Na dworze coraz chłodniej, więc warto pomyśleć o dokarmieniu ptaków. Dzisiejszy post jest zbiorem pomysłów na karmniki dla ptaków DIY. Większość z nich jest bardzo prosta i wykonane nie zajmie zbyt wiele czasu. Starałam się wybrać karmniki, które można zrobić z rzeczy już niepotrzebnych, przeznaczonych do recyklingu. Podpowiem również, co możemy wsypać do karmnika oraz jak karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić. 

Co umieścić w karmniku?

 • Smalec lub łój - nie wolno podawać tłuszczu z usmażonego mięsa, ponieważ zawiera soki mięsne i dla ptaków może być zbyt słony
 • Płatki śniadaniowe - w zasadzie wszystkie płatki śniadaniowe są akceptowalnym pokarmem dla ptaków, natomiast trzeba podawać w małych ilościach. Płatki gdy nabiorą wilgoci miękną i robi się z nich miazga
 • Orzeszki ziemne - nie mogą być solone,suszone ani prażone. Niektóre orzeszki ziemne zawierają toksynę, która może zabijać ptaki. Należy więc kupować orzeszki u renomowanego sprzedawcy, aby pokarm był wolny od aflatoksyny
 • Świeży kokos w skorupce, natomiast nigdy nie podawaj suszonego kokosa
 • Gotowa mieszanka nasion przeznaczona dla ptaków 
 • Nasiona czarnego słonecznika
 • Płatki owsiane - niegotowane
 • Gotowany ryż
 • Starty żółty ser
 • Ciastka dla ptaków

Ciastka dla ptaków, które można kupić gotowe lub zrobić samemu. A oto przepis: 

  • Wlej stopiony tłuszcz (łój lub smalec) na mieszankę składników, takich jak: nasiona, orzechy, suszone owoce, płatki owsiane
  • Użyj około jednej trzeciej tłuszczu do dwóch trzecich mieszanki. Wszystkie składniki dobrze wymieszaj w misce, następnie przelej do plastikowego kubeczka lub foremki. Pozostaw do zastygnięcia
  • Ciastko możesz podać w kubeczku plastikowym lub wyciągnąć z niego i przewlec przez mocny sznurek

Czym nie wolno karmić ptaków?

 • Często pokarm dla ptaków sprzedawany jest w nylonowych workach z siatki. Nigdy nie podawaj ptakom pokarmu w siatce ponieważ, może ona uwięzić jego stopy
 • Margaryny i oleje roślinne nie są odpowiednie dla ptaków. Miękkie tłuszcze można łatwo rozmazać na piórach, niszcząc ich właściwości hydroizolacyjne i izolacyjne
 • Nigdy nie podawaj mleka żadnemu ptakowi, ponieważ może powodować poważne zaburzenia żołądkowe, a nawet śmierć
 • Nie należy używać wysuszonego kokosa, ponieważ może napuchnąć w środku ptaka i spowodować śmierć

Karmniki dla ptaków DIY

Ciasteczka dla ptaków w formie zawieszki

Wspomniane już wcześniej ciasteczka, które z pewnością będą prezentowały się pięknie w każdym ogrodzie. Przepis na wykonanie ciasteczek opisałam powyżej. Zdjęcie z fraeuleinselbstgemacht.

Podajnik ziarna dla ptaków z plastikowej butelki

Nic bardziej prostszego, jak wykonanie karmnika, do którego potrzebujesz plastikowej butelki i drewnianej łyżki. Należy w butelce zrobić dwa otwory, nieco większe niż uchwyt łyżki, następnie wcisnąć łyżkę i wsypać ziarna dla ptaków. Gotowy karmnik możemy przymocować za pomocą mocnego sznurka, który najlepiej przewiązać wokół zakrętki. Więcej zdjęć i informacji znajdziesz na blogu naturalbeachliving.

Podajnik wykonany z pomarańczy

Pomarańcze przekrawamy na pół, wydrążamy środek, robimy cztery niewielkie otwory, przez które przekładamy sznurki. Następnie wszystkie cztery sznurki łączymy razem i związujemy. Pomysł znaleziony na blogu thegardenroofcoop oraz drugi podobny pomysł z Pinteresta.

Jabłka wypełnione ziarnami

Do wykonania 8 karmników potrzebujemy: 2 listki żelatyny, 2 szklanki ziarna dla ptaków, 2/3 szklanki wody, 4 jabłka, 8 śrub oraz mocny sznurek. Najpierw żelatynę rozpuszczamy w ciepłej wodzie, następnie łączymy z ziarnami. Jabłka przekrawamy na pół, wydrążamy ze środka szypułki. Napełniamy każde jabłko przygotowanymi ziarnami. Jabłka wkładamy do lodówki na 1-2 godziny, aż do stężenia. W kolejnym kroku śrubę wbijamy w górną część każdego jabłka i zawiązujemy do niej kawałek sznurka. Jest to kolejny pomysł znaleziony na blogu naturalbeachliving.

Serca z płatków śniadaniowych

Kształt serca został zrobiony z kreatywnych drucików, na które nawleczono płatki śniadaniowe. Blog naturalbeachliving.

Karmnik z klocków LEGO

Piękny, kolorowy i bardzo oryginalny karmnik zbudowany z klocków. Z pewnością ten pomysł spodoba się wszystkim wielbicielom klocków LEGO. Zdjęcie z pinterest.

Lodowy wieniec z przysmakami dla ptaków

Świetny pomysł na karmik, natomiast przetrwa on tylko w mroźne dni. Potrzebujemy kilka plasterków pomarańczy, cytryny oraz parę malin. Owoce układamy w formie do pieczenia babki, które następnie zalewamy wodą. Formę pozostawiamy w zamrażarce na kilka godzin. Zdjęcie z naturalbeachliving.

Karmnik z rolki po papierze toaletowym

Kolejna bardzo prosta propozycja. Rolkę po papierze toaletowym smarujemy masłem orzechowym, następnie obtaczamy ją w ziarnach. Rolkę możemy zawiesić bezpośrednio na gałęzi drzewa lub za pomocą sznurka. Blog theresourcefulmama.

Jabłka ze słonecznikiem

Kolejny prosty pomysł na karmnik z jabłek, który znalazłam na Pinterest.

Podajnik wykonany ze słoika i łyżki kuchennej

Słoik i łyżkę możemy obwiązać kawałkiem wstążki lub materiałem pociętym na paski. Źródło Pinterest.

Puszka po mleku wypełniona ziarnami

 A oto kilka pomysłów na zrobienie karmnika z puszki, które zostały zaczerpnięte z Pinterest. Wykonanie ich jest tak proste, że nie wymaga dodatkowego opisu. Linki do pierwszego karmnika, oraz drugiego

Kolorowy karmnik z kartonu po mleku

Piękne kolorowe karmniki wykonane z kartonu po mleku. Można dowolnie udekorować i wyciąć. Kilka pomysłów z Pinterest oraz rheinherztelbe.

Girlanda z orzeszków ziemnych

W skorupce orzeszków ziemnych robimy niewielki otwór, przez który przekładanym mocny sznurek. Gdy mamy nawleczoną odpowiednią ilość orzeszków związujemy dwa końce sznurka. Zdjęcie z Pinterst.

Wytłaczanka po jajkach wypełniona ziarnami dla ptaków

Z pozornie już niepotrzebnych materiałów możemy wykonać przydatny przedmiot :). Wystarczy zrobić cztery niewielkie otwory w rogach wytłaczanki, przez które należy przewlec gruby sznurek. Wszystko sznurki razem łączymy i zawieszamy gotowy karmnik na dworze. Zdjęcie z gingersnapcrafts.

Karmnik z patyczków do lodów

Tacka z ziarnami dla ptaków wykonana z patyczków do lodów. W tym projekcie potrzebna jest spora pomoc osoby dorosłej, ponieważ patyczki zostały złączone za pomocą kleju na gorąco. Patyczki możemy kupić kolorowe lub samodzielnie zafarbować za pomocą barwnika spożywczego. Zdjęcie z motheringwithmindfulness.

Proste karmniki dla ptaków DIY świetnie nadają się do wykonania razem z dziećmi. Mam nadzieję, że wśród mojej listy znaleźliście kilka inspiracji. My również któryś z pomysłów wykorzystamy i wykonamy karmnik dla ptaków. 

Zobacz również

3 Odpowiedzi
 1. Super, karmniki są urocze. Zrobiłam sama dwie sztuki jak na razie. Jeden cały klejony, drugi zmontowany na wcisk i wkręty do drewna. Oba spełniają swoje zadanie. Ten drugi szczególnie upodobały sobie sikorki, uwielbiam na nie patrzeć 🙂 Pozdrowionka.

Dodaj komentarz