Kostka Rubika jak nauczyć dziecko układania

145

Kostka Rubika to doskonale znana zabawka logiczna. Uczy cierpliwości, koncentracji oraz zdolności zapamiętywania poszczególnych ruchów. Doskonale wpływa na sprawność manualną palców i rąk. Kształtuje u dzieci umiejętność logicznego myślenia, co bardzo jest potrzebne podczas rozwiązywaniu zadań matematycznych. Jedna mała zabawka, a ma tak wiele zalet!  Niewiele jednak osób dorosłych, a tym bardziej dzieci potrafi ją ułożyć.

Dzisiaj zaprezentuję Wam algorytm, dzięki któremu możecie w łatwy sposób nauczyć dziecko układania kostki.

Nasza przygoda z kostką zaczęła się około półtora roku temu. Moj syn zainspirowany tatą, który nauczył się układać kostkę Rubika również zaczął się nią bawić. Najpierw Michał układał pojedyncze ścianki, następnym krokiem było prawidłowe ich ułożenie zgodne z algorytmem. Ten etap zabawy trwał dosyć długo i Michał nie rozstawał się z kostką. Zabierał ją dosłownie wszędzie. Do szkoły, samochodu gdziekolwiek jechaliśmy zabierał kostkę ze sobą, była to dla niego świetna zabawa.

Pewnego razu będąc na zakupach zobaczył kostkę 4x4x4. Obiecałam, że dostanie ją jak ułoży mniejszą. Wyobraźcie sobie, że cały dzień uczył się z pomocą taty algorytmu. Każdy etap był niesamowitym motywatorem do poznania kolejnych kroków. W ten sposób zapamiętał cały algorytm układania kostki, który ćwiczył przez kolejne dni. Duma i satysfakcja dla Michała (i rodziców :)) ogromna. 

Układanie kostki Rubika ma wiele zalet, które wpływają na rozwój dziecka. Dlatego, zachęcam Was do nauczenia dziecka poniższego algorytmu i wspólnej zabawy. 

Historia kostki

1974
Ernõ Rubik, profesor z Budabesztu na Węgrzech, wymyślił kostkę Rubika "Magiczną kostkę" ("Buvos Kocka"), aby pomóc swoim studentom w zrozumieniu zagadnień trójwymiarowych przestrzeni. Zajęło mu ponad miesiąc, aby ułożyć kostkę po raz pierwszy.
1975
Ernõ Rubik opatentował kostkę jako puzzle. Z końcem lat 70-tych kostka była produkowana i sprzedawana na Węgrzech. Ludzi na świecie nie mogli jej jeszcze poznać z powodu kontroli granicznych komunistycznego rządu.
1979
Kostka została dostrzeżona przez Tom'a Kremer'a podczas międzynarodowych targów w Norymbergii w Niemczech.
1980
Ulepszona kostka pod nową nazwą "Kostka Rubika" jest sprzedawana na całych świecie.
1981
Ludzie oszalali na punkcie kostki. Kostka była przedstawiana jako nierozwiązywalna, dopóki 12 letni chłopak Patrick Bossert wydał swoją książkę "You Can Do the Cube", która rozeszła się w 1,5 miliona egzemplarzy.
1982 - teraz
Organizowane są zawody w układaniu kostki na czas. W pierwszych mistrzostwach na Węgrzech zwyciężył Minh Thai (USA) z czasem 22,95 sekundy. Od tego czasu kostka była wydawana w różnych wersjach i edycjach. Wciąż usprawniana, dzięki czemu bite są kolejne rekordy w sposobie i szybkości układania.
Kostka Rubika - Lego Robot
0 s
Obecny rekord w układaniu to mniej niż cztery sekundy
0 %
Tyle procent społeczeństwa wie jak ułożyć kostkę
0 $
Tyle jest warta najdroższa kostka wykonana ze złota i diamentów
0 tryliony
Tyle kombinacji ułożenia posiada kostka

Jak ułożyć kostkę?

Chciałabym wam pokazać jeden z podstawowych i najprostszych algorytmów. Nie pobijecie rekordu w układaniu (czyli 3,47 sekundy), ale mój syn był w stanie zapamiętać go w jeden dzień, a teraz układa swoją kostkę w około 2-3 minuty. 

Krok 1 

Pierwszy krok jest dość intuicyjny. Większość osób powinna sobie z nim poradzić bez zapamiętania ruchów. Chodzi o poprawne ułożenie jednej ścianki. Oznacza to, że musimy ułożyć jedną ściankę pamiętając o tym, że każdy element ma ściśle przypisane miejsce. Należy zwrócić uwagę, gdzie wstawiamy narożniki i środkowe elementy.

Nie patrząc na inne ścianki, ułóż niebeski krzyż, a potem niebieskie narożniki. Kostka powinna wyglądać jak poniżej. Cała niebieska ścianka jest ułożona, a po bokach charakterystyczne literki T.

Kostka Rubika - krok 1
Krok 2

W drugim kroku układamy środkową warstwę, a właściwie tylko jej narożniki. Polega to na przeniesieniu środkowego elementu z trzeciej warstwy do narożnika drugiej warstwy. Zajmiemy się wszystkimi elementami o kolorach bocznych ścianek. Jeżeli taki jest w środku trzeciej warstwy to algorytm wykonujemy raz w lewo lub prawo. Jeżeli element jest w niewłaściwym narożniku drugiej warstwy , wtedy trzeba powtórzyć algorytm dwukrotnie (w pierwszym przebiegu, aby wyciągnąć pożądany element z drugiej warstwy do trzeciej, poprzez zastąpienie go innym elementem z zieloną ścianką).

Musisz nauczyć się jednego algorytmu, w zależności od tego czy nasz element ma zostać przeniesiony do lewego czy prawego narożnika układanej ścianki.

Kostka Rubika - krok 2 Finished 1
Kostka Rubika - krok 2 Finished 2
Kostka Rubika - schemat krok 2a
Kostka Rubika - schemat krok 2b

Po zakończeniu kostka wygląda jak poniżej:

Kostka Rubika - krok 2 Finished 3
Krok 3

W następnym kroku należy ułożyć zielony krzyż. Choć może się zdarzyć, że krzyż jest już ułożony i wtedy przechodzimy do następnego kroku. Aby lepiej widzieć zieloną ściankę, warto obrócić sobie kostkę zieloną stroną do góry. Tak jak w kroku pierwszym należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie zielonego krzyża. To znaczy, sąsiadujące ścianki (wszystkie poza niebieską) muszą mieć poprawny środkowy kolor po zakończeniu tego kroku.

Zielonymi elementami możemy obracać w lewo lub prawo. Algorytm można wykonywać w dwie strony i wtedy odpowiednio lewy lub prawy bok krzyża pozostanie na swoim miejscu. Pozostało boki krzyża zamienią się miejscami Ponadto, każdy z elementów obróci się. Z tego powodu, krok ten na początku wydaje się trudny i jego opanowanie może zająć trochę więcej czasu. Bez popatrzenia na kostkę, nie można przewidzieć ile razy należy go powtórzyć. Najlepiej skupić się na dolnym elemencie krzyża. Najszybciej zakończycie ten etap wykonując algorytm naprzemiennie w lewo i prawo.

Można również dowolnie obracać trzecią warstwą (zielonym krzyżem) w lewo i prawo. Tak, aby dopasować kolory z trzeciej warstwy do bocznych ścianek.

Kostka Rubika - krok 3 Finished 1
Kostka Rubika - krok 3 Finished 2
Kostka Rubika - schemat krok 3a
Kostka Rubika - schemat krok 3b

Po zakończeniu kostka wygląda jak poniżej:

Kostka Rubika - krok 3 Finished 3
Krok 4

W przedostatnim kroku należy umieścić wszystkie narożniki trzeciej warstwy na swoich pozycjach. Również tym razem może się zdarzyć, że możemy pominąć ten algorytm. W tym kroku nie zwracamy uwagi na to, czy narożniki są obrócone zielonym kolorem do góry.

Kostkę trzymamy jak w poprzednim kroku. Będziemy przestawiać trzy rogi w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Tylni-prawy róg pozostanie na miejscu. Dlatego kostkę należy trzymać tak, aby poprawny narożnik (jeżeli taki jest) był w tylnym-prawym rogu.

Algorytm trzeba wykonać maksymalnie kilka razy. 

Kostka Rubika - krok 4 Finished 1
Kostka Rubika - schemat krok 4

Po zakończeniu kostka wygląda jak poniżej:

Kostka Rubika - krok 4 Finished 2
Krok 5

Kostka jest już praktycznie ułożona. wystarczy tylko obrócić wszystkie narożniki zielonymi kolorami do góry. Krok ten jest bardzo łatwy do ukończenia i wykonuje się go szybko, co wygląda bardzo efektownie. Dalej trzymamy kostkę zielonym kolorem do góry.  Wybieramy dowolny, źle ułożony narożnik. Algorytm zawsze obraca jednym elementem (tym znajdującym się w dolnym-prawym rogu zielonej ścianki). Poniższe kroki należy wykonać dla każdego, źle ułożonego narożnika. Dlatego jak uporamy się z pierwszym elementem, to obracamy trzecią warstwę w lewo (tylko zielony pierścień) tak, aby kolejny element do ułożenia znalazł się w tym samym, dolnym-prawym rogu i powtarzamy dla niego te same ruchy. Pamiętaj, aby nie ruszać pierwszą i drugą warstwą.

Wykonujemy więc poniższy algorytm kilkakrotnie, pamiętając o obracaniu trzeciej warstwy w lewo po ułożeniu kolejnych narożników.

Kostka Rubika - krok 5
Kostka Rubika - schemat krok 5

Po zakończeniu kostka wygląda jak poniżej:

Kostka Rubika - ułożona

Jeżeli masz problem z powyższymi krokami, pisz śmiało w komentarzach. Postaram się pomóc. 🙂

Zobacz również

5 Odpowiedzi
  1. Fajne statystyki o kostce Rubika i dobry poradnik. Czy pojawią się poradniki dla innych kostek? Swoją drogą można zauważyć trend i wzrost popularności tej łamigłówki w ostatnich latach co mnie bardzo cieszy. Fajna zabawka, polecam każdemu 😉

Dodaj komentarz