Czy widzieliście już naszą zabawę w malowanie sylwetek na kartonie? Ozdabialiśmy je pieczątkami z ziemniaków. Ponieważ świetnie się przy tym bawiliśmy i bardzo spodobała się nam ta aktywność, ponownie wymyśliłam pracę plastyczną z wykorzystaniem pieczątek. Nowe zadanie dla chłopców powiązałam ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Wykonaliśmy ciekawe, bardzo kolorowe ozdoby wielkanocne. Zrobiliśmy kartki z życzeniami, obraz oraz jajka, które powiesiliśmy na gałązce brzozy. Do świąt jest jeszcze trochę czasu, dlatego zachęcam wszystkich do wspólnej zabawy. 

Potrzebujesz

  1. Kilka ziemniaków
  2. Ostry nóż
  3. Farby plakatowe lub akwarelowe
  4. Białe kartki A4 (najlepiej z bloku technicznego)
  5. Nożyczki
  6. Klej
  7. Zieloną bibułę (karbowaną)
  8. Igła z nitką

Jak zrobić stemple z ziemniaków w kształcie jajek?

Wykonanie stempli nie zajmie dużo czasu, ale dzieci będą potrzebowały wsparcia dorosłych. 

  1. Zacznij od przekrojenia ziemniaka na pół. Następnie należy go osuszyć, na przykład kładąc na ręczniku papierowym, gdzie szybko wchłonie wilgoć.
  2. Na ziemniaku narysuj dowolny kształt. Użyj ostrego noża ze szpikulcem, aby tworzyć linie, koła, zygzaki i inne kształty. Porada: do zrobienia kółek użyłam obieraczki do ziemniaków zakończonej szpikulcem. 

Stemple z ziemniaka są już gotowe. Czas na ozdabianie!

Jakie ozdoby można stworzyć za pomocą stempli?

Własnoręcznie wykonane stemple posłużą jako narzędzia do dalszej pracy. Doskonale nadają się do tworzenia wszelkiego rodzaju wielkanocnych i wiosennych dekoracji na papierze. W ten sposób zakończyliśmy pierszy etap naszej zabawy. Do kolejnego można przejść po wyschnięciu farby.

Gdy skończyliśmy stemplować kartki, zabraliśmy się za ich upiększanie. Wykonaliśmy kartki świąteczne, przepiękny obraz oraz wiszącą ozdobę. Do dekoracji kartki świątecznej wykorzystaliśmy zieloną bibułę. Pocięliśmy ją na bardzo cienkie i krótkie paseczki. Następnie za pomocą szkolnego kleju, przykleiliśmy na obrzeżach. Efekt naszej pracy możecie sprawdzić poniżej. Z pozostałych kartek wycieliśmy jajka, a następnie za pomocą igły i nitki zrobiliśmy zawieszki. Piękne i bardzo kolorowe jajka powiesiliśmy w domu na gałązce brzozy. 

Tradycja malowania jaj

  1. W każdym wielkanocnym koszyku znajdują się jajka i stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Jajko to symbol pomyślności oraz rodzącego się życia, odrodzenia. Dużą popularnością cieszy się tradycja malowanie jajek, która w Polsce sięga X wieku. Nazwy ozdobionych jaj różnią się w zależności od techniki wykonania. W związku z tym mamy: malowanki, rysowanki, kraszanki lub byczki, pisanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe. Każdy region Polski ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj. 
  2. W niektórych rejonach oprócz malowania jajek istnieje tradycyjna zabawa nazywana „na wybitki”, „w bitki” lub „walatka”. Polega na takim toczeniu jajek, aby jedna pisanka uderzyła drugą. W zabawie wygrywał ten, kto stłukł jajko przeciwnika. 
  3. Największe Muzeum Pisanki w Polsce zostało utworzone w 2004 roku jako oddział ciechanowskiego Muzeum Rolnictwa. Zbiór pisanek wciąż jest uzupełniany nowymi okazami, które otrzymuje zarówno od pracowników muzeum oraz osób odwiedzające wystawę. Możemy tam obejrzeć pisanki „pisane” woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Znajdziemy tam pisanki nie tylko kurzych jaj, ale również pingwina i emu. W zbiorach znajdziemy także pisanki z  drewna lipowego, szklane, wytapiane i wykuwane, ażurowe – wykonane maszyną dentystyczną.
  4. W Polsce dużą popularnością cieszą się kraszanki, czyli jajka gotowane w barwniku. Pewni wszyscy znają barwienia jaj w skorupkach cebuli. Istnieją inne warzywa, za pomocą których możemy je pokolorować. 

      Zdjęcie, źródło Pinterest

Ostatni tydzień przed świętami zwykle wiąże się z nagromadzeniem obowiązków. Musimy połączyć pracę z pracami domowymi, sprzątaniem i pieczeniem. Dlatego warto samemu zakasać rękawy, ale również zachęcić dzieci do pomocy w dekorowaniu domu i przygotowaniu kartek świątecznych. Wykrawanie i malowanie ozdób wielkanocnych za pomocą stempli z ziemniaków to proste, a zarazem bardzo kreatywne zajęcie.   

W tym roku zaplonowaliśmy, że wykonamy kartki z życzeniami własnoręcznie i wyślemy je wyłącznie w formie elektronicznej. Wam natomiast składamy życzenia już teraz! Tegoroczne święta będą znacząco różniły się od poprzednich. Mam nadzieję, że pomimo olbrzymiej zawieruchy spowodowanej koronawirusem, poczujecie klimat świąt i miło spędzicie ten czas z najbliższymi.

Zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych!

Zobacz również

Dodaj komentarz