Samolot z papieru z tarczą – doskonała zabawa w domu

63

Rzucanie papierowymi samolotami do celu to świetna gra rodzinna. Z pozoru bardzo prosta, ale nic bardziej mylnego. W grze możemy bowiem regulować poziom trudności poprzez odległość, z której rywalizujemy. Wykonanie planszy jest proste i dodatkowo z łatwością można ją schować. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca i w każdej chwili można ją wyciągnąć. Mój syn, odkąd skończył 4 lata, składa samoloty z papieru, wciąż wymyśla i ulepsza swoje modele. Do naszej gry wykonał kilka samolotów w różnych stylach oraz o różnej wielkości. Instrukcję składania samolotu, który latał najdalej przedstawiłam na krótkim filmie.

Szukasz niezwykłej rozrywki w domu? Spróbuj swoich sił w tworzeniu samolotów z papieru i doskonałej tarczy, którą samodzielnie wykonasz! Kolorowe tarcze z otworami są idealne do tego, abyś mógł doskonalić swoje umiejętności strzeleckie i równocześnie cieszyć się tworzeniem unikalnych samolotów z papieru.

Dlaczego warto bawić się samolotami z papieru z tarczą DIY?

  1. Kreatywność w Twoje ręce: Nasze zestawy pozwalają Ci wyrazić swoją kreatywność, projektując i składając własne samoloty z papieru. Możesz dostosować je do swoich gustów i stylu!

  2. Zabawa dla wszystkich: Zarówno dzieci, jak i dorośli pokochają tę zabawę! To świetny sposób na spędzenie czasu razem z rodzeństwem, przyjaciółmi czy rodziną.

  3. Umiejętności manualne: Ćwicząc składanie samolotów z papieru, rozwijasz swoje umiejętności manualne i cierpliwość. To fantastyczny sposób na rozwijanie zdolności manualnych u dzieci.

  4. Zabawa z tarczą DIY: Nasze kolorowe tarcze z otworami dodają element rywalizacji i pomagają poprawić celność. Rywalizuj z przyjaciółmi i sprawdź, kto jest mistrzem trafień!

  5. Edukacyjne doświadczenie: Podczas zabawy uczysz się o aerodynamice, ruchu powietrza i innych naukowych aspektach, co czyni to doświadczenie zarówno zabawnym, jak i edukacyjnym.

Nie czekaj! Zacznij swoją przygodę z samolotami z papieru i tarczami DIY już teraz.

Potrzebujesz

  1. Szeroki papier ewentualnie kilka kartek lub gazetę
  2. Ołówek
  3. Nożyczki
  4. Taśmę klejącą lub malarską
  5. Klika różnej wielkości talerzyków do odrysowania kółek
  6. Farby plakatowe lub temperowane
  7. Pędzelek

Wykonanie

Na szerokim papierze narysuj ołówkiem koła i wytnij. Jeśli nie masz dużego papieru możesz użyć gazety lub mniejszych kartek i skleić je za pomocą taśmy malarskiej.

Do odrysowania kształtu możesz użyć różnej wielkości talerzyków, pokrywek lub misek. Następnie przy każdym otworze zapisz wynik. Im mniejsza dziura, tym więcej punktów. Każdą z dziur możesz pomalować farbami, co polepszy ich widoczność. 

Papierową planszę przyklej za pomocą taśmy malarskiej do ramy drzwi. Złóż kilka samolotów. Najlepiej, jeśli będą różnej wielkości i kształtu.

Pozostaje już tylko rozpocząć zawody. Przygotowane samolotu rzucamy na zmianę i zliczamy lub zapisujemy zdobyte punktu. Oczywiście wygrywa ten, kto zdobędzie ich najwięcej.

Dlaczego samoloty latają?

W prawdziwych samolotach i szybowcach skrzydła mają specjalny kształt, który powoduje szybszy przepływ powietrza powyżej skrzydła, a wolniejszy poniżej. Szybciej przepływające powietrze powoduje spadek ciśnienia w porównaniu z ciśnieniem wolniejszym. Różnica w ciśnieniu powoduje wznoszenie. Podobnie jak wielkie samoloty, papierowe są poddawane pewnym siłom:

  • parcie – jest to energia, którą nadaje osoba puszczająca samolot, oddając mu swoją moc
  • siła nośna – która wytwarzana jest przez skrzydła, poprzez różnicę ciśnień, powodując wznoszenie samolotu
  • waga – grawitacja również wpływa na samolot, przyciągając go do ziemi 
  • opór – tarcie z powietrzem, powoduje wyhamowanie jego pędu

Mając na uwadze powyższe informacje z zakresu fizyki możesz trochę poeksperymentować. Warto sprawdzić jaki wpływ na lot samolotu ma jego rozmiar i kształt. Drobne szczegóły, takie jak długość skrzydeł czy waga nosa lub opływowość samolotu, mają wpływ na długość i kierunek lotu.

Samoloty z papieru - prawdziwe mistrzostwa

Czasem dziecięca zabawa w puszczanie samolotów z papieru przeradza się w prawdziwą pasję. Niektórzy traktują to jak poważną dyscyplinę sportu. Najlepsi zawodnicy spotykają się na mistrzostwach świata samolotów z papieru nazywanych Red Bull Paper Wings. Ta dość nietypowa dyscyplina sportu przyciąga coraz więcej młodych pasjonatów papierowych samolotów. Zawody te rozgrywane są w trzech dyscyplinach:

  • lot na dystans 
  • lot na czas 
  • akrobatyka lotnicza 

Ken Blackburn, inżynier lotniczy współpracujący z siłami powietrznymi USA, w 1998 roku ustanowił niewiarygodny wynik, który został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa – 27,6 sekundy.  Nie był to ostatni rekordzista, bowiem w 2010 roku Takuo Toda z Japonii pobił swój własny rekord z wynikiem 29,2 sekundy. Jestem przekonana, że przytoczone przeze mnie wyniki nie są ostatecznymi.

Również polscy zawodnicy mają swoje osiągnięcia. Na przykład w 2009 roku zdobywając drużynowe mistrzostwo świata. 

Czy wiesz że...

Studenci inżynierii używają papierowych samolotów do nauki podstaw latania i aerodynamiki. Największy samolot zbudowali studenci i pracownicy Braunschweig Institute of Technology w Niemczech. Ich samolot miał rozpiętość skrzydeł wynoszącą 18,21 metra.

Rzucanie papierowymi samolotami do celu to fajny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Większość dzieci lubi składać samoloty z papieru, dlatego połączenie zabawy z elementem rywalizacji będzie ciekawym urozmaiceniem.

Miłej zabawy!

Zobacz również

2 Odpowiedzi

Dodaj komentarz