

Na koniec choinkę możesz udekorować. Na górze polecam przykleić gwiazdę z papieru.  Natomiast z kolorowych kawałków papieru wytnij małe kółeczka i przyklej do choinki. 

 

5. Jak zrobić choinkę z kartonu i włóczki?

Potrzebujesz

 1. Kawałek kartonu
 2. Włóczka, wełna, sznurek, kordonek lub mulina 
 3. Klej
 4. Nożyczki

Wykonanie

Z kartonu wytnij choinkę, następnie posmaruj klejem z dwóch stron. Owiń cały trójkąt włóczką, nadmiar włóczki odetnij, a końcówkę przyklej do choinki. Na koniec udekoruj choinkę pomponami, cykoriami lub dekoracjami z papieru. 

Polecam również wykonanie opaski Mikołaja, Renifera i Elfa – do pobrania darmowy szablon. 

Zobacz również

1 Odpowiedź
 1.               Wspolne wykonywanie prac swiatecznych zawsze nastraja pozytywnie na swieta i pozwala wczuc sie w klimat rodzinnych chwil. Parce plastyczne takie jak choinka z papieru sa latwe w wykonaniu i z pewnoscia wiekszosc dzieci poradzi sobie z taka propozycja przy niewielkiej pomocy rodzicow.              Do wykonania naszej choinki z papieru potrzebujesz: kolorowy papier, nozyczki, kartke z bloku technicznego, rolke od papieru toaletowego lub recznika kuchennego, szeroka bezbarwna tasme klejaca.

Dodaj komentarz