Za oknami coraz ładniejsza pogoda, jednak podróżowanie wciąż nie jest możliwe. Planowanie tegorocznych wakacji staje pod znakiem zapytania. Pandemia i obowiązujący w wielu krajach nakaz pozostawania w domu nie odebrał nam chęci do podróżowania i wypoczynku. Mimo, że wirus wygrywa z biurami turystycznymi i hotelami, my nie poddajemy się. Podróżujemy wirtualnie z Google. Dzięki serwisom Google każdy może bezpiecznie odkrywać niesamowite miejsca, oglądać zabytki i krajobrazy na całym świecie. Myślę, że w obecnym czasie wirtualne zwiedzanie świata z Google to całkiem niezła alternatywa.
Kiedy dorastaliśmy nasi rodzice podróżowali z bardzo dużymi, papierowymi mapami. Mapy takie były do kupienia na stacjach, sklepach i na bazarach. W poczuciu, że zawsze odnajdziemy swoją pozycję, chętnie podróżowaliśmy nad morze, w góry i nad jeziora. Po wielu latach, nasze cele podróży niewiele się zmieniły, ale narzędzia zdecydowanie. Nie dlatego, że mapy papierowe są bezużyteczne, ale dlatego że firma Google udostępniła coś zupełnie prostszego.
Obecnie prawie wszyscy mają w kieszeni cyfrową mapę. Piloci latają za pomocą iPadów, kapitanowie statków nawigują za pomocą GPS i map cyfrowych. Kierowcy korzystają z mapy cyfrowej i lokalizacji GPS. W zasadzie każdy profesjonalista, który musi korzystać z map, używa map cyfrowych.
Google Maps to darmowy serwis umożliwiający wyszukiwanie adresów, oglądanie zdjęć powierzchni Ziemi, panoramicznych widoków, a nawet sprawdzanie natężenia ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym lub planowanie tras podróży różnymi środkami lokomocji (także pieszo). Serwis dostępny jest z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej. Autorami map w serwisie jest wiele zewnętrznych firm, w tym Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych. Google Maps potrafi analizować adresy wpisane w języku naturalnym (usługa ta działa także w Polsce). Możliwe jest także wyszukiwanie miejsc za pomocą współrzędnych geograficznych (stopni, opcjonalnie minut oraz sekund), na przykład wpisanie 52 13 54 N 21 00 20 E spowoduje znalezienie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Mapy Google są dostępne już od 2005 roku. W 2007 roku do Google Maps dodano usługę, która w mojej opinii jest czymś przełomowym – Street View. Pozwala one na oglądanie 360 stopniowych panoram wielu miejsc na świecie. Zdjęcia zwykle są wykonane kamerą zamontowaną na dachu samochodu lub przyczepioną do wysokiego stelaża.
Google Mapy są zdecydowanie najbardziej popularne, ale nie są jedynymi usługami udostępnianymi za darmo przez Google. Postaram się wam przedstawić te ciekawsze, zaczynając od Google Treks. Czyli portalu o wyprawach w najdalsze zakątki Ziemi. Google Treks agreguje najbardziej imponujące miejsca na świecie. Zdjęcia z Amazonki, Petry lub Wysp Galapagos w połączeniu z innymi multimediami, ciekawym opisem, mapami i filmami.
Zachęcam do wirtualnego zwiedzania miejsc, które chciałabym zobaczyć na żywo.
Google Treks – najciekawsze miejsca na świecie z krótkim opisem lub filmem. Nie przegap tej strony!
Google Moon – relacja z kolejnych podróży na księżyc, czyli amerykańskie misje Apollo w pigułce.
Google Maps – serwis umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć z powierzchni Ziemi
To już koniec mojej wirtualnej podróży z Google. Mam nadzieje, że zainspirowałam kogoś do wyprawy w wybrane przeze mnie miejsca po ustaniu epidemii. Jeżeli macie swoje typy, to zachęcam do podzielenia się linkami w komentarzach.
Wszystkie obrazki zostały zaczerpnięte z serwisów Google.