Zachęcamy do spróbowania naszego wyjątkowego sernika z dynią, który cechuje się delikatną i kremową konsystencją. Wzbogacony jest on pomarańczową skórką startą z pomarańczy, nadającą mu subtelny aromat tego owocu. To połączenie klasycznego sernika z nutą dyniowego smaku tworzy niezwykle harmonijny deser, który z pewnością zaspokoi podniebienia miłośników tradycyjnych smaków. Polewa est bardzo delikatna z mleka w proszku i skórką pomarańczową, która dopełnia jego wyjątkowy smak. Zapraszamy do delektowania się wyjątkowym smakiem naszego sernika z dynią.

Jaki wybrać ser na sernik pieczony?

Ser na sernik pieczony najlepszy będzie tłusty lub półtłusty. Z gotowych mas serowych warto przed zakupem przeczytać etykietę jaki jest skład sera. Im prostrzy skład tym ser będzie bardziej zbliżony do smaku i konsystencji sera białego w kostce. Często masy serowe mają sporo serwatki, którą trzeba odlać. Jeśli po odsączeniu ser nadal jest rzadki, trzeba w trakcie robienia sernika dodać o jedną więcej łyżkę mąki ziemniaczanej

Z gotowych mas serowych polecam ser Mój ulubiony z Wielunia, gęsty i prosty skład oraz Twaróg sernikowy z Piątnicy – bardzo dobry skład i konsystencja taka sama jak po zmieleniu tradycyjnego sera.

Jeden z najłatwiej dostępnych twarogów na sernik President – odpowiednia konsystencja dopiero po odsączeniu, niestety mała zawartość tłuszczu i w składzie mleko w proszku.

Ilość sztuk16 sztuk
Kalorie217 kcal/szt.
Trudność średniaśredni

Spód ciasta

  • Ciastka herbatniki – 320 g
  • Masło – 120 g

Masa serowa

  • Ser biały tłusty lub półtłusty – 1 kg sera
  • Śmietana kremówka 30% – 90 ml
  • Purée z dyni * – 300 g (około 1 szklanki)
  • Cukier – 1 szklanka (240 g)
  • Jajka L – 3 sztuki
  • Mąka ziemniaczana – 3 łyżki (24 g)
  • Skórka starta z pomarańczy – 1 sztuka

Polewa

  • Masło – 50 g
  • Mleko – 2 łyżki
  • Cukier – 5 łyżek (65 g)
  • Mleko w proszku – 5 łyżek lekko kopiastych (70 g)
  • Skórka starta z pomarańczy – 1 sztuka
Spód ciasta
  1. Ciastka umieścić w mocnym woreczku i pokruszyć za pomocą wałka lub tłuczka. Można również zblendować. Następnie wymieszać z rozpuszczonym masłem.
  2. Tortownicę o wymiarach 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód, boków niczym nie smarujemy.
  3. Do tortownicy wykładamy zmielone ciasteczka i wykładamy nim spód tortownicy oraz boki lekko dociskając łyżką.
Masa serowa

*Puree z dyni nie powinno być rzadkie. Zdarza się to czasem przy przygotowywaniu puree z dyni zwyczajnej. Jeśli jednak puree jest zbyt rzadkie, warto je odsączyć na gazie. Konsystencja puree powinna przypominać dżem.

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

  1. Ser biały trzykrotnie zmielony lub ser z wiaderka dobrej jakości (jeśli jest na wierzchu serwatka należy ja  zlać), dodać śmietanę kremówkę, mąkę ziemniaczaną i cukier, wymieszać mikserem do połączenia się składników.
  2. Pomarańczę dokładnie myjemy, ściermy pomarańczową część skórki na tarce o drobnych oczkach i dodajemy do sera. 
  3. Następnie dodajemy jajka i puree z dyni,  miksujemy przez kilka minut, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. 
  4. Masę wykładamy na schłodzony spód.
  5. Sernik z dynią pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180ºC przez około 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 120ºC i jeszcze pieczemy przez 80 minut. Po upieczeniu sernik pozostawiamy w lekko uchylonym piekarniku, aż ostygnie. Upieczony sernik po delikatnym poruszeniu powinien na środku blaszki lekko poruszyć się. Masa na bokach powinna być sztywna, a na środku galaretowata. Dzięki temu sernik będzie wilgotny po wystudzeniu. 
Polewa
  1. Do garnka włożyć masło, mleko i cukier. Następnie rozpuścić na małym ogniu i doprowadzić do wrzenia.
  2. Kolejno dodać mleko w proszku oraz skórkę z pomarańczy i energiczne wymieszać, aby nie było grudek. Gorącą polewę przelać na wystudzony sernik.

Zobacz również

Dodaj komentarz