Mikołaj z papieru wykonany różną techniką po to, aby dzieci w każdym wieku mogły znaleźć coś dla siebie. Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami. To bardzo miły czas, szczególnie oczekiwany przez najmłodszych. Przyznam, że również uwielbiam grudzień! Przede wszystkim za możliwość tworzenia ozdób i dekoracji świątecznych. Zawsze w tym okresie mam więcej pomysłów, niż czasu na ich realizację. Mam nadzieję, że wśród moich propozycji znajdziecie kilka pomysłów na pracę plastyczne w tematyce Mikołaja. Jeśli spodobał się Wam mój film, zasubskrybujcie kanał na YouTube, w ten sposób wspieracie moją pracę 🙂
Informacji o świętym Mikołaju pozostało niewiele, natomiast legend całkiem sporo. Uważa się, że Mikołaj urodził się w mieście Patara nad Morzem Śródziemnym, niedaleko Miry – dzisiaj jest to region w Turcji. Rodzina Mikołaja była bardzo bogata i pobożna. Od najmłodszych lat Mikołaj wyróżniał się pobożnością i życzliwością. W bardzo młodym wieku został biskupem stolicy Licji Miry. Legendy głoszą, że Mikołaj rozdał całe swoje odziedziczone bogactwo. Podróżował po wsiach, pomagając biednym i chorym. Najbardziej znaną historią jest pomoc trzem bardzo biednym siostrom, które nie mogły wyjść za mąż, ponieważ nie miały żadnego majątku. Mikołaj, zapewnił im posag i wszystkie trzy siostry znalazły mężów.
Mikołaj zmarł około 342 roku, według ekspertyzy jego grobu, dokładnie 6 grudnia. Do XIX wieku w Polsce był to dzień wolny od pracy. Święto zniesiono w Kościele katolickim w 1969 roku. Od tego czasu jest to już tylko tak zwane wspomnienie dowolne.
Dziś Świętego Mikołaja uważa się głównie za wesołego mężczyznę w czerwonym ubraniu, który ma dużym brzuchem, siwą brodą i przynosi prezenty.
Na białej kartce papieru połóż dłoń i odrysuj kontur ołówkiem, następnie wytnij. Czerwoną kredką namaluj czapkę Mikołajowi. Na wyciętym obrysie dłoni posmaruj klejem koniec kciuka, wszystkie palce, następnie przyklej w te miejsca watę.
Na koniec namaluj oczy i usta.
Pobierz szablon, a następnie wydrukuj i wytnij. Szablon należy obrysować na kolorowych kartkach lub pomalować kredkami/farbami (najlepiej jeszcze przed wycięciem).
Do wykonania brody Mikołaja potrzebujesz dwóch dłoni z papieru. Białą kartkę papieru złóż na pół, połóż dłoń i odrysuj ołówkiem, wytnij.
Następnie złóż Mikołaja zgodnie z instrukcją zamieszczoną na filmie.
Przygotuj dwa kwadraty tej samej wielkości jeden czerwony, drugi biały. Na filmie powstał Mikołaj z kwadratu o boku 10 cm. Postępuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną na filmie.
Na papierowym talerzyku namaluj czapkę w kolorze czerwonym, następnie pomaluj pozostałą cześć talerzyka na beżowo. Jeśli nie masz farby w kolorze beżowym wystarczy do białej farby dodać odrobinę czerwonej i wymieszać. Talerzyk odstawiamy, aż do wyschnięcia farby. W tym czasie z białej kartki papieru wycinamy paski o szerokości około 1 cm. Każdy pasek zawijamy na ołówek, kredkę lub długopis. Następnie za pomocą kleju przyklejamy zwinięte kawałki papieru w dolnej części Mikołaja twarzy. Czarną farbą malujemy oczy, czerwoną nos.
Czerwoną kartkę złóż z jednej strony na pół, delikatnie zaznaczając środek. Następnie od wyznaczonego środka do przeciwległego roku zegnij kartkę z dwóch stron, powstaną dwa małe i jeden duży trójką (patrz zdjęcie). Odetnij dwa małe trójkąty.
Papierowy talerzyk przetnij na pół, następnie wykonaj nacięcia około 2 cm wzdłuż okrągłej części talerzyka (będzie to broda Mikołaja). Na talerzyku narysuj czarnym flamastrem oczy, czerwonym nos.
Na białej kartce papieru połóż kubek i odrysuj ołówkiem kształt kółka, wytnij.
Do dużego trójkąta przyklej na środku talerzy, a na górze białe kółko.
Polecam również wykonanie opaski Mikołaja, Renifera i Elfa – do pobrania darmowy szablon.