Prace plastyczne na Wielkanoc z motywem zajączka zostały wykonane różną techniką, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na potrzeby prac stworzyłam dwa szablony, które można na stronie pobrać za darmo. W moich propozycjach nie zabrakło również kreatywnego malowania:). Powstał witraż do malowania oraz piękny, kolorowy zajączek na czarnym tle namalowany pastelami olejnymi. Zachęcam do obejrzenia filmów z instrukcją i subskrybowania kanału na YouTube. 

Skąd się wziął zajączek wielkanocny?

Najstarsze źródła łączące zająca z symboliką jajka wielkanocnego pochodzą z końca XVII wieku. Wyjaśnień takiego połączenia jest wiele – nawiązanie do zwyczajów podatkowych (składanie daniny w naturze), kojarzenie zwierzęcia z nadejściem wiosny czy utożsamianie zająca z tym stworzeniem, które według rodziców, przynosi dla dzieci pisanki jako drobne upominki. Popularność symbolu zająca znacznie wzrosła wraz z pojawieniem się kartek pocztowych ze świątecznymi życzeniami.Zwyczaj obdarowywania przez zająca pochodzi z Niemiec. W Polsce obchodzony jest w niektórych regionach, m.in. na Śląsku, Pomorzu Zachodnim, czy w Wielkopolsce. Według tradycji zając chodzi z koszykiem wielkanocnym i zostawia prezenty (zazwyczaj są to drobne upominki lub słodycze) w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych w koszyczkach ukrytych w domu lub ogrodzie, wyścielonych pociętą na paski zieloną bibułą.

Zródło inormacji: Wikipedia.

Jak zrobić królika z dłoni?

Potrzebujesz

  1. Kolorowy papier
  2. Nożyczki
  3. Ołówek
  4. Flamastry lub kredki

Wykonanie

Królika złóż zgodnie z instrukcją zamieszczoną na filmie.

Na kartce papieru połóż dłoń i odrysuj ołówkiem, wytnij. Odetnij z odbitej dłoni środkowy palec. Kciuk i mały palec zegnij do środka dłoni. Za pomocą flamastrów lub kredek namaluj królikowi uszy, oczy, nos i wąsy.

Jak zrobić zająca z paseczków?

Potrzebujesz

  1. Papier w kolorze różowym
  2. Kawałek papieru w kolorze innym niż różowy
  3. Ołówek
  4. Nożyczki
  5. Klej
  6. Pisaki lub kredki
  7. Duże poruszające się oczy – 2 sztuki

Wykonanie

Różowy papier złóż na pół i potnij na paski o szerokości około 1 cm. Weź papier w dowolnym kolorze, na środku wysmaruj klejem duże kółko, przyklejaj do niego pocięte paski. Następnie przyklej poruszające się oczy lub namaluj. Weź kawałek papieru w dowolnym kolorze, narysuj ołówkiem nos, wytnij. Przyklej nos, następnie flamastrem lub kredką narysuj buzię i wąsy. Na koniec narysuj uszy. 

witraż wielkanocny z papieru - zając

Potrzebujesz

  1. Szablon – kliknij w zdjęcie aby pobrać szablon w formacie pdf
  2. Farby, kredki, flamastry lub pastele olejne
  3. Nożyczki
  4. Klej
  5. Pompony

Wykonanie

Pobierz szablon, a następnie wydrukuj. Zająca można pomalować dowolną techniką. Pomalowanego zająca należy wyciąć, następnie na nos i ogon przykleić pompon. 

Zająć malowany pastelami olejnymi

Potrzebujesz

  1. Szablon – kliknij w zdjęcie aby pobrać szablon w formacie pdf
  2. Papier w kolorze czarnym
  3. Pastele olejne lub kolorowa kreda

Wykonanie

Pobierz szablon, a następnie wydrukuj i wytnij. Do czarnej kartki przyłóż szablon zająca. Wokół szablonu pomaluj pastelami linię grubości około 1 cm lub większą. Im grubsza obwódka wokół zająca tym łatwiej tworzy się kolorowe cienie. Następnie rozetrzyj pastele w kierunku brzegu kartki. Czynność malowania i rozcierania można powtórzyć, aby uzyskać mocniejszy kolor. Na koniec ściągnij szablon zająca. 

Polecam również wykonanie stempli wielkanocnych dla dzieci z ziemniaka

Zachęcam do subskrybowania mojego kanału na YouTube -> link.

Zobacz również

2 Odpowiedzi

Dodaj komentarz