Jak wynająć mieszkanie na urlop z Airbnb?

28

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji skorzystać lub usłyszeć o stronie lub aplikacji Airbnb, koniecznie przeczytajcie moją recenzję. Airbnb to miejsce, gdzie prywatni właściciele mieszkań mają możliwość wynajęcia turystom swoich nieruchomości (zwykle pokoi, mieszkań lub domów). Najczęściej na krótki okres czasu, ale wynajem długoterminowy też jest możliwy. Dzięki Airbnb gospodarze mają szansę zarobić trochę pieniędzy, a podróżni cieszyć się komfortem prywatnego mieszkania. Udostępniam również kupon, dzięki któremu twoja pierwsza podróż może być tańsza o 100 zł.
Chciałabym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami na temat tego portalu, bo niedawno skorzystałam z niego po raz pierwszy.

rejestracja

Jeśli jeszcze nie masz konta Airbnb, wystarczy wejść na stronę Airbnb i kliknąć przycisk „Zarejestruj się”. Możesz również skorzystać z rabatu, który proponuję w tym wpisie. Rejestracja jest bardzo intuicyjna i nie powinna sprawić nikomu problemu. Ponadto możesz zarejestrować się za pomocą adresu e-mail, konta na Facebooku lub konta Google. Zarejestrowanie się i założenie konta na Airbnb jest bezpłatne. Po rejestracji należy zalogować się i uzupełnić swój profil. 

Airbnb może również poprosić o przesłanie zdjęcia dokumnetu tożsamości lub selfie, albo obu jednocześnie. Na przykład, gdy gospodarz wymaga od swoich gości, by przed dokonaniem rezerwacji miejsca albo atrakcji przedstawili swoje dokumenty tożsamości. Natomiast należy pamiętać, że weryfikacja zaczyna i kończy się na portalu Airbnb. Airbnb nie przesyła nigdy naszych zdjęć do użytkowników portalu. 

Wyszukiwanie ofert

Na Airbnb można znaleźć oferty z całego świata. W Polsce jest również wiele ciekawych ofert, szczególnie w dużych miastach. Funkcja szukania jest wystarczająco prosta w użyciu i działa podobnie jak na innych stronach z hotelami. Poza wyszukiwarką nieruchomości, na Airbnb można znaleźć zorganizowane wyprawy (zwykle kilkudniowe) i atrakcje (zwykle jednodniowe). Na przykład:

 • podziwianie zorzy polarnej i karmienie reniferów w Arktyce
 • poszukiwanie anakondy w lasach Peru
 • podziwianie flory i fauny na Galapagos

Wycieczki obejmują zwykle zwiedzania, pożywienie i pobyt u prywatnych właścicieli.

Oferty wynajmu można przeglądać na mapie lub w formie listy. Można też filtrować po cenie, udogodnieniach takich jak basen, jacuzzi lub rodzaju nieruchomości, a nawet po szczegółach regulaminu domu. Opcji sortowania i filtrowania jest naprawdę dużo.

Wybrane oferty można oznaczyć, aby później było łatwiej do nich wrócić i porównać.

płatności

W Airbnb można płacić w różnych walutach, natomiast nie zależy to od nas, tylko od miejsca zamieszkania i wybranego sposobu płatności. Spotkałam się z negatywnymi opiniami co do wyboru waluty przez system, dlatego jeżeli podróżujesz poza Polską, zalecałabym użycie karty Revolut lub podobnej usługi online w celu uniknięcia podwójnego przewalutowania. 

Należy pamiętać, że do ceny wynajmu zostanie doliczona opłata serwisowa (zwykle od 0% do 20%) i czasami opłata za sprzątanie.

kontakt z gospodarzem

Wielu właścicieli mieszka w tym samym miejscu lub w pobliżu, stąd w łatwy sposób można dowiedzieć się o lokalnych atrakcjach lub restauracjach. W naszym wypadku kontakt polegał na przesłaniu wiadomości po przez kanał komunikacyjny na Airbnb. Komunikacja przebiegła bardzo sprawnie, bowiem na wszystkie pytania dostałam odpowiedź w kilka minut. Co więcej można zadawać pytania gospodarzom przed wykupieniem oferty, co część użytkowników portalu wykorzystuje do negocjowania ceny.    

Pewną nowością był dla mnie sposób, w jaki dostałam się do wynajętego mieszkania. Klucz do domu znajdował się w skrytce przy drzwiach. Oczywiście hasło do skrytki i opis jak wejść do kamienicy dostałam dużo wcześniej. Wszystko na miejscu było przygotowane idealnie, tak abyśmy czuli się jak w domu. 

Ponadto, każdy może zostawić i otrzymać od gospodarza opinię. Działa to podobnie jak w serwisie Allegro. Dzięki pozostawionym recenzjom, innym użytkownikom łatwiej jest podjąć decyzję o wyborze oferty.

W sytuacjach spornych, gdy mieszkania nie spełnia kryteriów z ogłoszenia, właściciel chce aby rezerwujący zrezygnował z oferty lub po prostu jest niemiły, można zasięgnąć pomocy w Airbnb. Nie miałam okazji tego sprawdzić, natomiast czytałam, że ludzie z Airbnb są bardzo pomocni i zależy im na użytkownikach (i dobrej opinii o Airbnb). 

Wady i zalety AIRBNB

 • Niższa cena noclegu niż w hotelu
 • Dobra cena wynajmu w stosunku do jakości
 • Dostępne różnorodne, w tym nietypowe nieruchomości
 • Duży wybór nieruchomości nawet w mniej popularnych miejscach
 • Możliwość negocjowania warunków wynajmu
 • Cała nieruchomość jest dostępna dla większej grupy osób
 • Większa prywatność niż w hotelu
 • Dowolny wybór wyposażenia nieruchomości
 • Prosty i intuicyjny serwis
 • W opisie ofert brak konkretnego adresu nieruchomości, jedynie przybliżona lokalizacj
 • Możliwość odwołania rezerwacji przez gospodarza
 • Zazwyczaj nie można bezpłatnie odwołać rezerwacji
 • Jakość wystroju nieruchomości najczęściej uzależniona od ceny
 • Za nocleg należy zapłacić z góry
 • Brak możliwości płacenia gotówką, konieczność posiadania karty płatniczej lub konta Paypal 

podsumowanie

Bez wątpienia mój pierwszy kontakt z Airbnb był bardzo udany i planuję korzystać z tego portalu w przyszłości. Nie będą nim zachwyceni najbardziej oszczędni podróżnicy, gdyż hostele, akademiki i część prywatnych kwater niezarejestrowanych na Airbnb będą tańsze. Natomiast Ci, którzy cenią sobie prywatność, wygodę i elastyczność, jaką oferuje Airbnb z pewnością nie wybiorą innej opcji.

Myślę, że Airbnb jest świetną alternatywą w stosunku do hoteli. Z drugiej strony wymaga od nas dodatkowej uwagi w podejmowaniu decyzji i czasami elastyczności w kontaktach z właścicielami. Należy pamiętać, że nie obsługują nas wykwalifikowani pracownicy.

Muszę jeszcze dodać, że na niekorzyść portalu świadczą dość duże opłaty dodatkowe. Poza ceną wynajmu należy zwykle doliczyć opłatę za sprzątanie i opłatę za korzystanie z portalu, która często jest nieproporcjonalnie wysoka w porównaniu z ceną wynajmu. 

Chcesz skorzystać z Airbnb pierwszy raz?

Jeżeli jesteście zainteresowani tym portalem i chcecie skorzystać z Airbnb po raz pierwszy, mam świetną wiadomość. Każda osoba, która utworzy konto na Airbnb poprzez link polecający dostanie kupon, dzięki któremu pierwsza podróż będzie tańsza o 100 zł i dostanie dodatkowe 38 zł na „atrakcję”. Airbnb podaje, że kwota ta może ulec zmianie, a kupon jest ważny rok od rejestracji.

Jeżeli skorzystacie z mojego linku, ja również otrzymam mały rabat na kolejną wyprawę. Co więcej, każdy może zrobić to samo, jeżeli posiadacie już konto, polecajcie Airbnb znajomym.

Aby skorzystać z tej promocji, należy przejść na stronę Airbnb, klikając w poniższy obrazek.

Ponieważ o przyznanym rabacie dowiecie się w momencie płatności, co może spowodować lekką dezorientację, zalecam przeczytanie mojej krótkiej instrukcji, aby kupon nie przepadł. Po kliknięciu na powyższy obrazek zostaniecie przeniesieni na moją stronę polecającą. Należy kliknąć w przycisk „Zarejestruj się, by odebrać środki”. Następnie Airbnb przeprowadzi was przez procedurę rejestracyjną. Po pierwszym logowaniu powinniście uzupełnić swoje konto. Do ustawień swojego profilu możecie przejść klikając ikonę w górnym, prawym rogu. Pamiętajcie, że Airbnb w dużej mierze opiera się na zaufaniu, dlatego gospodarz może odmówić wam rezerwacji, jeżeli nie podacie swoich danych lub napiszecie nieprawdę. Następnie można przejść do wyszukania oferty. Kiedy zdecydujecie się na konkretny obiekt, gospodarz musi potwierdzić wasz pobyt. Gdy przejdziecie do płatności, ostateczna suma do zapłaty zostanie obniżona o wartość kuponu. Wszystkie informacje o rezerwacji przyjdą na maila. Gotowe :). Pamiętajcie tylko, że minimalna kwota rezerwacji to 300 zł bez kosztów serwisowych. 

Życzę wam udanego wypoczynku! 🙂 Proszę podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.