Mój syn co roku dostaje kalendarz adwentowy. Zazwyczaj robiłam go w tajemnicy, aby miał niespodziankę pierwszego dnia grudnia. Zwykle krył on w sobie małe słodkości na każdy dzień adwentu. W tym roku postanowiliśmy wykonać go wspólnie, bez ukrytych słodyczy. Projekt jest bardzo prosty, wystarczy wydrukować szablon, wyciąć i skleić.  

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, dlatego dzieci często pytają ile dni pozostało do świąt. Mijają lata, a w tej kwestii niewiele się zmieniło. Adwent rozpoczyna w Kościele kolejny rok liturgiczny i trwa cztery niedziele. W tym okresie przygotowujemy się i oczekujemy na narodziny Chrystusa, które obchodzimy 25 grudnia.

Pierwsze kalendarze adwentowe, albo jak kto woli, kalendarze bożonarodzeniowe lub mikołajkowe pochodzą z około 1900 roku. Pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą z książek napisanych około 1850 roku. Za wynalazcę kalendarza adwentowego uważa się Gerharda Langa, który jako pierwszy w Niemczech, w Hamburgu wykonał prototyp kalendarza drukowanego, a następnie w 1908 roku rozpoczął jego sprzedaż. Przez lata kalendarze zmieniały format i wygląd, ale te pierwsze nie miały ukrytych słodkości i były w kształcie zegara. 

W tym roku chciałabym powrócić do źródeł, dlatego polecam dzieciom wykonanie własnego kalendarza w kształcie głowy bałwana – w kształcie zegara, ze wskazówką w postaci marchewki. Projekt jest bardzo zabawny i sądzę, że dzieciom się spodoba. Z pewnością świetnie sprawdzi się w domu, jak również w przedszkolu i w szkole.

potrzebujesz

  1. Szablon, który pobierzesz na tej stronie
  2. Klej i kartkę z bloku technicznego
  3. Pineskę do przymocowania nosa
  4. Kawałek korku lub gumkę do mazania
  5. Sznurek lub taśmę klejącą do zawieszenia kalendarza
  6. Ewentualnie kredki

wykonanie

  1. Gotowy szablon znajdziesz na dole strony. Pobierz go, a następnie wydrukuj i wytnij. Jeśli chcesz, aby kalendarz był bardziej trwały, przyklej klejem głowę bałwana oraz kapelusz do kawałka tektury lub kartki z bloku technicznego.
  2. Jeżeli używasz czarno-białego szablonu, pokoloruj go, a następnie wytnij. Nasz kalendarz malowaliśmy pastelami olejnymi, którymi koloruje się znacznie szybciej i łatwiej, niż kredkami ołówkowymi. Michał kolorował policzki bałwanka czerwoną kredką. Pomalował opuszek palca i zrobił nim okręgi w kształcie policzków. Dzięki temu bałwan ma delikatny rumieniec. 
  3. W kolejnym kroku przyklej kapelusz tak, aby nie zasłonił liczb. 
  4. Na koniec przyczep bałwankowi nos za pomocą pineski, podkładając pod spód kartki kawałek korka lub gumki. Pineska musi przebić kartkę, korek i gumkę.

szablony

Kliknij w obrazek, aby pobrać szablon w formacie pdf.

Kalendarz adwentowy jest już gotowy. Pozostaje tylko zawiesić go za pomocą sznurka lub taśmy klejącej i rozpocząć odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia. 

Zobacz również

Dodaj komentarz