Wakacje w Bułgarii – Słoneczny Brzeg czy warto pojechać? 5 powodów dla których warto spędzić wakacje w Bułgarii

28

Wakacje w Bułgarii – Słoneczny Brzeg czy warto pojechać? Jeśli lubisz ciepłe morze, piękne szerokie i piaszczyste plaże to polecam Ci wakacje w Bułgarii. Znajdziesz tu ogromny wybór tanich hoteli i restauracji z pysznym jedzeniem. 

Była to nasza kolejna wizyta w Bułgarii. Wycieczka została zorganizowana z biura podróży TUI, w ramach której mieliśmy opłacony przelot, dojazd do hotelu i oczywiście noclegi.

Warto pojechać do Bułgarii! A oto 5 powodów, dla których zdecydowaliśmy się na ten kierunek. 

Nesebar plaża
Nesebar plaża

Wakacje w Bułgarii. Powód 1 - pogoda

Średnia temperatura zarówno wody jak i powietrza jest znacznie wyższa niż w Polsce. W czerwcu i wrześniu  wynosi około 24 stopni, natomiast w lipcu i sierpniu 27 stopni. Jeśli chodzi o opady deszczu w lipcu i sierpniu właściwie nie pada deszcz. W czerwcu, ku mojemu zdziwieniu, dosyć często pada deszcz i wtedy jest znacznie chłodniej – około 20 stopni. Dlatego, decydując się na wakacje w czerwcu, warto planować wyjazd na ostatnią chwilę i sprawdzić pogodę na najbliższe dni. Chyba, że lubicie troszkę chłodniejszy klimat.

Lipiec i sierpień jest bardzo upalny, a temperatura wody bardzo przyjemna, wynosi około 24 stopni. Miło jest tak po prosu wejść do wody bez ryzyka doznania szoku termicznego jak nad polskim morzem.

Wakacje w Bułgarii - widok na morze
Wakacje w Bułgarii - plaża

Wakacje w Bułgarii. powód 2 - plaże

Plaże w Słonecznym Brzegu są bardzo szerokie i piaszczyste. Niestety w sezonie jest sporo ludzi. Oczywiście najwięcej osób rozkłada się jak najbliżej wody, natomiast oddalając się o kilkanaście metrów od brzegu można znaleźć trochę więcej wolnej przestrzeni. Plaże podzielone są na strefy z płatnymi leżakami i niewielką wolną przestrzenią, gdzie można rozłożyć ręczniki. Proporcja miejsca z leżakami, a wolnej przestrzeni jest odwrotna do ilości osób zajmujących te miejsca. Płatne leżaki są w mojej ocenie drogie 10 lev, dodatkowo parasol kolejne 10 lev. Pewnie dlatego mało kto z nich korzysta. W związku z palącym słońcem, jak większość osób kupiliśmy parasol, który kosztował 10 lev. Wychodzi to znacznie taniej niż korzystanie z płatnych leżaków.

Zarówno plaża jak i morze jest czyste. Świadczy o tym fakt, że z łatwością zobaczymy w wodzie i na skałach kraby. Zejście do wody jest łagodne, wręcz idealne dla dzieci. Musimy przejść kilkanaście metrów, aby zanurzyć się do pasa.
Jeśli lubicie zbierać muszelki to z pewnością będziecie bardzo zadowoleni. Bez problemu znajdziecie muszle w okolicach skał lub wczesnym rankiem na plaży. Nurkując w niedużej odległości od brzegu, zbierzecie spore okazy muszli. Tylko uważajcie, niektóre wciąż mogą mieć lokatora :).

Słoneczny Brzeg - leżaki

Wakacje w Bułgarii. powód 3 - Centrum Słoneczny Brzeg

Centrum Słonecznego Brzegu tętni życiem. Generalnie pełno tu sklepików, restauracji i budek z jedzeniem. Wzdłuż plaży przebiega promenada, przy której rozmieszczone są hotele, stoiska handlowe, centra rozrywki, bary i restauracje. Zdecydowanie jest to najgłośniejsza i najbardziej zatłoczona część Słonecznego Brzegu. Dzieci ucieszą się zapewne z małego wesołego miasteczka z karuzelami, elektrycznymi samochodami, itp. atrakcjami. 

Wakacje w Bułgarii. powód 4 - Ceny

W większości sklepów (z reguły wielkości małych marketów) można płacić kartą. Podczas wakacji w Bułgarii używaliśmy karty Revolut. Sporą zaleta płatności kartą Revolut jest to, że wymiana waluty jest po kursie międzybankowym, a więc znacznie korzystniejszym niż w kantorze.
Ceny w Słonecznym Brzegu są porównywalne do cen w Polsce. W zależności od lokalizacji sklepu czy restauracji należy spodziewać się znacznych różnic. Oczywiście na promenadzie wszystko jest droższe. Oddalając się od centrum, np. idąc promenadą w kierunku Nessebaru, można zjeść tańszy obiad i cieszyć się pięknym widokiem na morze.

Na obrzeżach miasta znajduje się Lidl, gdzie warto zrobić większe zakupy. Ceny są podobne jak w polskim Lidlu. Niestety, nie ma tam dobrego dojazdu komunikacją miejską, więc najlepiej pojechać samochodem. W samym centrum jest dość tani sklep Mladost oraz całodobowy supermarket Diamond.

Produkt Cena
Masło 5 lev
Chleb pszenny 1,3 lev
Bułka 0,4 lev
Mleko 2 lev
Jogurt 150 ml 0,8 lev
Jajka 10 sztuk 3 lev
Filet z piersi z kurczaka 1 kg 8,5 lev
Lody na patyku 1 lev
Czekolada Milka 1,7 lev
Kawa Nescafe Classic 100g 4,5 lev
Woda 1,5 L 0,8 lev
Coca cola 1 L 2,5 lev
Sok 1 L 1,8 lev
Wino od 4 lev
Wódka 0,5 L 8 lev
Piwo butelka 1-2 lev
Piwo puszka od 0,7 lev
Dania Cena
Filet z piersi z kurczaka i frytki 10 lev
Pizza  10 lev
Zupa 4 lev
Spaghetti 7 lev
Piwo 0,5 L od 2,5lev
Kebab 4 lev
Hamburger 4lev
Kawałek pizzy 2 lev

Przykładowe ceny dań z Restauracji Maestro bar & food oraz z ulicznych budek.

 

Kurs na dzień 04.07.2019r.  1 BGN – 2,2 PLN

Wakacje w Bułgarii. powód 5 - Atrakcje

Nesebar  

Prócz pięknych plaż i ciepłego morza jest wiele atrakcji. Zacznę od pięknego miasta jakim jest Nesebar, do którego najtaniej dojedziemy komunikacją miejską. Autobus jeździ dość często więc nie ma problemu z dojazdem i powrotem. Koszt podróży zależy od odległości jaką chcemy przejechać, zazwyczaj od 1 BGN – 4 BGN. Przykładowo z centrum Słonecznego Brzegu do Nesebaru bilet kosztował 1,3 BGN. Bilety kupujemy w autobusie u konduktora.   

Z centrum Słonecznego Brzegu jeździ kolejka. Przejazd w jedną stronę wynosi 3 BGN za osobę dorosłą, zaś dziecko 1 BGN.

Możemy również skorzystać z Wodnego Taxi – to już droższy środek transportu natomiast widok na piękną panoramę morza rekompensuje wydatek. Wodne taxi odpływa codziennie w godzinach 10:00 – 21:00. Cena 10 BGN za osobę w jedną stronę. Podróż trwa około 40 minut.

Nesebar jest niewielkim i bardzo urokliwym miastem, jednym z najstarszych w Europie. Spacer po starówce jest niesamowicie ciekawy, w zasadzie wszystkie uliczki i budynki są wyjątkowe. Zwiedzając miasto wciąż napotykamy na oryginalne budowle. Turyści chętnie zwiedzają Cerkwie m.in. św. Apostołów, św. Jana Chrzciciela, ruiny Bazyliki i rozpadające się mury miasta. Z promenady, która ciągnie się niemal wokół całej wyspy, można podziwiać morze i Słoneczny Brzeg. 

W centrum Nesebaru znajduje się świetna winiarnia Messembria, w której można za darmo spróbować lokalnego wina, m.in. różanego, które jest bardzo oryginalne w smaku. Dzieci w tym czasie degustują soczki 😊. Warto w tym miejscu kupić pamiątki. W szczególności polecam produkty różane, które są bardzo dobrej jakości (m.in. wody różane, mydełka, słodycze).

Nesebar - widok na kościół
Wakacje w Bułgarii - Nesebar Galeria

Święty Włas

Jeśli szukasz spokojnego miejsca i pięknych widoków to polecam spacer po miejscowości Święty Włas. Sama miejscowość jest niewielka, lecz bardzo urokliwa. Znajdują się tu liczne miejsca, gdzie można odpocząć i podziwiać ze wzgórza całą zatokę.

Z centrum miasta – Placu Głównego prowadzą szlaki do górskich ścieżek. Szlak o długości 4,5 km „Cote d’Azure”, kolejny szlak „Tysiącletnia Historia” liczący 6 km oraz najdłuższy „Majestatyczne Bałkany” ma 8 km. 

Najbardziej rozrywkowym miejscem jest Port jachtowy. Znajdują się tu liczne restauracje, bary, dyskoteki i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki czy rejsu statkiem.

Święty Włas- port
Święty Włas - miasto

Action Aquapark

Jeśli znudzi się Wam plaża, świetnym miejscem gdzie można ochłodzić się i dobrze bawić jest Action Aquapark. Znajdują się tam liczne baseny, zjeżdżalnie, rury zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych – w tym bardzo ekstremalne. Jeśli szukamy chwili relaksu, odpocząć możemy w leniwej rzece i jacuzzi. Również maluchy nie będą się nudziły. Mają do dyspozycji spory basen z bardzo płytką wodą i zamek wodny. Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się niewielki kącik zoo. Z pewnością jest to zabawa na kilka godzin, a najlepiej na cały dzień. Ilość atrakcji robi duże wrażenie. Do Aquaparku możemy dojechać darmowym autobusem  ze Słonecznego Brzegu lub komunikacją miejską.

Przykładowa cena biletu rodzinnego 2 osoby dorosłe + 2 dzieci wynosi 114 GBN.

Więcej informacji znajdziecie na stronie aquaparku.

Zobacz również

Galeria zdjęć z Bułgarii

dodatkowe informacje

Zobacz również

2 Odpowiedzi

Dodaj komentarz