Wirtualne zwiedzanie świata z Google

31

Za oknami coraz ładniejsza pogoda, jednak podróżowanie wciąż nie jest możliwe. Planowanie tegorocznych wakacji staje pod znakiem zapytania. Pandemia i obowiązujący w wielu krajach nakaz pozostawania w domu nie odebrał nam chęci do podróżowania i wypoczynku. Mimo, że wirus wygrywa z biurami turystycznymi i hotelami, my nie poddajemy się. Podróżujemy wirtualnie z Google. Dzięki serwisom Google każdy może bezpiecznie odkrywać niesamowite miejsca, oglądać zabytki i krajobrazy na całym świecie. Myślę, że w obecnym czasie wirtualne zwiedzanie świata z Google to całkiem niezła alternatywa. 

Kiedy dorastaliśmy nasi rodzice podróżowali z bardzo dużymi, papierowymi mapami. Mapy takie były do kupienia na stacjach, sklepach i na bazarach. W poczuciu, że zawsze odnajdziemy swoją pozycję, chętnie podróżowaliśmy nad morze, w góry i nad jeziora. Po wielu latach, nasze cele podróży niewiele się zmieniły, ale narzędzia zdecydowanie. Nie dlatego, że mapy papierowe są bezużyteczne, ale dlatego że firma Google udostępniła coś zupełnie prostszego. 

Obecnie prawie wszyscy mają w kieszeni cyfrową mapę. Piloci latają za pomocą iPadów, kapitanowie statków nawigują za pomocą GPS i map cyfrowych. Kierowcy korzystają z mapy cyfrowej i lokalizacji GPS. W zasadzie każdy profesjonalista, który musi korzystać z map, używa map cyfrowych.  

Google Maps to darmowy serwis umożliwiający wyszukiwanie adresów, oglądanie zdjęć powierzchni Ziemi, panoramicznych widoków, a nawet sprawdzanie natężenia ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym lub planowanie tras podróży różnymi środkami lokomocji (także pieszo). Serwis dostępny jest z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej. Autorami map w serwisie jest wiele zewnętrznych firm, w tym Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych. Google Maps potrafi analizować adresy wpisane w języku naturalnym (usługa ta działa także w Polsce). Możliwe jest także wyszukiwanie miejsc za pomocą współrzędnych geograficznych (stopni, opcjonalnie minut oraz sekund), na przykład wpisanie 52 13 54 N 21 00 20 E spowoduje znalezienie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Mapy Google są dostępne już od 2005 roku. W 2007 roku do Google Maps dodano usługę, która w mojej opinii jest czymś przełomowym – Street View. Pozwala one na oglądanie 360 stopniowych panoram wielu miejsc na świecie. Zdjęcia zwykle są wykonane kamerą zamontowaną na dachu samochodu lub przyczepioną do wysokiego stelaża. 

Google Mapy są zdecydowanie najbardziej popularne, ale nie są jedynymi usługami udostępnianymi za darmo przez Google. Postaram się wam przedstawić te ciekawsze, zaczynając od Google Treks. Czyli portalu o wyprawach w najdalsze zakątki Ziemi. Google Treks agreguje najbardziej imponujące miejsca na świecie. Zdjęcia z Amazonki, Petry lub Wysp Galapagos w połączeniu z innymi multimediami, ciekawym opisem, mapami i filmami. 

Zachęcam do wirtualnego zwiedzania miejsc, które chciałabym zobaczyć na żywo.  

Znane miejsca

Burdż Chalifa

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Najwyższy budynek świata o wysokości 829 metrów. Jego nazwa pochodzi od imienia szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Budynek ma 160 pięter i 24348 okien, a windy poruszają się z prędkością 35 km/h.

Google MapsGoogle Treks

Miasto Majów

Chichén Itzá, Meksyk
Miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w IV – VI wieku. Największy rozwój przeżywało w X – XI wieku. W wieku XIII straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Od 1924 roku prowadzone są tam wykopaliska, które pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków. 7 lipca 2007 miasto ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Google Maps

Pałac wersalski

Wersal, Francja
Pałac królewski na przedmieściach Paryża. Wielki symbol francuskiej monarchii absolutnej i jedna z najznakomitszych budowli baroku klasycznego. W 1682 pałac stał się oficjalną rezydencją króla Francji, a Wersal przejął rolę stolicy Francji, którą pełnił (z krótką przerwą) do 1789 roku.

Google Maps

Piramidy w Gizie

Giza, Egipt
Zobacz dwie, największe piramidy zbudowane w starożytnym Egipcie (piramidę Cheopsa i piramidę Chefrena) oraz towarzyszące im obiekty, w tym majestatycznego Sfinksa. Piramida Cheopsa ma prawie 147 metrów wysokości i powstała około 2560 lat p.n.e.

Google MapsGoogle Treks

Petra

 Jordania
Zwiedzaj ruiny miasta Nabatejczyków, którego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, III w. p.n.e. do I w. n.e. Miasto jest olbrzymie, ale ja polecam świątynię (a może grobowiec władcy) – Al-Chazna, zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona”. Przepiękny obiekt wykuty w skale, powstały ok. I-II w. n.e. Najbardziej znany zabytek Petry.

Google MapsGoogle Treks

Biały Dom

Waszyngton, USA
Tak jak prezydent, możesz spacerować po czerwonym dywanie. Budynek został oddany do użytku w 1800 roku, a prace budowlane trwały 8 lat. Charakterystyczna nazwa Biały Dom została nadana we wrześniu 1901 roku przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.

Google Maps

Koloseum

Rzym, Włochy
Ten przepiękny amfiteatr został wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa. Jest to eliptyczna budowla o długości 188m, szerokości 156m i wysokości 48m. Z widownią, która mogła pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów i polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi, iż w Koloseum mordowano chrześcijan. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Google Maps

Tadż Mahal

Agra, Indie
Mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. Na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony, która w dniu śmierci miała 38 lat. Żona zmarła przy porodzie 14 dziecka. Budowa Tadź Mahal trwała dwadzieścia dwa lata (1632–1654) i pracowało przy niej, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników. 7 lipca 2007 miasto ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Google MapsGoogle Treks

Nasa

 Centrum Kosmiczne, USA
Centrum lotów kosmicznych zajmuje powierzchnię 567 km², tworząc w przybliżeniu prostokąt o wymiarach 50 na około 10 km. Obok swej głównej funkcji portu kosmicznego, pełni także rolę atrakcji turystycznej i rezerwatu przyrody. Pierwszy start rakiety bezzałogowej Apollo 4 miał miejsce 9 listopada 1967 roku.

Google MapsGoogle Treks

Wenecja

Wenecja, Włochy
Wenecja (czyli miasto na wyspie) została założone w 452 roku. Przez ponad tysiąc lat (726–1797) było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej. Przez wieki była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Obecnie jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych i kulturalnych na świecie.

Google MapsGoogle Treks

Stonehenge

Wiltshire, Anglia
Ta niesamowita budowla z kamieni znajduje się w Wielkiej Brytanii, a dokładnie 13 km od miasta Salisbury. Jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Co ciekawe wokół kręgów odkryto groby datowane na około 3100 rok p.n.e., a więc przed powstaniem kamieni.

Google Maps

Angkor

Ta Prohm, Kambodża
Stolica państwa Khmerów istniejącego w okresie od 802 do 1432 roku. To legendarne miasto świątyń, skrycie ukryte w dżungli, jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Polecam spacer po świątyni Ta Prohm. Czy poznajecie to miejsce? Między murami tej świątyni rozgrywały się wydarzenia w filmie Tomb Raider.

Google MapsGoogle Treks

Podróż na Księżyc

Misje Apollo

Księżyc
Celem programu Apollo było pierwsze lądowanie człowieka na księżycu. Zadanie to zostało zrealizowane w 1969 roku, podczas misji Apollo 11, czyli 8 lat od rozpoczęcia projektu. Ten wielki sukces zachęcił do przeprowadzenia jeszcze dokładniejszej eksploracji Księżyca. Amerykanie lądowali na jego powierzchni w sumie 6 razy i sprowadzili na Ziemię aż 381,7 kg próbek.

Google Moon

Cuda natury

Mont Blanc

 Alpy, Francja
Najwyższy szczyt Alp położony na wysokości 4808,72 m n.p.m. Mont Blanc został zdobyty po raz pierwszy 8 sierpnia 1786 roku poszukiwacza kryształów z doliny Chamonix, Jacques’a Balmata i doktora Michela Paccarda. Pierwszą kobietą, która zdobyła Mont Blanc samodzielnie była Henriette d’Angeville 4 września 1838 roku. Ze względów obyczajowych była ubrana niestosownie do wspinaczki – w spódnice i spodnie. Prowiant był równie nietypowy, wniesiono na górę między innymi beczkę białego wina i 18 butelek wina czerwonego.

Google MapsGoogle Treks

Rzeka Kolorado

 USA
Wygląda niepozornie, jakby miała zaraz zniknąć. Mimo to jest kluczowa dla przeszło 36 milionów ludzi i wielu zwierząt. Płynie bowiem w surowym terenie i zasila w wodę mieszkańców 2 krajów i 7 stanów w USA. Bierze swój początek w Górach Skalistych w Kolorado i uchodzi do morza w Zatoce Kalifornijskiej w Meksyku.

Google MapsGoogle Treks

Rezerwat Samburu

 Kenia
W Kenii istnieje wiele rezerwatów. Rezerwat Samburu w środkowej Kenii jest jednym z mniejszych (o powierzchni około 165 km²). Wyróżnia go natomiast bogactwo unikatowych gatunków zwierząt, niespotykanych nigdzie indziej, a także sąsiedztwo ludu Samburu (od którego wzięła się nazwa rezerwatu). Można tam spotkać między innymi słonie, lwy, żyrafy, hipopotamy, lamparty, zebry i wiele gatunków ptaków.

Google MapsGoogle Treks

Wyspy Galapagos

 Ekwador
Wyspy Galápagos zwane także Wyspami Żółwimi mają powierzchnia ok. 8 tys. km². Zostały odkryte przypadkiem 10 marca 1535 roku przez biskupa Panamy Tomása de Berlangę. Wyspy Galapagos są znane z zamieszkujących je gatunków zwierząt, niespotykanych w żadnym innym miejscu na świecie. Karol Darwin odwiedził Wyspy Żółwie w 1835 roku. Zapiski i zbiory pochodzące z tej wyprawy zainspirowały badacza do opracowania teorii ewolucji.

Google MapsGoogle Treks

El Capitan

 Park Narodowy Yosemite, USA
Każdy może dotrzeć na szczyt o wysokości 2307 metrów n.p.m. trasą turystyczną, jednak prawdziwym wyzwaniem dla wspinaczy jest pokonanie pionowej ściany. Obecnie wyznaczono ponad 70 tras wspinaczkowych o długości do 900 metrów.
Chciałabym serdecznie polecić fenomenalny film dokumentalny Free Solo: Ekstremalna Wspinaczka. Opowiada on historię Alexa Honnolda, który podjął się wyzwania wejścia na szczyt El Capitan bez zabezpieczeń.

Google Treks

Wodospad Niagara

 Kanada, USA
Rzeka Niagara o długości 55 km musi pokonać około 50-metrową różnicę poziomów na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla turystów, ale można się do niej dostać ze strony amerykańskiej piechotą. Cały spacer z dojściem do przeciwnego brzegu wodospadu kanadyjskiego zajmuje do dwóch godzin.

Google Maps

Przydatne linki

Google Treks – najciekawsze miejsca na świecie z krótkim opisem lub filmem. Nie przegap tej strony!

Google Moon – relacja z kolejnych podróży na księżyc, czyli amerykańskie misje Apollo w pigułce.

Google Maps – serwis umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć z powierzchni Ziemi

To już koniec mojej wirtualnej podróży z Google. Mam nadzieje, że zainspirowałam kogoś do wyprawy w wybrane przeze mnie miejsca po ustaniu epidemii. Jeżeli macie swoje typy, to zachęcam do podzielenia się linkami w komentarzach.  

Wszystkie obrazki zostały zaczerpnięte z serwisów Google.

Dodaj komentarz