Zwiedzamy Zoo we Wrocławiu

74

ZOO we Wrocławiu jest najstarszym i najbardziej popularnym ogrodem zoologicznym w Polsce. Nic dziwnego, ponieważ atrakcji w samym Zoo nie brakuje. Oprócz oglądania zwierząt możemy również zobaczyć ich karmienie, przejechać się na kucyku lub osobiście nakarmić co niektóre zwierzęta. Z pewnością największą atrakcją ZOO jest Afrykanarium. To niesamowite miejsce, które przyciąga tłumy ludzi. Warto wspomnieć, że ZOO znajduje się w pięknej okolicy, którą również warto zwiedzić. Tuż obok znajduje się Hala Stulecia, Park Szczytnicki i Ogród Botaniczny.  

W zoo we Wrocławiu byłam już wiele razy. Bez względu na to, czy odwiedzałam zoo jako mała dziewczynka, czy teraz chodzę ze swoją rodziną, zawsze wizyta w tym miejscu jest dla mnie ogromnie ciekawa. Za każdym razem zauważam coś innego. W zależności od pory roku aktywność zwierząt jest różnorodna i czasami niektóre gatunki zwierzęta nie jest tak prosto dostrzec np. lisy, tygrysy. Warto więc odwiedzić zoo nie tylko podczas wakacji. W szczególności polecam jesień, wtedy większość zwierząt jest bardziej aktywna niż podczas upalnych dni. Cieszę się ogromnie, że zoo wciąż się zmienia, a warunki zwierząt (przynajmniej niektórych) są coraz lepsze. Przyznam, że z przykrością wspominam ciasne klatki dla lwa czy szympansa. Ten widok niestety nie był zbyt miły i nawet jako dziecko zawsze było mi szkoda tych zwierząt. W zoo jest takie miejsce, w którym czas się zatrzymał, jest to słoniarnia. 

Krótka historia wrocławskiego ZOO

ZOO we Wrocławiu zostało otwarte 10 lipca 1865r., można było wtedy zobaczyć 452 okazy zwierząt, część z nich nabyto dzięki mieszkańcom miasta – arystokratą, którzy je podarowali. Między innymi w ten sposób zagościł w ZOO ryś, dzik oraz jeleń. Słynny słoń Teodor został przywieziony z Londyńskiego ogrodu zoologicznego. W swojej historii niestety dwukrotnie ogród zoologiczny został zamknięty. W trudnych czasach zwierzęta w zoo wychodziły ze zniszczonych klatek i zagrażały mieszkańcom miasta. Przez co niektóre zwierzęta zostały zastrzelone przez niemieckie władze. Cześć zwierząt została wykradziona i przerobione na mięso.

W 1952 r po raz pierwszy w Polsce zostały sprowadzone orangutany, w 1962r żyrafy, a cztery lata później nosorożce. Ogród zoologiczny osiągnął ogromy sukces, ponieważ w 1954r. osiągnął największą frekwencję na świecie. Przez 40 lat funkcję dyrektora pełnił Antonii Gucwiński, który wraz z zoną prowadził znany program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt”.

W 2007 r. nastąpiła zmiana dyrektora, którym został Radosław Ratajszczak. Od tego czasu wrocławskie zoo zyskało kilka nowoczesnych obiektów. Powstały nowe wybiegi oraz pawilony m.in. dla nosorożców, rysi, żbików. Można zobaczyć podwodny świat flory i fauny Odry – Odrarium oraz największą atrakcję Afrykanarium.

Atrakcje

Ogromną atrakcją jest pokazowe karmienie zwierząt. Warto przed pójściem do zoo zapoznać się z grafikiem i godzinami karmienia poszczególnych zwierząt. W szczególności polecam karmienie fok, hipopotamów oraz pawianów.

POKAZOWE KARMIENIA jest od 1 lipca do 30 września 2020

Nie chcę Was wprowadzać w błąd, dlatego proszę upewnijcie się co do godzin (link do aktualnego grafiku). Podane przeze mnie godziny były aktualne w dniu pisania tego posta.

 • 09:15 – codzienne – żyrafy siatkowane – bez komentarza
 • 10:00 – codzienne – okapi – bez komentarza
 • 11:00 – codzienne – hipopotamy nilowe (Afrykarium) – bez komentarza
 • 11:00 – codzienne – nosorożce indyjskie – opiekun opowiada z karmieniem
 • 11:00 – codzienne – pawiany masajskie – bez komentarza
 • 12:00 – codzienne – kotiki afrykańskie – opiekun opowiada z karmieniem
 • 12:00 – codzienne – tapiry anta – bez komentarza
 • 12:00 – codzienne – żółwie pustynne (Afrykarium) – z udziałem dzieci
 • 12:30 – codzienne – manaty (Afrykarium) – bez komentarza
 • 12:30 – codzienne – słonie indyjskie – opiekun opowiada bez karmienia
 • 12:30 – codzienne – żółwie pustynne (przy Terrarium) – z udziałem dzieci
 • 13:00 – codzienne – foki pospolite – opiekun opowiada z karmieniem
 • 13:00 – codzienne – lemury katta – opiekun opowiada z karmieniem
 • 13:00 – codzienne – pelikany – bez komentarza
 • 13:30 – codzienne – jeżozwierze indyjskie – bez komentarza
 • 14:00 – codzienne – pingwiny przylądkowe – opiekun opowiada z karmieniem
 • 14:00 – codzienne – renifery – bez komentarza
 • 14:15 – codzienne – świnie rzeczne – bez komentarza
 • 09:50 – pn -niedźwiedzie brunatne – opiekun opowiada bez karmienia
 • 12:00 – śr – niedźwiedzie himalajskie – opiekun opowiada bez karmienia
 • 12:00 – wt – likaony – opiekun opowiada bez karmienia
 • 13:00 – każda druga śr miesiąca – kolczatki (Małpiarnia) – kąpiel i ważenie
 • 13:00 – pn, śr, pt – warany z Komodo – bez komentarza
 • 13:30 – pn, śr, pt – rekiny i płaszczki (Afrykarium przy dużej szybie) – bez komentarza
 • 16:00 – weekend – płaszczki (Akwarium) – opiekun opowiada z karmieniem

Przejażdżka na kucach to dodatkowo płatna atrakcja dla dzieci od 2-10 lat (o wadze do 35kg). Bilety można zakupić w automacie przy Ranczo, koszt to 20 zł. Jazda polega na przejechaniu 1 okrążenia trasy.

Na terenie zoo jest kilka sklepików z  pamiątki, w tym największy mieści się w Afrykanarium. Można również kupić monety pamiątkowe z wizerunkami zwierząt, które są dostępne w kilku automatach rozmieszczonych na terenie zoo, m.in.: Pawilon Madagaskaru, Dzieciniec Zwierzęcy, Przy basenie fok, Afrykarium, przy Słoniarni.

Dodatkowo na terenie zoo znajduje się bezpłatny plac zabaw, Park Linowy Zoolandia (płatny) oraz kilka punktów gastronomicznych.

Czy wiesz że?


Ogród zoologiczny został otwarty 10 lipca 1865. Jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce.

Powierzchnia ogrodu to 33 hektary.

Oficjalną nazwą ogrodu jest Zoo Wrocław Sp. z o.o.

W ogrodzie mieszka ponad 10000 zwierząt.

Po II Wojnie Światowej urodził się pierwszy hipopotama nilowy – Samba, która jest matka i babka dzisiejszych mieszkanek zoo – Rumby, Salsy i Zumby.

Dzięki otwarciu Afrykanarium, frekwencja ogrodu wynosi prawie 2 mln osób. Dzięki czemu wrocławskie zoo jest na pierwszym miejscu wśród atrakcji turystycznych w kraju.  i na piątym miejsce, pod względem liczby gości, pośród europejskich ogrodów i oceanariów.

260 afrykańskich zwierząt namalowanych na 160 przęsłach muru, które otacza wrocławskie zoo. Jerzy Wołoszynowicz, wrocławski artysta-malarz, namalował je w 1977 roku. W 2017r. artysta, chciał dokończyć mural na 88 przęsłach od sowiej baszty aż po kładkę. W akcję zaangażowała się Jagoda Łagiewska (absolwentka ASP i studentka historii sztuki na UWr.), która do prac renowacyjnych zmobilizowała kilkudziesięciu młodych artystów.

W Afrykanaium, aby zasolić basen Morza Czerwonego i wyprodukować wodę morską potrzebne jest 140 ton soli.

Zoo we Wrocławiu

Edukacja

Ścieżka edukacyjna, taką zakładkę znajdziemy na stronie wrocławskiego zoo, na której możemy pobrać dwie karty pracy stare zoo oraz nowe zoo. Przedstawiają ciekawe trasy do przejścia oraz kilka ciekawych zagadek do rozwiązania.

Gra ZOOQest, polega na poszukiwaniu budynków z pieczątkami, które są rozmieszczonych na terenie naszego ogrodu. W związku z Koronavirusem atrakcja nie jest dostępna.

Pawilon edukacyjny, który znajduje się obok wejścia głównego. W środku nie znajdziemy żywych zwierzą, natomiast dowiemy się odnośnie zmian klimatu oraz wpływie na bieguny polarne. Stąd nazwa budynku „Klimat, Zwierzęta, Ludzie”. W związku z Koronawirusem pawilon dla bezpieczeństwa został zamknięty.

Materiały edukacyjne, możemy pobrać na stronie zoo (link tutaj). Znajdują się tam pomoce dydaktyczne dla nauczycieli i opiekunów dzieci w wieku wczesnoszkolnym, uczniów szkoły podstawowej w klasach VI-VIII oraz gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Oprócz tego pojawiają się konkursy dla uczniów, sezonowe oferty zajęć edukacyjnych oraz różne kampanie, więc warto zaglądać  w zakładkę Edukacja.

Bilety

Kasa biletowa. Przed godzinami otwarcia zoo ustawia się spora kolejka osób chcących kupić bilet. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, polecam zakupić bilety on-line. Kolejka wprawdzie porusza się dosyć szybko, ponieważ otwartych jest sporo kas. Co nie oznacza, że na zakup biletu może czekać od kilku do kilkudziesięciu minut.

W ofercie dostępne są karty roczne. Bilet i karta roczna upoważniają do zwiedzania także Afrykarium

On-line możemy kupić jedynie  bilety indywidualne: normalne, ulgowe i studenckie. Nie dostaniemy biletów rodzinnych i promocyjnych, które dostaniemy wyłącznie w kasie biletowej. Po opłaceniu, bilety są przesyłane jako PDF na podany adres e-mail.

przydatne informacje

Dojazd
Godziny otwarcia
Przydatne linki
Zoo we Wrocławiu znajdujący się przy ul. Wróblewskiego 1–5.
Komunikacja miejsca dojedziemy pod samo zoo.
 • Tramwaje nr 1, 2, 4,10 i 16 do przystanku Hala Stulecia lub ZOO,
 • Autobusy nr 145 i 146 do przystanku Hala Stulecia.

Bilety MPK można zakupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) i w środkach komunikacji (płatność bezstykowo kartą, bilet jest kodowany na karcie płatniczej).

Parking:

W okolicy ogrodu znajduje się kilka płatnych parkingów. Najbliższy przy Halii Stulecia (wjazd od ul. Kopernika), który znajduje się po drugiej stronie zoo. W najbliższej okolicy nie ma bezpłatnych parkingów. Więcej informacji o strefie płatnego parkowania we Wrocławiu znajdziecie na stronie ZDIUM. 

Godziny zoo ulegają zmianie w zależności od miesiąca, dlatego najlepiej sprawdzić na stronie zoo (podaje  bezpośredni link).

Galeria

Zobacz również

Dodaj komentarz