Tort dubajski z pistacjowym kremem i kataifi

1

Tort Dubajski to deser inspirowany smakami Bliskiego Wschodu, z nowoczesnym podejściem do struktury i kompozycji. W tej wersji bazuje na czekoladowym cieście typu brooklyńskiego oraz pistacjowym kremie z dodatkiem kataifi.

Zamiast klasycznego biszkoptu, zdecydowałam się na ciasto czekoladowe Brooklyńskie. Taki spód jest bardziej stabilny, a jednocześnie zachowuje wilgotność, co ma duże znaczenie przy cięższych kremach. Masa pistacjowa, którą przełożony jest ten tort, ma gęstą i treściwą konsystencję – dlatego lekki, klasyczny biszkopt nie sprawdziłby się tutaj równie dobrze.

Masa pistacjowa, którą przełożony jest tort, zawiera smażone kataifi – cienkie, nitkowate ciasto charakterystyczne dla deserów Bliskiego Wschodu. Kataifi najpierw jest podsmażane na złoty kolor, co nadaje mu chrupkości i wyrazistego smaku, a następnie dodawane do kremu. Dzięki temu masa zyskuje ciekawą strukturę i dodatkową warstwę smaku – nie tylko orzechową, ale też lekko karmelową, wynikającą ze sposobu obróbki kataifi. Zamiast kataifi możemy użyć łatwiej dostępnego ciasta filo jednak struktura kremu będzie inna, mniej chrupiąca. 

Tort Dubajski jest wykończony kremem czekoladowym, na który został wylany czekoladowy dip, tworzący gładką, błyszczącą warstwę na wierzchu. Całość udekorowana została drobno mielonymi pistacjami, własnoręcznie wykonanymi czekoladkami dubajskimi oraz jadalnym złotym brokatem. Tort prezentuje się bardzo elegancko i wytwornie – stylistycznie nawiązuje do estetyki kojarzonej z Dubajem: bogatej, dopracowanej w detalach, a jednocześnie harmonijnej. Może pełnić rolę deseru na wyjątkowe okazje, ale sprawdzi się również w wersji inspirowanej orientalnym klimatem na mniej formalne spotkania.

Dobrze znosi transport i przechowywanie – bez problemu może stać poza lodówką przez kilka godzin, zachowując swoją strukturę i wygląd, co czyni go praktycznym wyborem na przyjęcia oraz uroczystości organizowane poza domem.

Czas pieczenia45 min
Temperatura pieczenia180ºC
Ilość sztuk16 sztuk
Trudność średniaśredni
Rozmiar formy20 cm

Ciasto czekoladowe Brooklińskie 

  • Mąka pszenna tortowa– (130 g)
  • Woda (wrzątek) lub zaparzona kawa – 1/2 szklanki (125 ml)
  • Jajko L – 1  sztuka
  • Cukier drobny brązowy lub biały –  szklanki (125 g)
  • Olej rzepakowy lub słonecznikowy –  szklanki (60 ml)
  • Kefir lub maślanka – 1/2 szklanki (125 ml )
  • Kakao bez cukru– 1/3 szklanki (40 g)
  • Proszek do pieczenia – 1/2 łyżeczki
  • Soda oczyszczona – 1 łyżeczki
  • Ekstrakt  wanilii – 1/2 łyżeczki
  • Szczypta soli

Krem pistacjowy z kataifi

  • Krem pistacjowy lub pasta* – 300 g
  • Ciasto kataifi (surowe) – 200 g
  • Masło – 50 g 
  • Pasta sezamowa tahini – 50 g
  • Szczypta soli

Krem czekoladowy

  • Czekolada gorzka lub deserowa – 130 g
  • Czekolada mleczna – 35 g
  • Śmietana kremówka 36% – 230 ml
  • Serek mascarpone – 80 g serka (schłodzony minimum 12 godzin)

Polewa drip czekoladowy

  • Śmietana kremówka 36% – 6 łyżek (60 g)
  • Czekolada gorzka – 30 g
  • Czekolada mleczna – 20 g

lub

  • Czekolada deserowa 55 % -50 g

Dodatkowo

  • Kilka pistacji, drobno pokrojonych
  • Brokat jadalny

 

Przygotowanie Tortu Dubajskiego, jak rozplanować? 

Tort najlepiej jest rozpocząć przygotowywać 2-3 dni przed podaniem.

Dzień 1:

  1. Na dwa trzy dni przed podaniem tortu pieczemy ciasto czekoladowe Brooklyńskie. Po wystudzeniu,  pozostawiamy go w rancie tortownicy i dokładnie przykrywamy folią lub reklamówką. Przechowujemy w temperaturze pokojowej.

  2.  Smażymy kataifi. Po wystudzeniu przechowujemy w szczelnie zamkniętym opakowaniu. 

Dzień 2:

  1. Przygotowujemy krem pistacjowy od razu wykładamy na tort.
  2. Składamy tort, przekładamy warstwami kremu pistacjowego, owijamy folią i schładzamy w lodówce przez co najmniej kilka godzin.

  3. Przygotowujemy dekoracje czekoladki dubajskie, przechowujemy w lodówce. Kroimy pistacje. 

  4. Przygotowujemy mus czekoladowy potrzebny do kremu czekoladowego – rozpuszczamy czekoladę w śmietance, schładzamy w lodówce co najmniej przez kilka godzin. 

Dzień 3:

  1. Przygotowujemy krem czekoladowy, wykładamy od razu na tort – tynkujemy. 
  2. Na schłodzony tort nakładamy krem czekoladowy. Schładzamy przez koło 1 godziny.

  3. Przygotowuje drip czekoladowy, po przestygnięciu (powinna mieć około 40C) wylewamy na schłodzony tort.
  4. Tort schładzamy w lodówce prze około 30 minut, następnie dekorujemy np. czekoladkami dubajskimi, pistacjami oraz brokatem jadalnym. 
  5. Schładzamy tort co najmniej przez 2 godziny przed podaniem. Można podać go nawet następnego dnia.

Ciasto czekoladowe Brooklyńskie

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

  1. Do miski dodajemy jajka, kefir, olej, cukier oraz ekstrakt wanilinowy, mieszamy. 
  2. Mąkę pszenną tortową, kakao, proszek do pieczenia, sodę oczyszczone i sól przesiewamy przez sito i mieszamy. Dodajemy do pozostałych składników, mieszamy rózgą kuchenną. 
  3. Gorącą kawę lub wodę (użyłam wody) wlewamy w 2-3 turach do ciasta, dokładnie mieszając, aż otrzymamy jednolitą masę.
  4. Tortownice o wymiarach 20 cm wykładamy papierem do pieczenia samo dno (niczym nie smarujemy).
  5. Ciasto przekładamy do formy i wyrównujemy powierzchnię.
  6. Pieczemy około 45 minut w piekarniku nagrzanym do 180ºC z grzałką góra i dół (do suchego patyczka).
  7. Ciasto wyjmujemy z piekarnika od razu po upieczeniu. Dopiero po całkowitym wystudzeniu, ciasto wyciągamy z formy.
Krem pistacjowy z kataifi – Dubajski

Ważne! Ciasto kataifi po wyjęciu z opakowania zajmuje bardzo dużo miejsca na patelni, dlatego potrzebujemy dużej patelni. Możemy także podzielić ciasto kataifi i masło na dwie części, smażąc je osobno. Podczas smażenia objętość kataifi się zmniejsza, ale na patelni nie może go być zbyt dużo, aby równomiernie się zarumieniło.

Jeśli użyjemy pasty pistacjowej – do masy musimy dodać około 4 łyżek cukru pudru (ilośc cukru według uznania). 

  1. Na dużej patelni lub dwóch mniejszych patelniach dodajemy masło i ciasto kataifi. Temperatura patelni powinna być na średniej mocy – w przeciwnym razie ciasto zarumieni się nierównomiernie. Podczas smażenia należy często mieszać kataifi, rozdzielając nitki. Szczególnie pod koniec smażenia musimy cały czas mieszać. Smażenie trwa kilka minut, aż ciasto stanie się złociste i chrupiące. Następnie zdejmujemy z patelni i zostawiamy do wystygnięcia.
  2. Do miski dodajemy usmażone kataifi, krem pistacjowy, szczyptę soli oraz pastę sezamową tahini. Wszystko delikatnie mieszamy łyżką. Krem ewentualnie można dosłodzić cukrem pudrem, wg uznania. 
  3. Krem nakładamy na ciasto od razu po przygotowaniu.
Krem czekoladowy 

Ważne: krem przygotowujemy tuż przed nałożeniem na ciasto. Wcześniej możemy tylko rozpuścić czekoladę w śmietanie. 

  1. Do garnka dodajemy śmietanę kremówkę i podgrzewamy, aż będzie gorąca (nie doprowadzamy do wrzenia). 
  2. Ściągamy z kuchenki i dodajemy posiekaną czekoladę, pozostawiamy na 2 minuty. Po tym czasie mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
  3. Studzimy, następnie schładzamy w lodówce co najmniej 12 godzin.
  4. Po tym czasie do masy czekoladowej dodajemy serek mascarpone, ubijamy, aż do uzyskania gęstego kremu.
Polewa drip czekoladowy
  1. Czekoladę łamiemy na małe kawałki.
  2. W małym garnku podgrzewamy śmietanę 30% lub 36 % (nie gotujemy). Ściągamy z kuchenki i dodajemy czekoladę, pozostawiamy na 3 minut. Po tym czasie mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Polewę studzimy do temperatury około 40 C (cieplejsza polewa rozpuści krem, zbyt chłodna za bardzo zgęstnieje). 
Czekoladki Dubajskie

Ważne: czekoladę podczas podgrzewania należy dokładnie mieszać, aby temperatura była równomierna. Temperatura podgrzanej czekolady powinna mieś około 30 C, nie więcej. Dzięki temu czekolada będzie błyszcząc.

I wersja – Czekolada rozpuszczana w mikrofali:

  1. Czekoladę drobno łamiemy.
  2. W misce umieszczamy czekoladę, podgrzewamy w mikrofali (na najwyższej mocy) przez 30 sekund, następnie wyjmujemy i mieszamy, aby wyrównać temperaturę.
  3. Ponownie czekoladę podgrzewamy w mikrofali przez 30 sekund i dokładnie mieszamy.
  4. Kolejno umieszczamy czekoladę w mikrofali i podgrzewamy przez 15 sekund, dokładnie mieszamy
  5. Ostatni raz podgrzewamy czekoladę – przez 10 sekund, dokładnie mieszamy. Jeżeli czekolada się nie rozpuści ponownie podgrzewamy przez kilka sekund.

II wersja – Czekolada rozpuszczana w kąpieli wodnej

  1. Do miski dajemy połamaną czekoladę, miskę ustawiamy na wrzącą wodą i co chwilę mieszamy (miska nie powinna dotykać wody) podgrzewamy, aż czekolada się rozpuści, często mieszamy. Najlepiej jeśli możemy zmierzyć temperaturę termometrem cukierniczym, czekolada powinna mieć około 30 C. Czekolada rozpuszczana w tej wersji jest mniej błyszcząca.
Wykonanie
  1. Ciasto dzielimy na dwa blaty. 
  2. Pierwszy blat biszkoptu kładziemy na płaskim talerzu i zakładamy rant może być obręcz od tortownicy, którą zapinamy. Dookoła biszkoptu możemy dać kawałki papieru do pieczenia, patera będzie łatwiejsza do wyczyszczenia).
  3. Nakładamy krem pistacjowy i przykrywamy ciastem czekoladowym, schładzamy w lodówce około 1 godziny, jeśli będziemy dłużej schładzać tort przykrywamy folią spożywczą. 
  4. Schłodzony tort nożem obkrawamy wokół rantu, następnie go ściągamy i smarujemy dookoła kremem czekoladowym, wyrównujemy powierzchnię. Tort schładzamy około 30 minut.  
  5. Na schłodzony tort wylewamy drip czekoladowy, zaczynając od brzegu tortu. Pozostałą polewę wylewamy na górną cześć tortu, wyrównujemy, ponownie chwilę schładzamy. 
  6. Na koniec tort dekorujemy pokrojonymi pistacjami, czekoladkami dubajskimi i posypujemy brokatem jadalnym. 

Mamy nadzieję, że przepis na tort dubajski z chrupiącym kataifi, kremem pistacjowym, kremem czekoladowym i pyszną polewą zainspiruje Cię do stworzenia tego wyjątkowego deseru. Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią i doświadczeniami! Czy już próbowałeś podobnej kombinacji smaków? A może masz własne sprawdzone wskazówki dotyczące dekoracji tortów? Dziel się swoimi pomysłami w komentarzach poniżej – chętnie poznamy Twoje opinie i inspiracje.

Zobacz również

Dodaj komentarz