Tort biedronka z galaretką jest dosyć prosty do wykonania jednak czasochłonny. Tort biedronka jest świetnym pomysłem na ciasto dla dzieci, który z pewnością zachwyci smakiem i wyglądem. Dzieci uwielbiają galaretkę i delikatne kremy, dlatego do przełożenia tortu wybrałam krem śmietankowym z serkiem mascarpone oraz frużelinę truskawkową. 

Czas pieczenia25 min
Temperatura pieczenia170ºC
Ilość sztuk20 sztuk
Kalorie360 kcal/szt.
Trudność średniatrudny
Rozmiar formy22-23 cm

Biszkopt

  • Jajka – 5 sztuk
  • Cukier – 3/4 szklanki (165g)
  • Mąka pszenna tortowa– 2/3 szklanki (120g)
  • Mąka ziemniaczana – 1/3 szklanki (45g)

Krem śmietankowy

  • Śmietana 36% – 500 ml
  • Serek mascarpone – 300 ml
  • Cukier puder – 60 g (7 łyżek)
  • Cukier waniliowy – 8 g
  • Fix do śmietany – 1 opakowanie

Krem śmietankowy do tynkowania

  • Śmietana 36% – 250 ml
  • Serek mascarpone – 200 ml
  • Cukier puder – 30 g (3,5 łyżki)
  • Barwnik spożywczy zielony w proszku lub żelu

Frużelina

  • Truskawki świeże lub mrożone – 300 g
  • Żelatyna w proszku – 1 łyżeczka rozpuszczona w 2 łyżkach wody
  • Cukier –  (40g) 3 łyżki
  • Sok z cytryny – 1 łyżeczka
  • Mąka ziemniaczana (skrobia) – 1 łyżeczka rozpuszczona w 1 łyżce wody

Dodatkowo

  • Galaretka truskawkowa – 1 pakowanie
  • Galaretka szafirowa – 2 opakowania
  • Barwnik spożywczy – czarny
  • Biała czekolada – 40 g
  • Czarny pisak spożywczy lub dwa groszki czekoladowe 
  • Poncz – 3/4 szklanki słabej herbaty lub wody z sokiem z cytryny i cukrem
  •  
Kilka uwag 

Przed przystąpieniem przygotowania tortu biedronka, polecam dokładnie przeczytać cały przepis, by przygotować się do kolejnych kroków wykonania tortu.

Biszkopt można upiec na 2-3 dni wcześniej przed podaniem tortu.

Szafirową galaretkę i oczy z czekolady można przygotować na dwa dni przed podaniem tortu.

Złożenie tortu najlepiej wykonać dzień wcześniej, wieczorem. 

Do farbowania galaretki i kremu użyłam barwnika spożywczego w proszku. Niektóre barwniki w żelu należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą rozrzedzić krem.  

Frużelinę możemy wykonać znacznie wcześniej. Gorącą frużelinę należy wlać do słoika, zamknąć i obrócić do góry dnem. Pozostawić do ostygnięcia, przechowywać w lodówce. Na kilka godzin przed składaniem tortu najlepiej wyjąć frużelinę z lodówka, aby nie była zbyt gęsta. 

Zamiast frużeliny można użyć dżemu truskawkowego lub wiśniowego. 

Biszkopt

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mąkę pszenną tortową i mąkę ziemniaczaną wymieszać, następnie przesiać. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Dodać powoli cukier, ciągle miksując. Następnie dodać po jednym żółtku i chwilę ubijać. Na koniec dodawać partiami mąki, za każdym razem delikatnie mieszając masę szpatułką. Nie mieszać zbyt długo, tylko do połączenia składników, inaczej masa opadnie i biszkopt słabo wyrośnie.

Tortownice o wymiarach 22-24 cm wyłożyć papierem do pieczenia samo dno (niczym nie smarować). Ciasto przełożyć do formy i wyrównać powierzchnię. Piec około 25 minut w piekarniku nagrzanym do 170ºC z grzałką góra i dół (do suchego patyczka). Biszkopt wyjąć z piekarnika od razu po upieczeniu, opuścić na podłogę z około 30 cm. Dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta wyciągnąć biszkopt z formy.

Galaretki szafirowe

Galaretki szafirowe ugotować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu, zmniejszając ilość wody do 800ml, dodać niewielką ilość barwnika spożywczego w kolorze czarnym. Wystudzić, lekko tężejącą galaretkę wylać na tortownicę wyłożoną papierem (sam spód), schłodzić w lodówce do całkowitego stężenia. Po tym czasie galaretkę wyjąć z obręczy.

Dekoracje – oczy

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, wylać na papier, rozsmarować, wyrównać. Schłodzić w lodówce do zastygnięcia. Po tym czasie za pomocą kieliszka z cienkim rantem (dobrze sprawdza się miarka do lekarstw -syropu) wyciąć dwa kółka. Za pomocą pisaka spożywczego w kolorze czarnym zrobić na każdym oku kropkę. Można również użyć dwóch małych groszków czekoladowych. 

Frużelina

Żelatynę zalać 2 łyżkami wody, pozostawić do napęcznienia. W garnku wymieszać maliny (220 g) z cukrem. Jeśli używamy mrożonych owoców nie rozmrażamy ich wcześniej. Podgrzewać na kuchence na średniej temperaturze, aż do rozpuszczenia się cukru, co jakiś czas mieszając. Dodać sok z cytryny, wodę wymieszaną z mąką ziemniaczaną, wszystko dokładnie połączyć i energicznie wymieszać łyżką. Zagotować, cały czas mieszając, zdjęć z kuchenki. 

Napęczniałą żelatynę dodać do gorących owoców, wymieszać. Podgrzewać cały czas mieszając, aż do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie gotować. Zdjąć z kuchenki, wystudzić. 

Frużelina powinna mieć konsystencję gęstego kisielu. Gorąca frużelina jest rzadsza, dopiero po schłodzeniu w lodówce będzie miała właściwą konsystencję.

Krem śmietanowy

Krem należy wykonać tuż przed nałożeniem na tort. Śmietanę ubić na sztywną masę. Śmietanę fix wymieszać z cukrem pudrem, cukrem waniliowy. Pod koniec ubijania dodać serek mascarpone i mieszankę cukrów z fix, chwilę ubijać, aż do połączenia składników. 

Krem śmietanowy do tynkowania

Krem należy wykonać tuż przed nałożeniem na tort. Śmietanę ubić na sztywną masę. Pod koniec dodać cukier puder, serek mascarpone i barwnik spożywczy, chwilę ubijać, aż do połączenia składników. Barwnik spożywczy użyłam w proszku, niewielką ilość, wielkości ziarenku pieprzu.

Wykonanie

Biszkopt podzielić na trzy równe blaty. Pierwszy blat położyć na paterze, nasączyć ponczem i wyłożyć 1/3 kremu śmietankowego, rozsmarować. Przykryć drugim krążkiem biszkoptu, nasączyć. Wyłożyć całą frużelinę truskawkową i 1/3 kremu śmietankowego, rozsmarować. Przykryć ostatnim blatem biszkoptu, nasączyć i posmarować wierz kremem. Założyć obręcz od tortownicy. Jeśli obręcz od tortownicy jest zbyt niska, aby wylać galaretkę, można wokół toru obłożyć papierem do pieczenia. Należy złożyć trzy paski papieru do pieczenia (aby był bardziej sztywny) o odpowiedniej wysokości, obłożyć dookoła tortu i spiąć obręczą tortownicy. Krem wyrównać, aby nie było szczeliny, między tortem a obręczą (lub papierem). Tort schłodzić w lodówce przez godzinę.

Z galaretki szafirowej wyciąć głowę biedronki, można położyć na galaretce talerz lub miskę i wyciąć półkole. Kieliszkiem lub małą szklanką wyciąć 6 kropek, następnie wyciąć pasek o szerokości około 0,5cm. Wszystkie wycięte elementy ułożyć na torcie, schłodzić w lodówce.

Galaretkę truskawkową ugotować zgodnie z informacją na opakowaniu, zmniejszając ilość wody do 400ml. Wystudzić, lekko tężejącą galaretkę nakładać ostrożnie łyżką pomiędzy kropkami biedronki wypełniając wolną przestrzeń. Tort schodzić do całkowitego stężenia galaretki. Po tym czasie za pomocą noża delikatnie oddzielić galaretkę od obręczy lub papieru.

Boki tortu posmarować kremem śmietankowym do tynkowania – zielonym, wyrównać. Na głowie biedronki ułożyć oczy z czekolady.

Tort należy przechowywać w lodówce. 

Jeśli spodobał się mój tort biedronka, koniecznie zostaw komentarz, będzie m bardzo miło. Natomiast jeśli masz jakeś pytania to pisz śmiało:).

Zobacz również

Dodaj komentarz