Wiosna i lato to okres, w którym przyroda budzi się do życia. Jeżeli chcemy żyć zdrowo i w zgodzie z naturą, warto w tym czasie sięgnąć po sezonowe owoce, które są prawdziwą bombą witaminową. Dlatego postanowiłam zrobić przegląd najlepszych ciast z owocami. Wybrałam kilka świetnych przepisów, które chcę przygotować w najbliższych miesiącach. Inspirację czerpałam ze strony przepisy.pl. Spośród wielu przepisów zamieszczonych na tym portalu, wybrałam najciekawsze i najapetyczniejsze. Mam zamiar sprawdzić każdy z nich, ale przyznam, że nie było łatwo zdecydować, którym zająć się w pierwszej kolejności. Ostatecznie postawiłam na niebanalne połączenie truskawek i galaretki z kaszą manną.
Na bazarach króluje już rabarbar, widoczne są pierwsze truskawki. W każdym miesiącu będą pojawiać się kolejne, świeże owoce, dzięki czemu mamy ogromne możliwości poszerzania naszego jadłospisu. Owoce, które mamy w ogrodach, sadach i lasach są najzdrowsze, aromatyczne i smakują znacznie lepiej niż sprowadzane lub sztucznie uprawiane odpowiedniki, które są pełne szkodliwych, chemicznych substancji. Dlatego uwielbiam i polecam przepisy z sezonowymi owocami.
Może się wydawać, że czerpanie pomysłów na przepisy (nie tylko na ciasta), w obecnych czasach jest banalnie łatwe i nie powinno zająć więcej niż kilka chwil. W końcu wystarczy sięgnąć po pilot, wyciągnąć książkę kucharską, poszukać w notatkach albo jeszcze prościej, zaglądnąć do telefonu. W końcu w sieci, są już chyba wszystkie przepisy tego świata.
Oczywiście, najprostszym i najszybszym źródłem inspiracji są strony internetowe, ale z przeszukiwaniem sieci wiąże się pewien mankament. Mianowicie stron z przepisami jest tak wiele, że albo nie mamy czasu i trafimy na taką, z której nic nie wyjdzie, albo mamy go zbyt dużo i będziemy szukać w nieskończoność, a pustka w głowie i tak pozostanie.
Ja mam swoich sprawdzonych faworytów, do których zalicza się strona przepisy.pl. Znalazłam tam ponad 80 wyselekcjonowanych pomysłów na ciasta z owocami. Spośród nich wybrałam przepisy z dodatkiem różnych owoców, aby cieszyć się słodkimi wypiekami przez cały sezon. Dodatkowo, aby nie popaść w rutynę, zdecydowałam się na ciasta wykonane różną techniką i zróżnicowanym poziomie trudności. W moim zestawieniu znalazły się ciasta bez pieczenia, ucierane oraz nieco trudniejsze, wielowarstwowe wypieki.
Kasza manna charakteryzuje się łagodnym smakiem i delikatną, lekko granulowaną konsystencją. Otrzymuje się ją podczas przemiału ziaren pszenicy na mąkę. Może stanowić samodzielne danie albo jako dodatek, np. do zup. Do tego jest lekkostrawna i polecana dla osób z nadwrażliwością układu pokarmowego.
Kasza manna z syropem owocowym – taki oto obraz pojawia się wielu z nas na wspomnienie poranków z dzieciństwa albo śniadań w przedszkolu. Był to kiedyś bardzo popularny deser, który postanowiłam odkryć w swoim domu na nowo, ale w nieco bogatszej wersji.
Świeże, sezonowe owoce doskonale pasują do tego ciasta. W oryginalnym przepisie, który znajdziecie tutaj, zostały użyte maliny, jednak na te owoce musimy jeszcze poczekać. W mojej okolicy pojawiły się już pierwsze polskie truskawki, dlatego właśnie wybrałam te owoce. Do grysikowca świetnie pasują również – jagody, borówki, jeżyny, poziomki, maliny oraz czarna porzeczka.
Jeżeli chcecie wypróbować ten przepis poza sezonem, można również użyć mrożonych owoców, których nie należy odmrażać. Większe owoce (na przykład truskawki) należy pokroić na mniejsze kawałki.
Jeśli chcemy uzyskać jeszcze bardziej kremowy smak, część mleka można zastąpić słodką śmietaną 30% lub 36%.
Galaretki rozpuścić w gorącej wodzie i pozostawić do wystudzenia.
W garnku zagotować 750 ml mleka wraz z cukrem, cukrem waniliowy i pokrojonym w kostkę masłem. Kaszę mannę należy dokładnie wymieszać w pozostałych 250 ml mleka, następnie wlać do gorącego mleka z masłem. Masę gotować na niewielkim ogniu, przez 1-2 minuty cały czas mieszając, aż kasza manna zgęstnieje.
Tortownice o wymiarach 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie ułożyć biszkopty jeden przy drugim. Następnie wlać do tortownicy gorącą masę grysikową i wyrównać. Gdy kasza lekko przestygnie, poukładać na wierzchu truskawki, lekko je dociskając. Pozostawić do całkowitego wystudzenia. Na koniec zalać lekko tężejącą galaretką.
Ciasto schładzamy w lodówce minimum 6 godzin. Przed podaniem można udekorować bitą śmietaną.
Poniżej znajdziecie kolejne przepisy z mojej listy. Mam nadzieję, że przypadną wam do gustu równie mocno jak mi i mojej rodzinie. Trudno mi wskazać kolejnego faworyta, dlatego liczę na wasze opinie i propozycje, jeżeli chcecie abym wykonała jeden z poniższych przepisów, bardzo proszę o taką informację w komentarzach.
Poniższe zdjęcia i przepisy zostały zaczerpnięte ze strony przepisy.pl.
zapewne rolada bezowa musi być pyszna ale kaloryczna pozdrawiam jola
To prawda rolada jest kaloryczna za to bardzo pyszna, więc można zjeść odświętnie.
Pozdrawiam serdecznie.