Revolut – najlepsza karta debetowa dla podróżników

17

Wyjeżdżając na wakacje lub w delegacje poza Polskę zawsze musimy pamiętać o kilku rzeczach. Sprawdzamy, czy nasz telefon ma wykupiony roaming, czy zabraliśmy wszystkie dokumenty i bilety, a także czy mamy wystarczającą ilość pieniędzy. Przygotowując gotówkę na wyjazd sprawdzamy kursy walut i szukamy najlepszej oferty w pobliskich kantorach. A można to zrobić dużo prościej… wystarczy spakować kartę Revolut i cieszyć się dużo mniejszymi kosztami w porównaniu z innymi kartami debetowymi i kantorami.    

czym jest Revolut i jak działa?

Revolut to połączenie karty płatniczej i aplikacji mobilnej, która ma duże ambicje do zastąpienia tradycyjnych produktów bankowych. Daje swobodę, polegającą na posługiwania się jedną kartą na całym świecie, bez obawy o ukryte koszty, na których zarabiają zwykle banki (tzw. spread). W dużym skrócie jej największymi zaletą jest możliwość robienia zakupów lub transfer pieniędzy bez dodatkowych opłat. Przyda się więc, gdy zabierzesz ją w podróż służbową, na wakacje lub gdy kupujesz produkty w zagranicznych sklepach.

No dobrze, ale skoro Revolut nie funkcjonuje jak tradycyjny bank to na czym zarabia? Czy mogę bezpiecznie lokować u nich pieniądze oraz gdzie one trafiają? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym krótkim artykule.

historia

Revolut z siedzibą w Londynie założyli dwaj Rosjanie Nikołaj Storonski i Wład Jacenko w 2015 roku. Obaj posiadają doświadczenie finansowe i bankowe. Wład zbierał doświadczenie w dużych bankach inwestycyjnych, m. in. jako dyrektor do spraw technologii. Nikołaj był natomiast traderem w banku Credit Suisse.

Istotna informacja (z punktu widzenia posiadaczy konta w Revolut) została ogłoszona przez firmę pod koniec 2018 roku. Wtedy bowiem Revolut uzyskał europejską licencję bankową, dającą zezwolenie na działalność na terenie Unii Europejskiej. Dzięki licencji, wszystkie osoby, które mają u nich konto mogą liczyć na gwarancję zgromadzonych środków do 100 000 EUR w ramach europejskiego systemu gwarancji depozytów. 

Patrząc na statystyki, trudno myśleć o Revolut jak o początkującej firmie, tzw. startupie. Mają już bowiem na świecie ponad 9 milionów użytkowników, około 1500 pracowników i przychód liczony w milionach funtów. Na swojej stronie napisali, że klienci dokonali do tej pory ponad 350 milionów transakcji.

konto bankowe i rodzaje kart

Do naszego konta głównego możemy założyć subkonta w innych walutach i w dowolnym momencie transferować między nimi pieniądze. W tym momencie dostępnych jest 28 kont walutach. Co więcej, jeżeli płacimy kartą w np. Bułgarii, ale nie stworzyliśmy konta w BGN lub nie mamy na nim pieniędzy, to Revolut pobierze pieniądze z naszego innego konta, na którym kurs jest najkorzystniejszy (dokonując automatycznego przewalutowania).

W Revolut można założyć wirtualną kartę płatniczą, do płatności internetowych, jak również zamówić fizyczną kartę debetową (Visa lub MasterCard). 

Karta Visa Revolut

Konta (osobiste lub firmowe) zakładane są w Wielkiej Brytanii i mamy do nich przypisany numer rachunku euro IBAN. Konto takie można zasilić przelewem lub co jest bardziej wygodne, podpiąć inną kartę debetową (podobnie jak w innych usługach typu Spotify, Google Play). Zasilenie konta w ten sposób zajmuje kilka sekund.

Porównanie przelicznika kursów walut na przykładzie EUR/PLN:

Revolut cinkciarz.pl Kantor Cent Wrocław
4.234 4.270 4.255

Oferowane usługi

Przelewy

Z konta można wykonywać przelewy na całym świecie i w dowolnej z dostępnych walut. Przelicznik walut jest bardzo korzystny, porównajcie sami: 

Ponadto istnieje możliwość zdefiniowania przelewów cyklicznych i wymiany pieniędzy pomiędzy użytkownikami.  

Oszczędzanie

Oszczędzać jest najłatwiej zakładając sejf Vault, do którego wpłaca się pieniądze przelewem, poprzez zaokrąglone kwoty transakcji lub definiując przelew cykliczny. W sejfie można trzymać pieniądze i kryptowaluty. 

Kontrola budżetu

Aplikacja można nas wspierać w planowaniu domowego budżetu. Ponieważ zawiera ona listę wszystkich transakcji i ich typów. Możemy ustawić sobie limit wydatków w danym miesiącu, np. na  cele  spożywcze lub restauracje. 

Kryptowaluty

Kryptowaluty zyskały swoją popularność głównie dzięki bitcoinowi. Ponieważ wymiana wymaga założenia konta na jednej z giełd kryptowalut i śledzenia kursów, Revolut postanowił uprościć całą procedurę do kilku kliknięć w aplikacji. Z poziomu aplikacji można wymienić jedną z 30 walut bezpośrednio na bitcoin, litecoin, ethereum, bitcoin cash i XRP. Ponadto można śledzić na bieżąco kursy kryptowalut i ustawiać powiadomienia. Można je również wymieniać pomiędzy kontami Revolut. 

Akcje

Poprzez aplikacje mobilną, można kupować akcje firm obracanych na giełdzie w USA.

Ubezpieczenie telefonu

Przypadkowe uszkodzenia (uszkodzenie baterii, zalanie, stłuczenie ekranu) nie są z reguły objęte gwarancją i naprawa telefonu bez ubezpieczenia może być naprawdę kosztowna. Revolut pełni rolę pośrednika i pozwala na ubezpieczenie telefonu za pomocą jednego suwaka w aplikacji. Globalna ochrona kosztuje 1 funt tygodniowo. Nasze roszczenia do ubezpieczyciela również zgłosimy w aplikacji.

Zagraniczne ubezpieczenie medyczne

Zagraniczne ubezpieczenie medyczne Revolut, opłacane za każdy dzień z osobna wykorzystuje geolokalizację. Dzięki temu płacimy tylko za te dni, w których faktycznie jesteś za granicą. W ten prosty sposób można korzystać z opieki medycznej i stomatologicznej. Zagranicznym ubezpieczeniem medycznym możesz objąć również towarzyszących w podróży przyjaciół i członków rodziny. 

Apple Pay i Google Pay

Kartę Revolut można dodać do konta Apple lub Google i płacić nią za pomocą smartfonu lub smartwatcha.

Okazje

Rabaty i inne promocje oferowane przez partnerów. Zwykle naliczane po kolejnych 10 zakupach, np. zniżka na Ubera. Obecnie w wersji beta.

Na czym zarabia Revolut?

Jeżeli Revolut nie czerpie korzyści z prowizji bankowych to na czym właściwie zarabia? Otóż podstawowy plan jest obarczony pewnymi limitami, które można znieść zakładając jedno z płatnych kont. Poniżej przedstawiam niepełną listę, pełna lista różnic dostępna jest na tej stronie.

STANDARD

0,00/ M
 • Karta płatnicza zarządzana z aplikacji mobilnej
 • Konto bankowe w Wielkiej Brytanii
 • Konto Euro IBAN
 • Możliwość założenia kont i wymiany pieniędzy w ponad 150 walutach po międzybankowych kursach
 • Wypłaty z bankomatu w kwocie PLN 800 miesięcznie (lub jej równowartości)

PREMIUM

29,99/ M
 • Wszystkie korzyści wynikające z pakietu Standard
 • Wypłaty z bankomatu w kwocie PLN 1600 miesięcznie (lub jej równowartości)
 • Ubezpieczenie medyczne za granicą
 • Ubezpieczenie od opóźnionych lotów i zagubionego bagażu
 • Natychmiastowy dostęp do 5 kryptowalut
 • Karty Premium o ekskluzywnym designie
 • Jednorazowe karty wirtualne

METAL

49,99/ M
 • Wszystkie korzyści wynikające z pakietu Standard
 • Wszystkie korzyści wynikające z pakietu Premium
 • Wypłaty z bankomatu w kwocie PLN 2400 miesięcznie (lub jej równowartości)
 • Eksluzywna karta Revolut Metal
 • Zwrot pieniędzy w wysokości 0,1% w Europie i 1% poza Europą od wszystkich płatności kartą

Ponadto przelewy walutowe, które można wykonywać na całym świecie, są darmowe do 20000 zł miesięcznie. Powyżej tej kwoty Revolut pobiera opłatę w wysokości 0,5% przy darmowym koncie. 

Wymiana walut po kursie międzybankowym jest darmowa tylko w dni robocze.

mobilna aplikacja - klucz do wszystkiego

Aplikacja Revolut jest bardzo intuicyjna w użytkowaniu i ma szereg zabezpieczeń. Aplikacja jest kluczowa, ponieważ Revolut nie ma placówek stacjonarnych. Dlatego poprzez aplikację możemy skontaktować się z pracownikami np. w celu dokonania uwierzytelnienia. Za pomocą kilku kliknięć możemy zamówić kartę debetową lub zmienić jej PIN.

Karta Revolut Strona Glowna
Karta Revolut Wymiana Walut
Karta Revolut Usługi

Jak założyć konto i zdobyć darmową kartę

Chciałabym się również podzielić moimi doświadczeniami związanymi z procesem zakładania konta. Udało mi się otrzymać kartę płatniczą bez jakichkolwiek kosztów. Została dostarczona do mojego domu za darmo przez kuriera. Proces aktywacji trwał trochę dłużej i wymagał kontaktu z konsultantem Revoluta. Aby aktywować konto, Revolut wymaga przesłania zdjęcia dowodu tożsamości oraz zdjęcia naszej twarzy. Jeżeli zdjęcia różnią się znacznie, wymagany jest krótki kontakt z konsultantem. Dopiero gdy przejdziemy proces weryfikacji, karta zostanie odblokowana. 

Kartę można zamówić na stronie internetowej, natomiast nawet w wersji darmowej jest płatna. Istnieją trzy sposoby na zdobycie karty zupełnie za darmo:

 1. Promocja Revolut – co jakiś czas na stronie Revolut pojawia się promocja na darmową dostawę karty.
 2. Polecenie przez osobę posiadającą już kartę – taka osoba może wysłać linka do swoich znajomych, dzięki czemu dostaną oni kartę za darmo.
 3. Polecenie przez osobę, która podpisała z Revolut umowę afiliacyjną – z czego czerpie ona dodatkową korzyść w postaci premii.

wady i zalety

Na plus

 • Możliwość transferu pieniędzy, zakupów i przewalutowania pieniędzy między subkontami w wielu walutach po kursach międzybankowych
 • Wybieranie pieniędzy z bankomatów na całym świecie bez prowizji
 • Wirtualna karta do zakupów w internecie
 • Darmowa karta debetowa z rachunkiem w PLN do codziennych zakupów
 • Łatwa w użytkowaniu i dobrze przygotowana aplikacja z możliwością śledzenia wydatków i kontroli kart
 • Prosta wymiana pieniędzy na kryptowaluty i akcje
 • Bezpieczeństwo - liczne zabezpieczenia aplikacji i kart

Na minus

 • Mimo, że Revolut posiada licencję bankową, nie jest typowym bankiem, do którego możesz pójść i załatwić swoje sprawy. Nie możesz również skorzystać ze strony internetowej, a jedynie z aplikacji, która jest przypisana do jednego telefonu.
 • Darmowe konto ma swoje ograniczenia, które mogą nie pasować wszystkim. Wersja PREMIUM i METAL to już spory wydatek
 • Aby zasilić konta najłatwiej jest podpiąć inną kartę debetową. Taki sposób może niektórych odstraszyć.
 • Weekendowe opłaty za wymianę waluty

Zobacz również

Dodaj komentarz