Kajmakowy tort kostka alpejska to pyszne i znane ciasto na wyjątkowe okazje. Ciasto składa się z kilku warstw o wyraźnym smaku, które świetnie się ze sobą komponują. Najbardziej dominującym smakiem jest pyszny kajmakowy krem z kawałkami bezy. Całe ciasto jest dosyć słodkie, natomiast zdecydowanie nie jest mdłe, ponieważ świetnie przełamuje smak kwaśna konfitura. Wykonanie jest pracochłonne, ale zachęcam do wypróbowania mojego przepisu na kostkę alpejską, jeśli przygotowujecie tort na ważną okazję.

  • Biszkopt

    • Jajka – 4 sztuki
    • Cukier – 1/2 szklanki 
    • Kakao – 1/3 szklanki
    • Mąka tortowa – 1/3 szklanki

    Krem kajmakowy

    • Mleko skondensowane słodzone – 1 puszka lub gotowa masa kajmakowa (krówkowa)
    • Kawa mielona – 2 łyżeczki (można pominąć)
    • Masło – 200 g
    • Gotowe białe bezy – 400 g (do kupienia w każdej cukierni)

    Krem śmietanowy

    • Śmietana 36 % – 800 g (schłodzona w lodówce minimum 12 godzin)
    • Cukier puder – 2 łyżki
    • Sok z cytryny lub limonki – 2 sztuki
    • Opcjonalnie żelatyny – 1 łyżka rozpuszczona w 2 łyżkach ciepłej wody

    Dodatkowo

    • Poncz –  1/2 szklanki Amaretto 
    • Kwaśne powidła – polecam z owoców leśnych, wiśni lub porzeczki

Będąc na podwójnych urodzinach miałam okazję spróbować właśnie tego tortu o znanej nazwie kostka alpejska. Zachwycił mnie swoim smakiem, w związku z tym chciałam się podzielić z Wami przepisem. Jak już wcześniej wspominałam w szczególności urzekł mnie krem kajmakowy. Dodatkowo biszkopt został nasączony sporą ilością likieru Amaretto, który uwielbiam jako poncz. Dlaczego? Ponieważ nadaje piękny aromat migdałowy bez ostrego smaku alkoholu.

Tort piekła moja siostra Agnieszka, która zaproponowała swoim gościom ulepszoną wersję powszechnie dostępnego przepisu na kostkę alpejską. W jej wersji wyszło po prostu pyszne! Aga wielkie dzięki. 🙂

Biszkopt

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mąkę pszenną tortową i kakao wymieszać, następnie przesiać.

Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać powoli cukier, ciągle miksując. Na koniec dodać żółtka i chwilę ubijać.

Dodawać po jednej łyżce mieszankę mąki z proszkiem, za każdym razem delikatnie mieszając masę szpatułką. Nie mieszać zbyt długo, tylko do połączenia składników, inaczej masa opadnie i biszkopt słabo wyrośnie.

Spód tortownicy o średnicy 24-26 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto przełożyć do formy i wyrównać powierzchnię. Piec około 25 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni z grzałką góra i dół (do suchego patyczka). Biszkopt wyjąć z piekarnika od razu po upieczeniu, opuścić na podłogę z około 30 cm. Dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta wyciągnąć biszkopt z formy.

Krem kajmakowy

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. 

Masło utrzeć mikserem do powstania jaśniejszej i bardziej puszystej masy maślanej. Następnie dodać kawę, stopniowo łyżka po łyżce kajmak, nie przerywając ucierania. Bezy połamać i wymieszać z kremem kajmakowym.

Wykonanie

Biszkopt przełożyć do tortownicy, nasączyć ponczem, następnie posmarować powidłami. W kolejnym kroku wyłożyć masę kajmakową, wyrównać wierzch szpatułką. Włożyć ciasto do lodówki na 2-3 godziny.

Po tym czasie schłodzoną śmietanę 36% ubić na sztywno, pod koniec dodać cukier puder oraz sok z cytryny.

Jeśli ciasto będzie długo stało w temperaturze pokojowej polecam użycie bitej śmietany pół na pół z serkiem mascarpone. Można również użyć żelatyny.

Wystarczy 1 łyżkę żelatyny rozpuścić w 2 łyżkach ciepłej wody, odstawić na kilka minut do napęcznienia. Następnie zimną śmietanę ubić razem z cukrem pudrem na sztywno. Dodać 2-3 łyżki śmietany do żelatyny i wymieszać, dodać do pozostałej śmietany i zmiksować.

Wyłożyć na schłodzone ciasto krem śmietanowy za pomocą rękawa cukierniczego.

Oto nowa wersja znanego ciasta -„kostka alpejska”. W ulepszonej wersji jest przepyszne. Koniecznie wypróbuj ten przepis i podziel się swoimi wrażeniami w komentarzach. 

Zobacz również

2 Odpowiedzi

Dodaj komentarz