Sernik pina colada o smaku kokosa i ananasa. Dla mnie to idealne połączenie smaków. Sernik jest bardzo delikatny, wilgotny dodatkowo ma delikatną konsystencja i smak. Na wierzchu sernika jest pyszna, jogurtowa polewa, która nadaje ciekawy smak. Na pewno z polewy jeszcze nie raz skorzystam do innego sernika. Polecam sernik kokosowy pina colada. 

Czas pieczenia115 min
Temperatura pieczenia120ºC
Ilość sztuk16 sztuk
Kalorie217 kcal/szt.
Trudność średniaśredni
Rozmiar formy23-24 cm

Beza kokosowa

  • Wiórki kokosowe – 1 szklanka (100 g)
  • Masło – 2 płaskie łyżki (25 g)
  • Cukier – 1/2 szklanki bez 1 łyżki (100 g)
  • Białka – 1 sztuka

Masa serowa

  • Ser biały 3-krotnie mielony lub z wiaderka* – 500 g 
  • Serek mascarpone zwykły lub smakowy – 125 g
  • Mleko skondensowane słodzone – 125 ml
  • Mleczko kokosowe – 250 ml
  • Cukier puder – 1/2 szklanki (80 g)
  • Puszka ananasów – 1/2 puszki
  • Jajka – 3 sztuk
  • Żółtko – 1 sztuka (pozostałe z bezy)
  • Mąka ziemniaczana – 2 łyżki (22 g)
  • Likier kokosowy – 2 łyżki

Polewa

  • Jogurt grecki – 340 g
  • Mleko skondensowane słodzone – 250 ml
Jaki wybrać ser na sernik pieczony?

Ser na sernik pieczony najlepszy będzie tłusty lub półtłusty. Z gotowych mas serowych warto przed zakupem przeczytać etykietę jaki jest skład sera. Im prostrzy skład tym ser będzie bardziej zbliżony do smaku i konsystencji sera białego w kostce. Często masy serowe mają sporo serwatki, którą trzeba odlać.

Z gotowych mas serowych polecam ser Mój ulubiony z Wielunia, gęsty i prosty skład oraz Twaróg sernikowy z Piątnicy – bardzo dobry skład i konsystencja taka sama jak po zmieleniu tradycyjnego sera.

Jeden z najłatwiej dostępnych twarogów na sernik President – odpowiednia konsystencja dopiero po odsączeniu, niestety mała zawartość tłuszczu i w składzie mleko w proszku.

Beza kokosowa

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

  1. W garnku roztopić masło na średniej mocy palniku, nie gotować. Garnek ściągnąć z kuchenki i dodać wiórki kokosowe, wymieszać.  Pozostawić do ostygnięcia.
  2. Białka (koniecznie w temperaturze pokojowej) i sól umieścić w misie. Ubijać w mikserze na średnich obrotach, do otrzymania sztywnej piany.
  3. Następnie stopniowo dodawać cukier po jednej łyżce, miksując przez kilka minut między kolejnymi partiami. Masa powinna być gęsta i błyszcząca, po roztarciu w palcach nie powinno być wyczuwalnych drobinek cukru. Ubijanie trwa około 10 minut. 
  4. Następnie do ubitych białek dodać przestudzony kokos, delikatnie wymieszać łyżką, nie mikserem.
  5. Dno tortownicy o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zacisnąć obręcz. Boków tortownicy niczym nie smarujemy. Bezę kokosową wyłożyć do tortownicy, wyrównać. 
  6. Piekarnik rozgrzać do 180ºC (z termoobiegiem). Bezę kokosową piec przez około 15 minut, do zarumienia, pozostawić w lekko uchylonym piekarniku do przestygnięcia.
Masa serowa
  1. Ananasy odsączyć z soku i blendować na gładki mus.
  2. Ser biały trzykrotnie zmielony lub ser z wiaderka dobrej jakości (jeśli jest na wierzchu serwatka należy ja  zlać), dodać mascarpone, mąkę ziemniaczaną, cukier, wymieszać mikserem do połączenia się składników.
  3. Następnie dodać mleko skondensowane, jajka i żółtka cały czas miksując.
  4. Na koniec dodać mleczko kokosowe i mus ananasowy, wymieszać do połączenia składników. Masę serowa jest dosyć rzadka.
  5. Masę wyłożyć na upieczony, przestudzony spód.
  6. Piec w nagrzanym piekarniku do 180 C przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 C i piec jeszcze przez 100 minut. Upieczony sernik po delikatnym poruszeniu powinien na środku blaszki lekko poruszyć się. Masa na bokach powinna być sztywna, a na środku galaretowata. Dzięki temu sernik będzie wilgotny po wystudzeniu. 
Polewa
  1. Jogurt grecki i mleczko słodzone. Polewę można spróbować i dostosować ilość mleczka słodzonego do swoich upodobań. Masa serowa nie jest bardzo słodka. 
  2. Polewę wykładamy na wierzch sernika i pieczemy jeszcze kolejne 15 minut w temperaturze 120C.
  3. Upieczony sernik wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystudzenia.
  4. Sernik schładzamy przez kilka godzin w lodowce, przed podaniem należy sernik wyjąć z lodówki co najmniej pół godziny wcześniej. 

Przepis zaczerpnięty (zmodyfikowany) ze strony www.wedrowkipokuchni.com.pl

Zobacz również

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz