Mój syn co roku dostaje kalendarz adwentowy. Zazwyczaj robiłam go w tajemnicy, aby miał niespodziankę pierwszego dnia grudnia. Zwykle krył on w sobie małe słodkości na każdy dzień adwentu. W tym roku postanowiliśmy wykonać go wspólnie, bez ukrytych słodyczy. Projekt jest bardzo prosty, wystarczy wydrukować szablon, wyciąć i skleić.
Grudzień zbliża się wielkimi krokami, dlatego dzieci często pytają ile dni pozostało do świąt. Mijają lata, a w tej kwestii niewiele się zmieniło. Adwent rozpoczyna w Kościele kolejny rok liturgiczny i trwa cztery niedziele. W tym okresie przygotowujemy się i oczekujemy na narodziny Chrystusa, które obchodzimy 25 grudnia.
Pierwsze kalendarze adwentowe, albo jak kto woli, kalendarze bożonarodzeniowe lub mikołajkowe pochodzą z około 1900 roku. Pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą z książek napisanych około 1850 roku. Za wynalazcę kalendarza adwentowego uważa się Gerharda Langa, który jako pierwszy w Niemczech, w Hamburgu wykonał prototyp kalendarza drukowanego, a następnie w 1908 roku rozpoczął jego sprzedaż. Przez lata kalendarze zmieniały format i wygląd, ale te pierwsze nie miały ukrytych słodkości i były w kształcie zegara.
W tym roku chciałabym powrócić do źródeł, dlatego polecam dzieciom wykonanie własnego kalendarza w kształcie głowy bałwana – w kształcie zegara, ze wskazówką w postaci marchewki. Projekt jest bardzo zabawny i sądzę, że dzieciom się spodoba. Z pewnością świetnie sprawdzi się w domu, jak również w przedszkolu i w szkole.
Kliknij w obrazek, aby pobrać szablon w formacie pdf.