Zabawa dla dzieci – skakanie po śladach

39

Skakanie po śladach to zabawa dla dzieci w domu, dzięki której wyładują nadmiar swojej energii. To nie tylko aktywność fizyczna, ale również dobry pomysł na naukę kolorów lub dodawania. Obecnie trwająca kwarantanna nie jest równoznaczna z wakacjami. Dzieci otrzymują bowiem zadania ze szkoły online i uczą się w domu. Natomiast praca zdalna nie pozwala na realizację programu szkolnego z zajęć fizycznych. Kwarantanna i czas spędzony w domu nie sprzyjają poprawie kondycji fizycznej. Dzieci mają ogromne pokłady energii, więc dobrze jeśli gdzieś je spożyją. W związku z tym zachęcam do organizowania dzieciom jak największej ilości zajęć fizycznych. Aby czas kwarantanny nie był tylko siedzeniem nad lekcjami, przed telewizorem lub komputerem. Dlatego zachęcam do wypróbowania zabawy w skakanie po śladach. 

Pomysł jest bardzo prosty i do wykonania nie wymaga wielu przygotowań. Nie trzeba mieć zbyt wielkich umiejętności malarskich, aby namalować na kartce ślady. Moi chłopcy uwielbiają dinozaury, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie odcisków tych ogromnych gadów. Alternatywnie można odrysować stopy dzieci, które posłużą jako szablon do całej ścieżki.

Na czym polega zabawa?

Wariantów zabawy w sumie wymyśliliśmy kilka:

 1. Dzieci mogą skakać po śladach na czas, próbując dokładnie trafić na odcisk. Całkowity czas przejścia można mierzyć stoperem lub zegarkiem.
 2. Zabawa w „kolor nie parzy”, czyli dziecko stoi na jednym ze śladów. Następnie na komendę (nazwę koloru, np. czerwony) musi w wyznaczonym czasie (kilku sekund) doskoczyć po śladach do wybranego odcisku o tym samym kolorze. 
 3. Dzieci w wieku przedszkolnym można poprosić, aby rozpoznawały i mówiły kolory, na które skaczą. 
 4. Dla starszych dzieci warto włączyć do zabawy liczenie. Dziecko wskakując na każdą parę śladów dodaje liczbę do poprzedniej (np. dwa), aż do końca trasy. Skacząc w drugą stronę może odejmować.

Potrzebujesz

 1. Dużą rolkę papieru, karton lub podkład ochronny (piankę)
 2. Ołówek
 3. Nożyczki
 4. Taśmę klejącą, ewentualnie można użyć kleju

wykonanie

1. Złóż na pół kilka kartek kolorowego papieru A4.

2. Na jednej kartce narysuj ślad stopy, a następnie go wytnij. To będzie szablon.

3. Odrysuj przygotowany kontur na pozostałych kartkach i również wytnij (jeśli papier jest cienki możesz złożyć kilka kartek i wyciąć na raz).

Pomysł: Możesz odrysować ślady na wszystkich kawałkach papieru i pozwolić dzieciom wyciąć je samemu.

4. Umieść każdą parę stóp na rolce papieru (kartonie lub piance), następnie przyklej taśmą lub klejem. Każda para stóp powinna być w tym samym kolorze.

5. Pamiętaj, aby podłoże nie było śliskie. Karton lub papier przyklej do podłogi za pomocą taśmy pakowej lub malarskiej.

Porada: Zamiast papieru użyłam pianki ochronnej do mebli, która nie ślizgała się na podłodze. Ślady z łatwością przykleiłam klejem szkolnym.

Zabawa w skakanie po śladach bardzo spodobała się dzieciom. Pomysł ten przypadł do gustu również mi, ponieważ przygotowania trwają naprawdę bardzo krótko, a chłopcy mieli zajęcie na cały dzień. 

Zobacz również

2 Odpowiedzi
  1. Marysia

   gratuluje , każda nawet drobna podpowiedz jest cenna na dzień dzisiejszy, kiedy dzieci muszą ograniczyć relacje rówieśnicze, a w tej zabawie ćwiczą także umiejętności poznawcze !

Dodaj komentarz