Sos słodko-kwaśny do słoików robię przynajmniej raz w roku. Lubię mieć pod ręką domowy sos słodko-kwaśny, ponieważ mogę szybko przygotować smaczny posiłek. Możliwości podania sosu jest wiele. Najbardziej lubię sos słodko-kwaśny podany z ryżem i kurczakiem. Przepis na sos słodko-kwaśny jest prosty, lecz nieco pracochłonny ze względu na dużą ilość warzyw jaką musimy pokroić. Domowy sos słodko-kwaśny jest znacznie smaczniejszy niż kupiony w sklepie. Z podanego przepisu sos jest nieco ostrzejszy niż te dostępne w sklepie, ponieważ właśnie taki lubimy. Aby uzyskać ostrość taką jak w kupnych sosach, należy pominąć papryczkę chili. 

 
Ilość sztuk12 słoików
Kalorie337 kcal/słoik
Trudność łatwałatwy
Rozmiar formy500 ml

Kalorie zostały wyliczone na podstawie podanych składników.

Sos słodko kwaśny – składniki

  • Przecier pomidorowy passata – 2 L lub pomidory 3,5 kg
  • Papryka czerwona – 1 kg 
  • Cebula – 1 kg 
  • Puszka kukurydzy – 1 sztuka (około 400 g )
  • Puszka ananasa – 1 sztuka
  • Marchewka średniej wielkości – 5-6 sztuk 

Przyprawy

  • Sól – 2 łyżki
  • Cukier – 1,5 szklanki (330 g)
  • Ocet – ½ szklanki
  • Papryka słodka – 3 łyżki 
  • Chili – ¼ łyżki 
  • Curry – 1 łyżka
  • Pieprz – ½ łyżki
  • Czosnek – 2 łyżki 
  • Musztarda sarepska – 2 łyżki 
  • Mąka ziemniaczana – 3 łyżki 
Sos słodko-kwaśny do słoików – wykonanie

Z podanego przepisu wychodzi ponad 6 litrów sosu.

Jeśli używamy pomidorów (a nie gotowego przecieru): pomidory myjemy, nacinamy w krzyż i sparzamy wrzątkiem. Pomidory obieramy ze skórki i kroimy w kostkę.

  1. Do dużego garnka dodajemy przecier pomidorowy lub pomidory pokrojone w kostkę.
  2. Następnie dodajemy marchewkę pokrojoną w słupki, gotujemy przez około 10 minut.
  1. Cebule kroimy w kostkę, dodajemy do sosu i gotujemy 30 minut co jakiś czas mieszając.
  2. Paprykę kroimy w kostkę i dodajemy do garnka, gotujemy jeszcze około 10-15 min.
  1. Kukurydzę i ananasy odcedzamy. Ananasy kroimy w kostkę i razem z kukurydzą dodajemy do garnka.
  2. Do soku z ananasów dodajemy: cukier, ocet, musztardę, przyprawy oraz mąkę ziemniaczaną, mieszamy i dodajemy do sosu. Cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 2 minuty. 
  3. Sos przekładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy. 

Zapasteryzowane słoiki przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. 

Jak pasteryzować sos słodko-kwaśny?

Istnieje kilka sposobów na pasteryzację. Poniżej podaję dwie metody, z których sama najczęściej korzystam.

  1. Pierwszym sposobem jest pasteryzacja w garnku z wodą. Na dnie dużego garnka, najlepiej z szerokim dnem, układamy ręcznik kuchenny. Następnie wkładamy słoiki (dekielkami do góry) tak, aby nie stykały się ze sobą. Następie nalewamy wodą do ¾ wysokości. Wlewana woda powinna mieć podobną temperaturę co słoiki, przy dużej różnicy temperatury słoiki mogą pęknąć. Wodę doprowadzamy do wrzenia, następnie zmniejszamy moc palnika, przykrywamy i gotujemy przez około 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjmujemy, odwracamy słoiki do góry dnem i pozostawiamy do wystudzenia.
  2. Drugim sposobem jest pasteryzacja w piekarniku, szczególnie przydatna przy większej ilości słoików. Na blaszkę dajemy ściereczkę kuchenną, na którą układamy słoiki tak, aby nie stykały się ze sobą (dekielkami do góry). Następnie ustawiamy piekarnik na 130ºC (grzanie góra-dół), gdy piekarnik nagrzeje się do temperatury 130ºC pasteryzujemy ogórki przez 20 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, lekko uchylamy i pozostawiamy na 30 minut. Następnie słoiki wyciągamy, układamy do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.
Jak podawać sos słodko-kwaśny?

Sos słodko-kwaśny można podawać z ulubionymi dodatkami np. ryżem, makaronem lub komosą ryżową. Danie będzie bardziej sycące jeśli dodamy do tego jeszcze kurczaka lub krewetki.

Kurczaka wystarczy pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na patelni z ulubionymi przyprawami. Do sosu dodać kurczaka i podgrzać. Najlepiej podawać z ryżem.

Na patelni rozpuść masło, dodaj krewetki i dusić przez około 6 – 10 minut. Różowe krewetki dusimy nieco krócej, większe krewetki dłużej.  

Z sosem słodko-kwaśnym możemy również przygotować danie wegetariańskie. Sos słodko-kwaśny pasuje do tofu lub ciecierzycy z dodatkiem ryżu, makaronu lub komosy ryżowej.

Tofu jeśli ma serwatkę należy odsączyć na ręczniku papierowym. Następnie pokroić w kostkę. Rozgrzać olej (najlepiej kokosowy) i smażyć, aż się zarumieni z każdej strony. Tak przygotowane tofu podawać z ciepłym sosem słodko-kwaśnym.

Ciecierzyce ugotować z godnie z informacją na opakowaniu lub można użyć gotowej, ugotowanej ciecierzycy. Osobiście wolę ciecierzycę surową, którą sama gotuję. Ciecierzycę podawać z ciepłym sosem.  

Polecam rówież pyszne i bardzo wilgotne babeczki z dyni

Więcej pomysłów na wypieki z owocami znajdziecie tutaj

Zobacz również

2 Odpowiedzi

Dodaj komentarz